ФК Галатасарај

Галатасарај е професионален турски фудбалски клуб од Истанбул.

ФК Галатасарај
Galatasaray Sports Club Logo.png
Целосно имеГалатасарај
ПрекариCimbom
Sarı-Kırmızılılar (жолто-црвени)
Лавови
Авропа Фатихи (Освојувачи на Европа)
Гала
Скратено имеGS
Основан20 октомври 1905; пред 117 години (1905-10-20)[1][2]
as Galata-Serai Football Club[3]
СтадионТурк Телеком Арена
(Капацитет: 52,650[4])
ПретседателМустафа Џенгиз
ТренерФатих Терим[5]
ЛигаПредлошка:Turkish football updater
Предлошка:Turkish football updaterПредлошка:Turkish football updater
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Галатасарај има 22 титули од Турската супер лига. Основни бои на клубот се црвена и жолта, а нивниот стадион се вика Turk Telekom Arena (52,652).

Менаџер на клубот е Терим Фатих, а претседател Мустафа Џенгиз.

Мулти клубови: Галатасарај кошарка, Галатасарај ракомет, Галатасарај тенис, Галатасарај ватерполо, Галатасарај одбојка, Галатасарај атлетика итн.

Титули - поголеми лиги и куповиУреди

Уефа Супер куп - прво место
 • 2000
Уефа Лига на шампиони - полуфинале
 • 1988-1989
Уефа Лига на шампиони - четвртфинале

Сезони:

 • 1962-1963
 • 1969-1970
 • 1993-1994
 • 2000-2001
Уефа Европа лига
 • 1999-2000
Куп на уефа четвртфинале
 • 1991-1992
Супер лига победници
 • Сезони: 1961–1962, 1962–1963, 1968–1969, 1970–1971, 1971–1972, 1972–1973, 1986–1987, 1987–1988, 1992–1993, 1993–1994, 1996–1997, 1997–1998, 1998–1999, 1999–2000, 2001–2002, 2005–2006, 2007–2008, 2011–2012, 2012/2013, 2014/2015, 2017/2018, 2018/2019
Супер лига второ мест
 • Сезони: 1959, 1960–1961, 1965–1966, 1974–1975, 1978–1979, 1985–1986, 1990–1991, 2000–2001, 2002–2003
Куп на Турција
 • 1963, 1964, 1965, 1966, 1973, 1976, 1982, 1985, 1991, 1993, 1996, 1999, 2000, 2005

Второ место:

 • 1969, 1980, 1994, 1995, 1998
Супер куп
 • 1966, 1969, 1972, 1982, 1987, 1988, 1991, 1993, 1996, 1997, 2008, 2012, 2013, 2015

Второ место:

 • 1971, 1973, 1976, 1985, 1994, 1998, 2006, 2014

НаводиУреди

 1. „Galatasaray Nasıl Kuruldu“. galatasaray.org.
 2. „İlk Yıllar“. galatasaray.org.
 3. Foundation certificate
 4. „STADYUM HAKKINDA“. Архивирано од изворникот на 2020-07-30. Посетено на 2021-01-24.
 5. „Galatasaray EN on Twitter“.

Надворешни врскиУреди