Женска ракометна репрезентација на Бразил

Женска ракометна репрезентација на Бразил ( португалски: Seleção Brasileira de Handebol Feminino ), во организација на ракометниот сојуз на Бразил, го претставува Бразил во ракомет на сите големи светски и континентални натпревари. Во декември 2013 година, ракометната репрезентација на Бразил го освои Светскиот куп за првпат во историјата, откако во финалето на натпреварувањето, кое се одржа во Белград, Србија, ја совлада Србија со резултат 22:20. Бразилскиот тим победи на сите девет натпревари што ги одиграа на турнирот. Тие се првиот тим од Америка и по Јужна Кореја што се единствениот тим надвор од Европа кој го освои Светскиот куп.

Женска ракометна репрезентација на Бразил
Податоци
Сојуз Ракометен сојуз на Бразил
Тренер Мортен Субак
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Последна поднова на податоците: непознато.

Резултати уреди

Олимписки игри уреди

Година Поставување
1896 до1972 година
Не се одржа
1976 до1996 година
Не се пласираа
2000 година 8.
2004 година 7.
2008 година 9.
2012 година 6.
2016 година 5.

Светски куп уреди

Година Поставување
1957 до

1993 година

Не се пласираа
1995 година 17.-20.
1997 г. 23.
1999 година 16.
2001 година 12.
2003 година 20.
2005 година 7.
2007 година 14.
2009 година 15.
2011 година 5.
2013 година Победници
2015 година 10.
2017 година 18.
2019 година 17.

Панамериканско првенство во ракомет за жени уреди

Година Пласман
1986 година 3 место
1989 година 3 место
1991 година 3 место
1997 г. Победници
1999 година Победници
2000 година Победници
2003 година Победници
2005 година Победници
2007 година Победници
2009 година 2 место
2011 година Победници
2013 година Победници
2015 година Победници
2017 година Победници

Тековен состав уреди

Состав на Светското првенство 2013 :

Бр Име Позиција Дата. Роден Клуб Утак / Гол
2 Фабијана Диниз пивот 13.05.1982 година РК Хипо Долна Австрија 157/291
3 Александра до Насименто десното крило 16 септември 1981 година РК Хипо Долна Австрија 133/502
4 Самира Роча лево крило 26 јануари 1989 година РК Миос Бигано 53/139
5 Даниела Пиедад пивот 2 март 1979 година РК Крим 138/265
6 Аманда Андраде лев бек 20 октомври 1989 година РК Конкордија 15/30
8 Фернанда да Силва лево крило 25 септември 1989 година РК Хипо Долна Австрија 70/281
9 Ана Пола Родригес централен бек 18 октомври 1987 година РК Хипо Долна Австрија 95/427
12 Барбара Аренхарт голманот 4 октомври 1986 година РК Хипо Долна Австрија 59/1
14 Елеана Гомес пивот 9 јануари 1982 година РК Форца Атлетико 5/0
16 Меиса Песоа голманот 11 јуни 1984 година РК Динамо Волгоград 38/0
17 Каролина де Соуза лев бек 24 април 1990 година РК Тим Твис Холстебро 22/18
18 Едуард Аморим лев бек 23 септември 1986 година РК Ѓер 116/370
19 Дебора Нуњес централен бек 14 март 1993 година РК Методист 16/30
21 Маријана Коста десното крило 14 октомври 1992 година РК Вендисел 1/0
22 Мајара Моура централен бек 5 декември 1986 година без клуб 63/102
81 Деониз Каваљеиро десен бек 20 јуни 1983 година РК Хипо Долна Австрија 105/241

Селектор: Мортен Субак

Надворешни врски уреди