Машка кошаркарска репрезентација на Литванија

Машката кошаркарска репрезентација на Литванија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски натпреварувања. Репрезентацијата е предводена од Литванската кошаркарска федерација, која е член на ФИБА Европа. Од 1940 до 1991 година Литванија била дел од СССР, а како самостојна играла во 1939 и од 1991 година па наваму.

Литванија Lietuva

Литванија

Ранг листа на ФИБА: 5-то
Член на ФИБА од: 1936
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Литванска кошаркарска федерација
Тренер: Кестутис Кемзура
Олимписки игри
Учества 5 (1992, 1996, 2000, 2004, 2008)
Медали бронза: 1992, 1996, 2000
Светско првенство
Учества 3 (1998, 2006, 2010)
Медали бронза: 2010
Евробаскет
Учества 11 (1937, 1939, 1995–2011)
Медали злато: 1937, 1939, 2003
сребро: 1995
бронза: 2007
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли


Како самостојна, Литванија има 11 учества на Евробаскетот, каде освоила три злата, едно сребро и една бронза. Покрај тоа, таа има освоено една бронза на светските првенства од три учества и три бронзи на олимписките турнири од пет учества. За време на СССР, Литванците биле едни од најдобрите играчи.

Состав уреди

позиција почетни резервни резервни
центар Робертас Јавтокас Марионас Петравичиус Јонас Валанчиунас
напад Паулиус Јанкунас Кшиштоф Лавринович Дариус Сонгаила
напад Симас Јасаитис Мартинас Поциус
бек Римантас Каукенас Томас Делининкаитис
бек Мантас Калниетис Шарунас Јасикевичиус

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди