Лоѓ (полски: Łódź, Луѓ) — град во Полска, југозападно од Варшава и административен центар на Лоѓското Војводство.

Лоѓ
Улица Пјотркувска
Улица Пјотркувска
Знаме на ЛоѓГрб на Лоѓ
Гесло: Ex navicula navis (Од чамец — брод)
Површина
 • Градска293,25 км2 (11,322 ми2)
Надм. вис.&010101010101010101010101010111115999999162−278 м
Население (2014)
 • Градско707,504
 • Густина0,024/км2 (0,062/ми2)
 • Метро1.428.600
Час. појасCET (UTC+1)
Пошт. бр.90-001 до 94–413
Повик. бр.+48 42

Историја уреди

Во XIV век Лоѓ бил мало село, а станал општина во 1798 г. Во 1820 г., за времето на Кралството Полска под власт на Русија градот се станал во центар на текстилната индустрија, а до крајот на XIX век бил водечки полски град во призводство на памучен текстил. Во Првата и Втората светска војна бил окупиран од Германците. Сега е културен центар и втор по големина град во Полска.

Население уреди

Во Лоѓ се проценува дека има околу 810.000 луѓе.

Поврзано уреди