Машка ракометна репрезентација на Португалија

Машката ракометна репрезентација на Португалија — сениорска репрезентација што ја претставува Португалија на меѓународните ракометни натпреварувања во машка конкуренција. Репрезентацијата е раководена од страна на Ракометната федерација на Португалија.

Португалија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Сојуз Ракометна федерација на Португалија
Тренер Пауло Переира
Капитен Руи Силва
Најмногу натпревари Карлос Ресенде (250)
Најмногу голови Карлос Ресенде (1444)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 1 (првпат во 2020)
Најдобар резултат 9. место (2020)
Светско првенство
Настапи 4 (првпат во 1997)
Најдобар резултат 10. место (2021)
Европски првенства
Настапи 7 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 6. место (2020)
Последна поднова на податоците: 25 јануари 2021.

Меѓународни учества

уреди

Во својата историја, машката репрезентација на Португалија четири пати обезбедила пласман на светските првенства (1997, 2001, 2003 и 2021) и седум пати на европските првенства (1994, 2000, 2002, 2004, 2006, 2020 и 2022). Тие се пласирале автоматски на Светското првенство 2003 и на воведното Европско првенство 1994 како домаќин. Најдобар резултат на репрезентацијата на светските првенства е 10. место од Светското првенство 2021, додека пак на европките првенства најдобар резултат е 6. место постигнато на Европското првенство 2020.[1] Својот единствен настап на Летни олимписки игри, репрезентацијата го постигнала на Летните олимписки игри 2020 во Токио, каде што завршила на 9. место.

Олимписки игри

уреди
Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1936 Не се квалификувала
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
  1972 Не се квалификувала
  1976
  1980
  1984
  1988
  1992
  1996
  2000
  2004
  2008
  2012
  2016
  2020 Групна фаза 9 5 1 0 4 143 156
Вкупно 1/14 5 1 0 4 143 156

Светски првенства

уреди
Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1938 Не се квалификувала
  1954
  1958
  1961
 1964
  1967
  1970
  1974
  1978
  1982
  1986
  1990
  1993
  1995
  1997 Групна фаза 19 5 1 0 4 119 123
  1999 Не се квалификувала
  2001 Осминафинале 16 6 2 0 4 140 145
  2003 Главна фаза 12 7 4 0 3 219 182
  2005 Не се квалификувала
  2007
  2009
  2011
  2013
  2015
  2017
 /  2019
 2021 Главна фаза 10 6 4 0 2 168 152
 /  2023 Квалификувана
 / /  2025 Ќе биде одредено
  2027
Вкупно 5/28 24 11 0 13 646 602

Европски првенства

уреди
Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1994 Групна фаза 12 5 0 0 5 96 116
  1996 Не се квалификувала
  1998
  2000 Групна фаза 7 5 2 0 3 123 133
  2002 Главна фаза 9 6 2 0 4 181 204
  2004 Групна фаза 14 3 0 1 2 91 101
  2006 Групна фаза 15 3 0 0 3 80 96
  2008 Не се квалификувала
  2010
  2012
  2014
  2016
  2018
 / /  2020 5./6. место 6 8 4 0 4 201 191
 /  2022 Групна фаза 19 3 0 0 3 85 91
  2024 Ќе биде одредено
 / /  2026 Ќе биде одредено
 / /  2028 Пласирана како ко-домаќин
Вкупно 8/18 33 8 1 24 857 932

Моментален состав

уреди

Состав за Светското првенство 2021.[2][3]

Тренер: Пауло Переира

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
4 ДК Педро Портела 6 јануари 1990(1990-01-06)(34 г.) 1.86 m 90 295   Нант
5 ЛБ Жилберто Дуарте 6 јули 1990(1990-07-06)(34 г.) 1.97 m 93 288   Монпелје
8 П Виктор Итуриза 22 мај 1990(1990-05-22)(34 г.) 1.93 m 2 8   Порто
9 ДБ Жоао Фераз 8 јануари 1990(1990-01-08)(34 г.) 1.96 m 79 153   Сур Арау
10 СБ Мигел Мартинс 4 ноември 1997(1997-11-04)(26 г.) 1.92 m 45 91   Пик Сегед
11 ДБ Белоне Мореира 1 јуни 1990(1990-06-01)(34 г.) 1.80 m 16 21   Бенфика
14 СБ Руи Силва 28 април 1993(1993-04-28)(31 г.) 1.86 m 80 128   Порто
15 П Дајмаро Салина 1 септември 1987(1987-09-01)(36 г.) 2.00 m 45 82   Порто
16 ГО Хумберто Гомес 1 јануари 1978(1978-01-01)(46 г.) 1.93 m 75 0   Повоа
22 П Алексис Борхес 6 октомври 1991(1991-10-06)(32 г.) 1.96 m 32 56   Бенфика
23 ЛК Диого Бранкињо 25 јули 1994(1994-07-25)(29 г.) 1.80 m 42 97   Порто
24 ЛБ Александре Кавалканти 27 декември 1996(1996-12-27)(27 г.) 2.02 m 37 35   Нант
25 ДК Антонио Ареиа 21 јуни 1990(1990-06-21)(34 г.) 1.90 m 45 126   Порто
27 ЛБ Андре Гомес 27 јули 1998(1998-07-27)(25 г.) 1.92 m 19 35   Мелсунген
30 ЛК Леонел Фернандес 12 март 1998(1998-03-12)(26 г.) 1.91 m 1 2   Порто
33 ДБ Диого Силва 2 јули 1998(1998-07-02)(26 г.) 1.98 m 5 6   Порто
41 ГО Густаво Капдевиља 31 август 1997(1997-08-31)(26 г.) 1.89 m 9 0   Бенфика
82 П Луис Фраде 11 септември 1998(1998-09-11)(25 г.) 1.94 m 21 28   Барселона
88 ЛБ Фабио Магаљаеш 12 март 1988(1988-03-12)(36 г.) 1.94 m 139 290   Порто

Наводи

уреди
  1. „European Handball Federation - Portugal / (Adults Team)“. eurohandball.com (англиски). Посетено на 25 јуни 2020.
  2. „Qualifiers EHF Euro 2022: Os Heróis do Mar estão de volta“ (португалски). portal.fpa.pt. 30 октомври 2020. Посетено на 30 октомври 2020.
  3. „Team Roster Portugal“ (PDF). ihf.info. 15 јануари 2021. Посетено на 18 јануари 2021.

Надворешни врски

уреди