Машка ракометна репрезентација на Хрватска

Машка ракометна репрезентација на Хрватска — државна репрезентација која ја претставува Хрватска на меѓународните ракометни натпревари. Тимот е под управа на Хрватскиот ракометен сојуз.

Хрватска
Shirt badge/Association crest
Податоци
Прекар 'Каубои'
Сојуз Хрватски Ракометен Сојуз
Тренер Лино Червар
Помошник-тренер Силвио Ивандија
Игор Вори
Капитен Домагој Дувњак
Најмногу натпревари Игор Вори (246)
Најмногу голови Мирза Џомба (667)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 5 (првпат во 1996)
Најдобар резултат 1 (1996, 2004)
Светско првенство
Настапи 13 (првпат во 1995)
Најдобар резултат 1 (2003)
Европско првенство
Настапи 13 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 2nd (2008, 2010)
Последна поднова на податоците: непознато.
Машка ракометна репрезентација на Хрватска
Медали
Олимписки игри
Златен медал - прво место 1996 Атланта Екипа
Златен медал - прво место 2004 Атина Екипа
Бронзен медал – трето место 2012 Лондон Екипа
Светско првенство
Златен медал - прво место 2003 Португалија
Сребрен медал – второ место 1995 Исланд
Сребрен медал – второ место 2005 Тунис
Сребрен медал – второ место 2009 Хрватска
Бронзен медал – трето место 2013 Шпанија
Европско првенство
Сребрен медал – второ место 2008 Норвешка
Сребрен медал – второ место 2010 Австрија
Бронзен медал – трето место 1994 Португалија
Бронзен медал – трето место 2012 Србија
Бронзен медал – трето место 2016 Полска
Средоземни игри
Златен медал - прво место 1993 Лангдок-Русијон
Златен медал - прво место 1997 Бари
Златен медал - прво место 2001 Тунис Екипа
Златен медал - прво место 2018 Тарагона Екипа
Сребрен медал – второ место 2005 Алмерија Екипа
Сребрен медал – второ место 2013 Мерсин Екипа

Хрватска честопати се смета за меѓународна сила во ракометот[1], освојувајќи два олимписки златни медали и едно Светско првенство, но никогаш не освоила едно Европско првенство, откако изгубила две финалиња, едното од Франција и другото од Данска. Хрватската ракометна репрезентација која го освоила Олимпискиот златен медал во 1996 година, честопати се смета за најголемо изненадување во историјата на ракометот, можеби поради своето прво учество на турнирот[2] . Хрватската репрезентација освоила таканаречен „меѓународен двомеч“, откако го освоила златниот медал на Олимпијадата (2004) и на Светското првенство (2003), победувајќи ја Германија во двете финалиња.

Ракометната репрезентација на Хрватска честопати била обележана како модел за спорт[3], честопати како замена за Романија во „големите три“ на Европа во ракомет, заедно со Франција и Данска[4]. Некои од нивните најголеми соперници се соседите Словенија, Унгарија и Србија. Германија исто така е голем соперник, иако на натпреварите помеѓу двете земји, Хрватска има поголема доминација. Германија победила само еднаш на своите девет средби, а Хрватска победила седум пати. Шпанија исто така се смета за близок соперник на Хрватска, откако одиграла 23 натпревари со нив, најмногу од која било страна со која Хрватите играла во ракомет. Сепак, Французите често се забележуваат како најголем соперник на Хрватска во ракомет, поради успехот на двете земји. Сепак, во поновата историја, Хрватска честопати претрпела елиминации во корист на Французите[5].

Историја

уреди

Австроунгарија (1904-1918)

уреди

Зборот ракомет во хрватскиот регион прв го искористил Фрањо Бучар, опишувајќи ја германската игра Шлеудербол во списанието Сокол 1904. Најраните документирани форми на играње ракомет во овие области се појавиле во 1911 година во гимназијата на Пазин, што меѓу другото се должи на фактот дека програмите за образование во Истра, како дел од тогашното австриско крајбрежје, дошле од центарот за образование во Грац. Во Хрватска, во тоа време ракометот бил воведен во средношколски програми. Тоа бил еден вид чешки ракомет, проширен од Чешката Република, а потоа го играле и учениците од Осиек и Вуковар[6].

Двете светски војни (1918-1941)

уреди

Во раните почетоци на хрватскиот ракомет, на местата се играло теренски ракомет и ракомет. Студентите биле привлечени кон ракометниот терен, затоа што малиот ракомет се играл на импровизирани терени без соодветна статива, наспроти ракометниот терен, кој се играл на постојните фудбалски игралишта[7]. За време на Кралството Југославија се одиграл првиот јавен ракометен натпревар во хрватскиот регион и во поширокото соседство. Се одиграл во средно училиште во Вараждин на 29 мај 1930 година под раководство на наставниците по физичко образование. Од тоа време, до 1950 година, во Хрватска и Југославија јавно се играло исклучиво теренски ракомет, на фудбалскиот терен со единаесет играчи на секоја страна. Во средното училиште во Загреб на 1 јуни 1935 година, биле отворени првите ракометни терени во Југославија[8].

Втора светска војна (1941-1945)

уреди

На почетокот на Втората светска војна Кралството Југославија се распаднало. Поголемиот дел од територијата населена од Хрвати на 10 април 1941 година, станала дел од новоформираната Независна Држава Хрватска (НДХ). Како дел од новата држава на 2 октомври 1941 година во Загреб за првпат во историјата била основана Хрватската ракометна федерација (ХРС)[9] со седиште во Загреб. Хрватската ракометна федерација ја координирала работата на десетина клубови и до 1944 година организирала национални првенства. Во државата НДХ била основана првата Хрватска ракометна репрезентација. Првиот тренинг за тимот се одржа на 12 октомври 1941 година помеѓу двата тима избрани од селекторот Драгутин Пех. Неговиот прв и единствен меѓународен натпревар овој тим го одиграл на 14 јуни 1942 година со Унгарија во Будимпешта каде Хрватска загубила со 0:9. Овој теренски ракометен натпревар се одиграл пред 30.000 гледачи на тогашниот стадион НЕП[10]. Најдобар ракометар на теренот бил голманот Бранко Кпарал. Под раководство на тренерот Анте Шкртиќ, играчите за Хрватска биле Владо Абрамовиќ, Ирислав Доленец, Жарко Галетовиќ, Ѕвонко Лесковар, Тодор Маринов, Виктор Медведев, Крешо Павлин, Владо Шимановиќ Стјепан Шириќ, Јосип Житник. ХРС престанала да функционира во 1944 година поради војната во Втората светска војна[11].

Ракомет во СФР Југославија (1945–1991)

уреди

Кога завршила Втората светска војна во 1945 година, територијата на Независната Држава Хрватска била вклучена во новоформираната СФР Југославија.

Веднаш потоа започнало реконструкцијата на ракометот во Југославија, а истата година бил основан Комитет за ракометна асоцијација за гимнастика Хрватска, а во мај 1948 година Комитет за ракометна асоцијација за гимнастика на Југославија. ХРС била обновена на 19 декември 1948 година, во која таа, во согласност со националната политика на новата југословенска држава, името го сменила во Хрватското ракометно здружение (РСХ). Ракометната федерација на Југославија (РСЈ) била основана на 17 декември 1949 година во Белград со здружување на националните и провинциските асоцијации и таа станала членка на Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) во 1950 година[12].

По завршувањето на Втората светска војна, повеќето ракометарки на теренот на НДХ завршиле курсеви и станале инструктори или судии во ракомет. Некои од нив станале членови на теренската ракометна репрезентација на Југославија и учествувале на својот прв меѓународен натпревар, одигран на 19 јуни 1950 година на стадионот Крањчевиќева во Загреб, против Белгија. Југославија победила со 18:3 играјќи со девет играчи од Загреб, еден од Сплит и еден од Сараево[13].

Од крајот на Втората светска војна до распадот на Југославија во 1991 година, најдобрите хрватски ракометари играле за репрезентацијата на Југославија. Со оваа репрезентација Хрватите настапиле на 17 големи натпреварувања и освоиле седум медали, како два олимписки златни медали, олимписка бронза, светско злато, светско сребро и две бронзи. Меѓу другите познати трофеи, во овој период тие освоиле 5 златни медали на пет настапи на Средоземните игри (1967, 1975, 1979, 1983 и 1991 година), два златни и еден бронзен медал на Светските првенства што се одржале во 1971, 1974 и 1984 година, 2 бронзени медали во ракометната Супер лига што се одржала во 1981 и 1983 година во Германија и среброто на Игрите за добра волја во 1990 година во Сиетл.

Место Хрвати во состав на Југославија[14][15][16][17][18][19][20][21][22][23][24][25][26][27][28][29][30][31][32][33][34] Тренери
10 место на СП 1952 Ирислав Долонец (играч) Иван Сној / Ирислав Долонец
5 место на СП 1955. Ирислав Долонец (играч), Стјепан Корбар Иван Сној / Ирислав Долонец
8 место на СП 1958 Јеролим Караџа, Ловро Манестар, Божидар Петер, Златко Шименц?, Иван Шпољариќ Иван Сној
9 место на СП 1961. Антон Башиќ, Иван Ѓуранец, Ѕвонко Јандроковиќ, Јеролим Караџа, Божидар Петер,[35] Златко Шименц? Иван Сној
6 место на СП 1964 Воислав Беговиќ, Винко Декарис, Иван Ѓуранец, Лујо Гиори, Јеролим Караџа, Ѕвонко Кочијан, Јосип Милковиќ, Владимир Вичан, Албин Видовиќ, Златко Жагмештер Иван Сној
7 место на СП 1967 Винко Декарис, Иван Ѓуранец, Хрвоје Хорват, Јеролим Караџа, Бранко Клишанин, Јосип Милковиќ, Мирослав Прибаниќ, Добривоје Селеч, Нинослав Томашиќ, Иван Уремовиќ,[36] Владимир Вичан Иван Сној / Ирислав Долонец
  златен медал на МИ1967 Хрвоје Хорват, Мирослав Клишанин, Јосип Милковиќ, Иван Уремовиќ, Албин Видовиќ Иван Сној / Владо Стензел
  Бронзен медал на СП 1970 Абас Арслангиќ, Хрвоје Хорват, Маријан Јакшековиќ, Драгутин Мервар, Јосип Милковиќ, Мирослав Прибаниќ, Златко Жагмештер Иван Сној / Владо Стензел
  Златен медал на СП 1971 Иван Сној
  златен медал на ЛОИ 1972 Абас Арслангиќ, Хрвоје Хорват, Здравко Милјак, Мирослав Прибаниќ, Добривоје Селеч, Албин Видовиќ, Зденко Зорко Иван Сној / Владо Стензел
  Бронзен медал на СП 1974 Абас Арслангиќ, Хрвоје Хорват, Здравко Милјак, Жељко Нимш, Ѕвонимир Сердарушиќ, Зденко Зорко Иван Сној / Јосип Милковиќ
  златен медал на СП 1974 Иван Сној
  златен медал на МИ1975 Абас Арслангиќ, Здравко Милјак, Жељко Нимш, Мирослав Прибаниќ, Ѕвонимир Сердарушиќ, Зденко Зорко Иван Сној
5 место на ЛОИ 1976 Абас Арслангиќ, Хрвоје Хорват, Здравко Милјак, Жељко Нимш, Ѕвонимир Сердарушиќ, Зденко Зорко Иван Сној / Перо Јанјиќ
5 место на СП 1978[37] Хрвоје Хорват, Здравко Милјак, Жељко Нимш, Ѕвонимир Сердарушиќ,[38] Жељко Видаковиќ, Зденко Зорко Иван Сној / Здравко Малиќ
  златен медал на МИ1979 Павле Јурина, Жељко Видаковиќ, Здравко Зовко, Жељко Зовко
6 место на ЛОИ 1980 Павле Јурина, Стјепан Обран
  бронзен медал на СЛ 1981
  сребрен медал на СП 1982 Мирко Башиќ, Павле Јурина, Стјепан Обран, Здравко Зовко
  Bronze medal РСЛ 1983
  златен медал на МИ1983 Мирко Башиќ, Павле Јурина, Стјепан Обран, Жељко Видаковиќ, Здравко Зовко
  Бронзен медал на РСЛ 1984
  златен медал на ЛОИ 1984 Мирко Башиќ, Павле Јурина, Здравко Зовко / Абас Арслангиќ (тренер)
  златен медал на СП 1986 Мирко Башиќ, Здравко Сарачевиќ / Абас Арслангиќ (голман и фитнес тренер)
  Бронзен медал на ЛОИ 1988 Мирко Башиќ, Борис Јарак, Алваро Начиновиќ, Горан Перковац, Изток Пуц, Здравко Сарачевиќ, Ирфан Смајлигиќ Абас Арслангиќ
4 место на СП 1990[39][40] Мирко Башиќ, Ненад Клјаиќ, Изток Пуц, Здравко Сарачевиќ, Ирфан Смајлигиќ, Ратко Томлјановиќ
  сребрен медал на GG 1990[41][42] Патрик Чарвар, Бруно Гудељ, Ненад Клјаиќ
  златен медал на МИ 1991 Томислац Фаркаш , Валтер Матошевиќ

Резултати

уреди

Медали

уреди

Последно обновено по крајпт на Светско првенство 2019

Competition       Вкупно
ЛОИ 2 0 1 3
Светско првенство 1 3 1 5
Европско првенство 0 2 3 5
Средоземни игри 4 2 0 6
Вкупно 7 7 5 19

     ‘‘‘Шампион’’’       ‘‘‘Финалист’’’       Трето место       Четврто место  

Летни олимписки игри

уреди

Рекорди на ЛОИ

уреди
Година Фаза Место Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР
  1992 ‘‘Не се квалификувала’’
  1996 ’‘‘Финале’’’   7 6 0 1 183 168 +15
  2000 ‘‘Не се квалификувала’’
  2004 ’‘‘Финале’’’   8 8 0 0 238 211 +27
  2008 ’‘‘Полуфинале’’’ ’‘‘4-то’’’ 8 4 0 4 218 199 +19
  2012 ’‘‘Полуфинале’’’   8 7 0 1 230 183 +47
  2016 ’‘‘Четвртфинале’’’ ’‘‘5-то’’’ 6 4 0 2 174 164 +10
  2020 ‘‘Квалификации во тек’’
Вкупно Квалификуван: 5/7 37 29 0 8 1043 925 +118
Вклучувајќи квалификационна фаза 43 35 0 8 1245 1062 +183

Рекорди против екипи на ЛОИ

уреди
Репрезентација Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР
  Аргентина 1 1 0 0 27 26 +1
  Бразил 1 1 0 0 33 14 +19
  Кина 1 1 0 0 33 22 +11
  Данска 3 3 0 0 85 69 +16
  Франција 5 2 0 3 117 121 −4
  Германија 1 1 0 0 26 24 +2
  Грција 1 1 0 0 33 27 +6
  Унгарија 3 3 0 0 92 76 +16
  Исланд 1 1 0 0 34 30 +4
  Кувајт 1 1 0 0 31 22 +9
  Полска 2 0 0 2 51 57 −6
  Русија 2 2 0 0 51 49 +2
  Србија 1 1 0 0 31 23 +8
  Катар 1 0 0 1 23 30 -7
  Словенија 1 1 0 0 27 26 +1
  Јужна Кореја 2 2 0 0 60 47 +13
  Шпанија 4 2 0 1 120 111 +9
  Шведска 2 1 0 1 45 53 −8
  Швајцарија 1 1 0 0 23 22 +1
  Тунис 2 2 0 0 66 49 +17
  САД 1 1 0 0 35 27 +8
Вкупно 19 екипи
Вклучувајќи квалификационна фаза 22 екипи

Рекорди во квалификациона фаза

уреди
Година Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР Квал.
  1992 ‘‘не се квалификувала’’ N/A
  1996 2-ро од 1995 Светското првенство yes
  2000 10-то од 1999 Светското првенство no
  2004 1-во од 2003 Светското првенство yes
  2008 3 3 0 0 100 72 +28 yes
  2012 3 3 0 0 102 65 +37 yes
  2016 3 2 0 1 84 71 +13 yes
  2020 TBD
Вкупно 6 6 0 0 202 137 +65 4/5

Рекорди против останати тимови

уреди
Репрезентација Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР Квал.
  Алжир 1 1 0 0 37 26 +11
  Бахреин 1 1 0 0 33 22 +11
  Чиле 1 1 0 0 35 15 +20
  Данска 1 0 0 1 24 28 −4
  Исланд 1 1 0 0 31 28 +3
  Јапонија 2 2 0 0 73 44 +29
  Норвешка 1 1 0 0 27 21 +6
  Русија 1 1 0 0 26 24 +2
Вкупно colspan="7" 8 екипи

Светско првенство

уреди

Рекорди од Светско првенство

уреди
Година Фаза Место Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР Квал.
  1993 ‘‘Не се квалификувала’’
  1995 ’‘‘Финале’’’ ’‘‘2-ро’’’   9 7 0 2 246 211 +35
  1997 ’‘‘Шеснаесетфинале’’’ ’‘‘13-то’’’ 6 2 1 3 148 146 +2
  1999 ’‘‘Шеснаесетфинале’’’ 10-то 6 3 1 2 141 145 −4
  2001 ’‘‘Шеснаесетфинале’’’ 9-то 6 3 1 2 188 152 +36
  2003 ’‘‘Финале’’’ 1-во   9 8 0 1 270 243 +27
  2005 ’‘‘Финале’’’ ’‘‘2-ро’’’   10 8 0 2 316 273 +43
  2007 ’‘‘Четвртфинале’’’ 5-то 10 9 0 1 308 246 +62
  2009 ’‘‘Финале’’’ ’‘‘2-ро’’’   10 9 0 1 298 228 +70
  2011 Главна фаза ’‘‘5-то’’’ 9 6 1 2 271 213 +58
  2013 ’‘‘Полуфинале’’’ ’‘‘3-то’’’   9 8 0 1 266 202 +64
  2015 ’‘‘Четвртфинале’’’ ’‘‘6-то’’’ 9 7 0 2 258 224 +34
  2017 ’‘‘Полуфинале’’’ ’‘‘4-то’’’ 9 6 0 3 254 233 +21
 /  2019 ’‘‘Главна фаза’’’ ’‘‘6-то’’’ 9 6 0 3 250 220 +30
  2021 ‘‘Ќе се одлучи’’
 /  2023 Ќе се одлучи
Вкупно Квалификуван: 13/15 104 76 4 24 3015 2562 +445
Вклучувајќи квалификационна фаза 112 83 4 25 3253 2764 +491

Рекорди против други екипи на Светското првенство

уреди
репрезентација Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР
  Алжир 2 2 0 0 57 35 +22
  Аргентина 3 2 0 1 101 71 +30
  Австралија 3 3 0 0 116 46 +70
  Австрија 1 1 0 0 32 30 +2
  Бахреин 1 1 0 0 32 20 +12
  Белорусија 1 1 0 0 33 24 +9
  Босна и Херцеговина 1 1 0 0 28 21 +7
  Бразил 2 1 0 1 52 54 -2
  Кина 1 1 0 0 34 21 +13
  Куба 3 2 1 0 95 70 +25
  Чешка 2 1 0 1 56 56 0
  Данска 5 2 0 3 138 145 −7
  Египет 3 3 0 0 83 59 +24
  Франција 7 4 0 3 166 164 +2
  Германија 4 3 1 0 114 103 +11
  Гренланд 1 1 0 0 25 15 +10
  Унгарија 6 5 0 1 152 132 +20
  Исланд 2 2 0 0 65 60 +5
  Иран 1 1 0 0 41 22 +19
  Јапонија 2 2 0 0 69 52 +17
  Кувајт 2 2 0 0 65 40 +25
  Македонија 2 2 0 0 60 48 +12
  Мароко 3 3 0 0 94 60 +34
  Нигерија 1 1 0 0 27 25 +2
  Норвешка 2 0 1 1 48 51 −3
  Полска 3 2 0 1 79 71 +8
  Романија 1 1 0 0 27 21 +6
  Русија 6 4 0 2 162 158 +4
  Саудиска Арабија 1 1 0 0 25 18 +7
  Србија 1 0 1 0 24 24 0
  Србија и Црна Гора 2 1 0 1 47 53 −6
  Словачка 1 1 0 0 31 25 +6
  Словенија 3 2 0 1 87 81 +6
  Јужна Кореја 3 2 0 1 101 87 +14
  Шпанија 9 7 0 2 286 268 +18
  Шведска 4 3 0 1 111 107 +4
  Тунис 2 2 0 0 57 53 +4
  Украина 1 0 0 1 34 37 −3
  САД 1 1 0 0 41 12 +29
Вкупно colspan="7" 37 тимови
Вклучувајќи квалификационна фаза colspan="7" 37 тимови

Рекорди во квалификациона група

уреди
Година Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР Квал.
  1993 ‘‘не се квалификувала’’ N/A
  1995 3-то од 1994 ЕП yes
  1997 5-то од 1996 ЕП yes
  1999 6 5 0 1 171 152 +19 yes
  2001 6-то од 2000 ЕП yes
  2003 2 2 0 0 67 50 +17 yes
  2005 бранител yes
  2007 4-то од 2006 ЕП yes
  2009 Квалификуван како домаќин yes
  2011 2-ро од 2010 ЕП yes
  2013 3-то од 2012 ЕП yes
  2015 4-то од 2014 ЕП yes
  2017 3-то од 2016 ЕП yes
   2019 2 1 0 1 63 51 +12 yes
Вкупно 10 8 0 2 301 253 +48 11/11

Рекорди против други тимови

уреди
Репрезентација Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР
  Австрија 2 2 0 0 60 43 +17
  Белорусија 2 2 0 0 58 53 +5
  Чешка 2 2 0 0 67 50 +17
  Црна Гора 2 1 0 1 63 51 +12
  Словенија 2 1 0 1 53 56 −3
Вкупно colspan="7" 5 тимови

Европско првенство

уреди

Рекорди на Европско првенство

уреди
Година Фаза Место Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР
  1994 ’‘‘Полуфинале’’’   7 4 0 3 165 161 +4
  1996 Прва фаза ’‘‘5-то’’’ 6 4 0 2 154 150 +4
  1998 Прва фаза 8-мо 6 2 1 3 145 150 −5
  2000 Прва фаза ’‘‘6-то’’’ 6 3 1 2 146 139 +7
  2002 Прва фаза 16-то 3 0 0 3 70 89 −19
  2004 ’‘‘Полуфинале’’’ ’‘‘4-то’’’ 8 4 2 2 222 221 +1
  2006 ’‘‘Полуфинале’’’ ’‘‘4-то’’’ 8 5 0 3 229 228 +1
  2008 ’‘‘Финале’’’   8 5 1 2 212 203 +9
  2010 ’‘‘Финале’’’   8 6 1 1 207 194 +13
  2012 ’‘‘Полуфинале’’’   8 5 1 2 216 201 +15
  2014 ’‘‘Полуфинале’’’ ’‘‘4-то’’’ 8 5 0 3 229 206 +23
  2016 ’‘‘Полуфинале’’’   8 5 0 3 250 219 +31
  2018 Натпревар за 5 место ’‘‘5-то’’’ 7 5 0 2 204 187 +17
    2020 Квалификувана
Вкупно Квалификувана: 14/14 89 52 7 30 2394 2293 +84
Вклучувајќи квалификационна фаза 135 90 9 36 3716 3347 +352

Рекорди против останати тимови на Европско првенство

уреди
Репрезентација Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР
  Австрија 1 1 0 0 26 23 +3
  Белорусија 2 2 0 0 62 43 +19
  Чешка 2 2 0 0 60 50 +10
  Данска 9 4 0 5 229 247 −18
  Франција 8 2 1 5 200 208 −8
  Германија 4 3 0 1 92 89 +3
  Унгарија 3 1 1 1 81 79 +2
  Исланд 3 2 1 0 86 83 +3
  Македонија 1 1 0 0 28 21 +7
  Црна Гора 2 2 0 0 61 48 +13
  Норвешка 5 4 1 0 133 117 +16
  Полска 3 3 0 0 87 76 +11
  Португалија 2 1 1 0 56 53 +3
  Романија 1 1 0 0 24 23 +1
  Русија 7 2 1 4 169 185 −16
  Србија 2 1 0 1 54 48 +6
Предлошка:Country data Србија and Montenegro Србија и Црна Гора 3 1 0 2 80 91 −11
  Словенија 5 3 0 2 135 127 +8
  Шпанија 6 2 1 3 151 154 −3
  Шведска 3 2 0 1 74 74 0
  Швајцарија 1 1 0 0 30 27 +3
  Украина 2 2 0 0 54 43 +11
Вкупно colspan="7" 22 тимови
Вклучувајќи квалификационна фаза colspan="7" 30 тимови

Рекорди во квалификациона фаза

уреди
Year Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР Квал.
  1994 8 6 1 1 214 166 +48 yes
  1996 6 5 0 1 161 137 +24 yes
  1998 6 4 0 2 166 145 +21 yes
  2000 Квалификуван as host yes
  2002 2 2 0 0 71 56 +15 yes
  2004 2 1 1 0 62 52 +10 yes
  2006 4-то од 2004 ЕП yes
  2008 4-то од 2006 ЕП yes
  2010 8 7 0 1 252 180 +72 yes
  2012 6 6 0 0 168 137 +31 yes
  2014 6 5 0 1 161 135 +26 yes
  2016 6 5 0 1 191 148 +43 yes
  2018 Квалификуван како домаќин yes
    2020 ‘‘Квалификации во тек’’ TBD
Вкупно 46 38 2 6 1322 1054 +268 13/13

Рекорди против тимови во квлалификации

уреди
Репрезентација Нат Поб Нер Пор GF ПГ ГР
  Австрија 2 2 0 0 56 45 +11
  Белорусија 4 2 2 0 112 99 +13
  Bulgaria 2 2 0 0 55 36 +19
  Finland 4 4 0 0 134 75 +59
  Грција 2 2 0 0 61 44 +17
  Унгарија 4 2 0 2 102 101 +1
  Исланд 2 1 0 1 48 42 +6
  Латвија 2 2 0 0 56 47 +9
  Литванија 2 2 0 0 55 45 +10
  Македонија 2 1 0 1 66 58 +8
  Холандија 1 1 0 0 35 24 +11
  Норвешка[43] 0 0 0 0 0 0 0
  Португалија 2 1 0 1 46 44 +2
  Романија 4 4 0 0 118 90 +28
  Словачка 4 4 0 0 121 89 +32
  Словенија 2 1 0 1 49 43 +6
  Шпанија 2 2 0 0 49 45 +4
  Турција 5 5 0 0 159 127 +32
Вкупно colspan="7" 18 тимови

Средоземни игри

уреди
Година Фаза Место Победи Нерешено Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика
  1993 ’‘‘Финале’’’   непознато
  1997 ’‘‘Финале’’’   4 0 1 121 115 +6
  2001 ’‘‘Финале’’’   непознато
  2005 ’‘‘Финале’’’   3 0 1 107 103 +4
  2009 не учествувала
  2013 ’‘‘Финале’’’   4 0 2 166 158 +8
  2018 ’‘‘Финале’’’   5 0 0

Наводи

уреди
 1. „CROATIA SEEK CONSISTENCY ON THEIR WAY TO THE TOP“. eurohandball.com. Посетено на 20 November 2015.
 2. „Dokumentarac o povijesnom uspjehu kada su Hrvati šokirali sportski svijet“. tportal.hr. Посетено на 8 March 2016.
 3. „Rukometna reprezentacija perjanica je hrvatskog sporta, a London je nova prilika za povijest“. sportnet.hr. Архивирано од изворникот на 2019-12-04. Посетено на 27 July 2012.
 4. „Kladionice Francuska i Danska opaki favoriti Hrvatska visoko“. 24 sata. Посетено на 10 January 2017.
 5. „Handball: France beat Croatia to advance to European championship semis“. 25 January 2018. Посетено на 25 January 2018.
 6. „Povijest rukometa“. www.hrs.hr (хрватски). Архивирано од изворникот на 6 January 2016.
 7. „Razvoj rukometa“. www.hrs.hr (хрватски).
 8. „Povijest rukometa“. www.rkhd.hr (хрватски). Архивирано од изворникот на 2016-10-21. Посетено на 2016-10-21.
 9. „Počeci djelovanja Hrvatskog rukometnog saveza“. issuu.com (хрватски).
 10. „Prije 70 godina odigrana prva rukometna utakmica u Zagrebu“. issuu.com (хрватски).
 11. „ZNAČAJNIH 80 GODINA RUKOMETA“. www.hr-rukomet.hr (хрватски).
 12. „International Handball Federation“. IHF (англиски).
 13. „Uspeh rukometašica“. www.vreme.com (српски). Архивирано од изворникот на 2014-08-20. Посетено на 2019-12-04.
 14. Olimpijski Komitet Srbije(1)
 15. Olimpijski Komitet Srbije(2)
 16. „Hrvatski Olimpijski Odbor“. Архивирано од изворникот на 2017-05-07. Посетено на 2019-12-04.
 17. Olimp(MI)
 18. MI 1979.
 19. Olimpijska Odličja
 20. „Olimpijski Treneri“. Архивирано од изворникот на 2016-09-20. Посетено на 2017-01-27.
 21. Rukometne Medalje
 22. Svjetske Medalje
 23. Todor Arhiv
 24. Njemački Arhiv
 25. „Enciklopedija Fizičke Kulture“. Архивирано од изворникот на 2016-03-19. Посетено на 2019-12-04.
 26. Ирислав Долонец
 27. Jezdimir Stanković (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-02-13. Посетено на 2019-12-04.
 28. Branislav Pokrajac (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-02-13. Посетено на 2019-12-04.
 29. Иван Сној
 30. Перо Јанјиќ(1)
 31. Перо Јанјиќ(2)
 32. Здравко Малиќ(1) Архивирано на 5 март 2016 г.
 33. Здравко Малиќ(2)
 34. Јосип Милковиќ СП 1974.
 35. Božo Peter СП 1961.
 36. Иван Уремовиќ СП 1967.
 37. Sastav СП 1978.
 38. Serdarušić СП 1978.
 39. Jugoslavija-Island
 40. Jugoslavija-DDR
 41. Jugoslavija-Španjolska
 42. Jugoslavija-SSSR
 43. Scheduled to play against at the qualifying tournament for the 2016 Европско првенство.

Надворешни врски

уреди