Машка кошаркарска репрезентација на Албанија

Машката кошаркарска репрезентација на Албанија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународни кошаркарски турнири.[1] Албанија е членка на ФИБА Европа, нема учество на олимписки и светски турнири и има две слаби учества на Евробаскетот во 1947 и 1957. Моментално игра во Б дивизија.

Албанија

Албанија

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1947
Тренер:
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 2
Медали нема


СоставУреди

Составот на Албанија во 2009 бил:

позиција играч висина клуб
центар Марлин Сукај 2.02   КК Тирана
бек Клајс Јаупи 1.90   КК Студенти
бек Јуџин Талели 1.94   КК Партизан Тирана
бек Арјонел Ламе 1.99   КК Студенти
напад Андреа Ѓинај 2.07   КК Викторија Либертас Песаро
напад Марсел Алиај 1.98   КК Теута Драч
напад Алгерт Ѓонај 2.00   КК Валбона Тропоја
напад Герти Шима 2.05   КК Тирана
бек Ерканд Карај 1.88   КК Тирана
бек Генти Ласку 1.90   КК Студенти
центар/напад Ермал Куќо 2.08   Галатасарај Кафе Краун
центар Ендрит Хисенаголи 2.03   КК Тирана

НаводиУреди

  1. „Albanian Federation of Basketball“. Архивирано од изворникот на 2012-04-14. Посетено на 2011-09-03.

ПоврзаноУреди