Женска ракометна репрезентација на Црна Гора

Женската ракометна репрезентација на Црна Гора е репрезентација кој ја претставува Црна Гора на меѓународните ракометни натпреварувања во женска конкуренција. Репрезентацијата е под контрола на Ракометниот сојуз на Црна Гора.

Црна Гора Црна Гора
Податоци
Сојуз Ракометен сојуз на Црна Гора
Тренер Шведска Пер Јохансон
Капитен Јованка Радичевиќ
Најмногу натпревари Јованка Радичевиќ (159)
Најмногу голови Јованка Радичевиќ (874)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 2 (првпат во 2012)
Најдобар резултат 2-ро, (2012)
Светско првенство
Настапи 5 (првпат во 2011)
Најдобар резултат 5-то, 2019
Европско првенство
Настапи 5 (првпат во 2010)
Најдобар резултат 1-во, 2012
Последна поднова на податоците: 13 декември 2019.

Репрезентацијата е формирана во 2006 година, по распадот на Србија и Црна Гора и истата година е примена во ЕХФ и ИХФ. Најголемиот успех на репрезентацијата на Црна Гора е освојувањето на златниот медал на Европското првенство 2012 во Србија, каде во финалето ја победиле најтрофејната репрезентација во женскиот ракомет, Норвешка, по две продолженија. Покрај тоа, Црна Гора има и сребрен медал освоен на Олимписките игри 2012 во Лондон, каде биле поразени во финалето од Норвешка.

Историја

уреди

Репрезентацијата е формирана во 2006 година, по распадот на Србија и Црна Гора и истата година е примена во ЕХФ и ИХФ. Својот прв натпревар го одигралала во ноември 2006, во Хеб, Чешка, против Бугарија во квалификациите за Светското првенство 2007 во Франција и победила со 32-28.

Првиот пласман на некое натпреварување бил остварен во 2010 година, кога бил изборен пласман на Европското првенство 2010, после пет победи и едно реми во квалификациите. Црна Гора испаднала во втората рунда, заземајќи го третото место во групата; поразени биле од Франција во натпреварот за петтото место, па така на крајот завршиле како шести на својот деби турнир. Најголемите успеси бил остварени под водство на селекторот Драган Аџиќ. На Олимписките игри 2012 освоиле сребрен медал, откако на одличниот турнир за нив биле сопрени дури во финалето од Норвешка; сепак неколку месеци потоа црногорките го освоиле своето прво злато на турнирите, триумфирајќи на Европското првенство 2012, во Србија со победа во финалето токму над Норвешка после две продолженија.

Откако Бојана Поповиќ се опростила од репрезентацијата, следувал резултатски пад; освоено било четвртото место на Европското првенство 2014, а потоа уште една се поразени од Норвешка во четвртфиналето на Светското првенство 2015. Негативните резултати кулминирале на Олимписките игри 2016, во Рио де Жанеиро, када настапот го завршиле во групната фази со сите пет порази.

На Светското првенство 2017, Црна Гора била поразена во четвртфиналето од подоцнежаниот шампион Франција со 25-22 и завршила на седмото место, што бил најдобар резултат на популарните лавици на Светските првенства. Сепак, тој резултат бил поправен две години подоцна кога Црна Гора завршила на петтото место на Светското првенство 2019 во Јапонија.

Резултати

уреди

Летни олимписки игри

уреди
Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/-
  2008 Не се квалификувале
  2012 2-ро 8 4 1 3 210 197 +13
  2016 11-то 5 0 0 5 107 134 -27
  2020 TBD
  2024 TBD
Вкупно 2/3 13 4 1 8 317 331 -14

Светско првенство

уреди
Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/–
  2007 Не се квалификувале
  2009 Не се квалификувале
  2011 10-то 6 3 0 3 162 138 +24
  2013 11-то 6 4 0 2 156 114 +42
  2015 8-мо 9 5 1 3 255 229 +26
  2017 7-мо 7 3 1 3 188 181 +7
  2019 5-то 9 7 0 2 249 233 +16
  2021 TBD
Вкупно 5/7 37 22 2 13 1010 895 +115

Европско првенство

уреди
Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/–
  2008 Не се квалификувале
   2010 6-то 7 4 0 3 170 169 +1
  2012 1-во   8 7 0 1 215 196 +19
   2014 4-то 8 5 0 3 199 187 +12
  2016 13-то 3 1 0 2 63 70 -7
  2018 9-то 6 3 0 3 160 160 0
   2020 TBD
Вкупно 5/6 32 20 0 12 807 782 +25

Финалиња

уреди

Олимписки игри 2012

11 август 2012
20:30
Норвешка   26 – 23   Црна Гора Баскетбол арена, Лондон
Гледачи: 9,739
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Суланд 10 (13–10) 10 Булатовиќ
  3×  Извештај   3×  1× 

Европско првенство 2012

16 декември 2012
17:00
Норвешка   31 – 34 (Прод.)   Црна Гора Белградска арена, Белград
Гледачи: 10,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Алстад 11 (11–12) 10 Кнежевиќ
  3×  Извештај   4× 

Прод.: 24–24 Прод.: 4–4, 3–6

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди

Состав за Светското првенство 2019.[1][2]

Тренер:   Пер Јохансон

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 GK Марина Рајчиќ 24 август 1993(1993-08-24)(30 г.) 1.78 m 119 2     Будуќност
4 RW Јованка Радичевиќ 23 октомври 1986(1986-10-23)(37 г.) 1.69 m 159 874     Будуќност
9 LB Ѓурѓина Јауковиќ 24 февруари 1997(1997-02-24)(27 г.) 1.85 m 64 198     Будуќност
15 RB Андреја Кликовац 5 мај 1991(1991-05-05)(33 г.) 1.80 m 77 48     ЧСМ Букурешт
16 GK Љубица Ненезиќ 15 јануари 1997(1997-01-15)(27 г.) 1.79 m 27 0     Глорија Бистрица
20 RB Николина Кнежевиќ 2 јули 2000(2000-07-02)(24 г.) 1.83 m 5 2     Будуќност
23 RW Дијана Ујкиќ 5 јули 1996(1996-07-05)(28 г.) 1.72 m 36 36     Магура Чиснадие
27 RB Сања Премовиќ 27 ноември 1992(1992-11-27)(31 г.) 1.82 m 37 5     Будуќност
32 RB Катарина Булатовиќ 15 ноември 1984(1984-11-15)(39 г.) 1.90 m 94 473     Ѓер Ауди ЕТО
34 P Татјана Брновиќ 9 ноември 1998(1998-11-09)(25 г.) 1.84 m 32 57     Будуќност
43 GK Марта Батиновиќ 20 април 1990(1990-04-20)(34 г.) 1.88 m 11 0     Рамнику Валча
55 LW Дијана Мугоша 22 октомври 1995(1995-10-22)(28 г.) 1.69 m 14 8     Подравка Копривница
66 P Ема Рамусовиќ 28 ноември 1996(1996-11-28)(27 г.) 1.87 m 58 49     Будуќност
77 LW Мајда Мехмедовиќ 25 мај 1990(1990-05-25)(34 г.) 1.69 m 118 314     Будуќност
80 LB Јелена Деспотовиќ 30 април 1994(1994-04-30)(30 г.) 1.83 m 80 85     Дебрецин
90 CB Милена Раичевиќ 12 март 1990(1990-03-12)(34 г.) 1.78 m 153 478     Будуќност
96 CB Итана Грбиќ 1 септември 1996(1996-09-01)(27 г.) 1.69 m 49 48     ЧСМ Букурешт

Тренери

уреди

Наводи

уреди
  1. „Johanson objavio konačan spisak za Japan“. rscg.me. Архивирано од изворникот на 2020-01-22. Посетено на 21 November 2019.
  2. 2019 World Women's Handball Championship squad

Надворешни врски

уреди