Машка ракометна репрезентација на Австрија

Машка ракометна репрезентација на Австрија — сениорска репрезентација што ја претставува Австрија на меѓународни ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е управувана од Австрискиот ракометен сојуз (Österreichischer Handballbund).

Австрија Австрија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Сојуз Австриски ракометен сојуз
Тренер Исланд Патрекур Јоханесон
Капитен Томас Бауер
Најмногу голови Андреас Дитерт (1089)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 5 (првпат во 1938)
Најдобар резултат 2. место (1938)
Европско првенство
Настапи 3 (првпат во 2010)
Најдобар резултат 9. место (2010)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Репрезентацијата на Австрија во 2016 г.

Меѓународни учества

уреди

Олимписки игри

уреди
Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1936 Финале 2. место 5 4 0 1 60 29
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
  1972 Не се квалификувала
  1976
  1980
  1984
  1988
  1992
  1996
  2000
  2004
  2008
  2012
  2016
Вкупно 1/13 - 5 4 0 1 60 29

Светски првенства

уреди
Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1938 Финале 2. место 3 2 0 1 16 11
  1954 Не се квалификувала
  1958 Групна фаза 9. место 3 1 0 2 50 69
  1961 Не се квалификувала
  1964
  1967
  1970
  1974
  1978
  1982
  1986
  1990
  1993 Групна фаза 14. место 3 1 0 2 61 67
  1995 Не се квалификувала
  1997
  1999
  2001
  2003
  2005
  2007
  2009
  2011 17./18. место 18. место 7 2 0 5 205 212
  2013 Не се квалификувала
  2015 Осминафинале 13. место 6 2 1 3 174 169
  2017 Не се квалификувала
Вкупно 5/24 - 22 8 1 13 506 528

Европски првенства

уреди
Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1994 Не се квалификувала
  1996
  1998
  2000
  2002
  2004
  2006
  2008
  2010 Главна фаза 9. место 6 2 1 3 184 187
  2012 Не се квалификувала
  2014 Главна фаза 11. место 6 2 0 4 159 160
  2016 Не се квалификувала
  2018 Групна фаза 15. место 3 0 0 3 80 99
Вкупно 3/13 - 14 4 1 10 423 446

Моментален состав

уреди

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Патрекур Јоханесон

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 ГО Томас Бауер 24 јануари 1986(1986-01-24)(38 г.) 1.90 m 132 0   Маси Есон
2 ЛБ Александер Херман 10 декември 1991(1991-12-10)(32 г.) 1.92 m 69 107   Вецлар
5 СБ Витаутас Жјура 11 мај 1979(1979-05-11)(45 г.) 1.89 m 96 208   Фајверс Маргаретен
7 ДБ Јанко Божовиќ 14 јули 1985(1985-07-14)(39 г.) 2.04 m 126 311   Спортинг Лисабон
20 ЛК Себастијан Фримел 18 декември 1995(1995-12-18)(28 г.) 1.90 m 31 66   Западна Виена
26 ДК Јулиан Ранфтл 17 февруари 1996(1996-02-17)(28 г.) 1.84 m 11 9   Западна Виена
28 ДК Роберт Вебер 25 ноември 1985(1985-11-25)(38 г.) 1.79 m 155 680   Магдебург
32 СБ Герал Цајнер 28 март 1988(1988-03-28)(36 г.) 1.91 m 27 56   Алпла Хард
37 ЛК Тобијас Шопф 25 декември 1985(1985-12-25)(38 г.) 1.70 m 18 15   Кремс
38 П Вилхелм Јелинек 17 март 1994(1994-03-17)(30 г.) 1.91 m 28 31   Западна Виена
43 ДБ Томас Кандолф 1 декември 1993(1993-12-01)(30 г.) 1.83 m 13 14   Тирол
53 СБ Никола Билик 28 ноември 1996(1996-11-28)(27 г.) 1.98 m 44 157   Кил
55 П Тобијас Вагнер 26 март 1995(1995-03-26)(29 г.) 1.98 m 23 32   Балинген
56 ГО Кристијан Пилиповиќ 10 декември 1994(1994-12-10)(29 г.) 1.90 m 14 0   Нексе Нашице
85 П Лукас Хербургер 19 декември 1994(1994-12-19)(29 г.) 1.97 m 5 1   Алпла Хард
94 ЛБ Кристоф Ноихолд 27 април 1994(1994-04-27)(30 г.) 1.93 m 28 12   Хам-Вестфален
95 ЛБ Ромас Кирвелјавичиус 5 март 1988(1988-03-05)(36 г.) 2.00 m 30 24   Кобург

Статистика

уреди
  Активните играчи се маркирани со сина боја

Најмногу натпревари

уреди
Бр. Играч Натп
1 Евалд Хуменбергер 246
2 Патрик Фелзер 218
3 Андреас Дитерт 203
Виктор Силаѓи 203
5 Роланд Шлингер 168
6 Никола Мариновиќ 165
7 Штефан Хигацбергер 163
8 Роберт Вебер 158
9 Давид Шлезак 157
10 Дитер Рипер 153

Ажурирано на: 1 февруари 2018
Извор: oehb.at

Најмногу голови

уреди
Бр. Играч Гол
1 Андреас Дитерт 1089
2 Виктор Силаѓи 907
3 Роберт Вебер 690
3 Давид Шлезак 667
5 Роланд Шлингер 595
6 Конрад Вилчински 578
7 Патрик Фелзер 567
8 Михаел Гангел 459
9 Томас Гангел 383
10 Јанко Божовиќ 321

Ажурирано на: 1 февруари 2018
Извор: oehb.at

Наводи

уреди
  1. „Состав за Европското првенство 2018“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-23.

Надворешни врски

уреди