Лига на шампиони во ракомет за жени

Лигата на шампиони во ракомет за жени (Англиски: Women's EHF Champions League) е официјално натпреварување за женски ракометни клубови од Европа, раководено од страна на Европската ракометна федерација (ЕХФ). Од своето основање во 1960 па сè до 1992 натпреварувањето се нарекувало Куп на европските шампиони, но во 1993 натпреварувањето го сменило името во Лига на шампиони.

Моментална сезона или издание:
Лига на шампиони во ракомет за жени 2018-2019
Спорт Ракомет
Основана1961
Број на екипи16 (групна фаза)
22 (вкупно)
ДржавиЧленките на ЕХФ
КонтинентЕвропска Унија Европа
Тековен првакУнгарија Ѓер (5)
Најмногу титулиСССР Спартак Киев (13)
Поврзани натпреварувањаКуп на ЕХФ
ЕХФ КПК
Порталwww.ehfcl.com/women

Турнир

уреди

Фази

уреди

Лигата на шампионите во ракомет за жени е поделена во пет фази. Во зависност од ранкингот на националните федерации, клубовите можат да влезат во натпреварувањето од квалификациите или директно во групната фаза. Бранителот на титулата заедно со шампионите од најдобро рангираните држави го почнуваат натпреварувањето во групната фаза, додека пак послабо рангираните држави ќе мора да поминат низ квалификациите.

Квалификациски турнир

уреди

Се формираат две групи од по четири екипи. Екипите во групите играат меѓусебно полуфинале и финале, на едно место за време на викенд. Победниците на групите обезбедуваат пласман во групната фаза од лигата на шампионите.

Групна Фаза

уреди

Клубовите квалификувани од квалификациските групи се придружуваат на бранителот на титулата, како и на шампионите од најдобро рангираните држави. Се формираат 4 групи со по 4 екипи. Екипите играат со секоја екипа двапати меѓусебно, на домашен и на гостински терен. Најдобрите 3 екипи од секоја група напредуваат во наредната фаза. Останатите клубови продолжуваат во Купот на победниците на куповите.

Главна групна фаза

уреди

Се формираат 2 групи од 6 екипи. Екипите играат меѓусебно по двапати, на домашен и на гостински терен. Најдобрите 4 екипи од двете групи се пласираат во четвртиналето.

Четвртфинале

уреди

Впарувањето во оваа фаза се прави во однос на пласманот на екипите во главната фаза. Па така, првопласираните екипи од групите играат против четвртопласираните екипи, и второпласираните екипи играат против третопласираните екипи од групите. Четирите победници обезбедуваат пласман во фајлн фор турнирот.

Фајнл фор

уреди

Фајнл фор турнирот се одржува за викенд во еден град домаќин, претходно одреден од страна на Европската ракометна федерација. Со помош на извлекување се одредуваат паровите во фајнл фор турнирот. Победниците во полуфиналните натпревари играат во големото финале, додека пак поразените екипи се борат за трето место.

Резиме

уреди

Куп на Европските Шампиони

уреди
Година Финале Губитници во полуфиналето
Шампион резултат финалист
сезона
1960/61
 
Штинца Букурешт
13-5
(8-1 / 5-4)
 
Динамо Прага
 
Жалгирис Каунас
 
Мулхејм
сезона
1961/62
 
Спартак Прага
11-7
(2-3 / 9-4)
 
ОРК Белград
 
Мулхејм
 
Букурешт
сезона
1962/63
 
Труд Москва
11-8
-
 
Фредериксберг ИФ
 
Вајзенфелсер
 
Рапид Букурешт
сезона
1963/64
 
Рапид Букурешт
14-13
-
 
Хелсингер ИФ
 
Спартакус Будимпешта
 
Ајмсбатлер ТВ
сезона
1964/65
 
Копенхаген
21-17
(14-7 / 7-10)
 
Спартакус Будимпешта
 
Свифт Рурмонд
 
Локомотива Загреб
сезона
1965/66
 
Лајпциг
17-11
(10-5 / 7-6)
 
Копенхаген
 
Спартакус Будимпешта
 
Спарта Прага
сезона
1966/67
 
Жалгирис Каунас
8-7
-
 
Лајпциг
 
Универзитатеа Темишвар
 
Бохемијанс Прага
сезона
1967/68
 
Жалгирис Каунас
13-11
-
 
Емпор Росток
 
Краковија
 
Рапид Букурешт
сезона
1969/70
 
Спартак Киев
9-7
-
 
Лајпциг
 
Жалгирис Каунас
 
Копенхаген
сезона
1970/71
 
Спартак Киев
11-8
-
 
Ференцварош Будимпешта
 
Нирнберг
 
Копенхаген
сезона
1971/72
 
Спартак Киев
12-8
-
 
Лајпциг
 
Весзперм
 
Универзитатеа Букурешт
сезона
1972/73
 
Спартак Киев
17-8
-
 
Универзитатеа Темишвар
 
НИЛОК Амстердам
 
Лајпциг
сезона
1973/74
 
Лајпциг
12-10
-
 
Спартак Киев
 
Ајнтрахт Мајнден
 
Раднички Белград
сезона
1974/75
 
Спартак Киев
14-10
-
 
Локомотива Загреб
 
Букурешт
 
Вашаш Будимпешта
сезона
1975/76
 
Раднички Белград
22-12
-
 
Свифт Рурмонд
 
Адмира Виена
 
Стокхолмсполисенс ИФ
сезона
1976/77
 
Спартак Киев
15-7
-
 
Лајпциг
 
Раднички Белград
 
Вестар
сезона
1977/78
 
Берлин ТСЦ
19-14
-
 
Вашаш Будимпешта
 
Вестар
 
Руч Хожув
сезона
1978/79
 
Спартак Киев
31-22
(14-9 / 17-13)
 
Вашаш Будимпешта
 
Ајнтрахт Мајнден
 
Лајпциг
сезона
1979/80
 
Раднички Белград
45-29
(22-19 / 23-10 )
 
Интер Братислава
 
Стокхолмсполисенс ИФ
 
ЖРК Г. Димитров
сезона
1980/81
 
Спартак Киев
39-26
(17-13 / 22-13)
 
Раднички Белград
 
ЖРК Г. Димитров
 
Осиек
сезона
1981/82
 
Вашаш Будимпешта
50-43
(29-19 / 21-24)
 
Раднички Белград
 
Спартак Киев
 
Рулментул Брашов
сезона
1982/83
 
Спартак Киев
23-19
-
 
Раднички Белград
 
Баер Леверкузен
 
Вашаш Будимпешта
сезона
1983/84
 
Раднички Белград
42-35
(22-16 / 20-19)
 
Баер Леверкузен
 
Хипо
 
Вашаш Будимпешта
сезона
1984/85
 
Спартак Киев
41-31
(23-16 / 18-15)
 
Раднички Белград
 
Лајпциг
 
Хипо
сезона
1985/86
 
Спартак Киев
52-45
(29-23 / 23-22)
 
Штинца Бакау
 
Вашаш Будимпешта
 
Будуќност Титоград
сезона
1986/87
 
Спартак Киев
50-37
(25-17 / 25-20)
 
Хипо
 
Штинца Бакау
 
Прешов
сезона
1987/88
 
Спартак Киев
33-31
(16-14 / 17-17)
 
Хипо
сезона
1988/89
 
Хипо
12-8
(16-14 / 21-19)
 
Спартак Киев
 
Дебрецин
 
Мурешул
сезона
1989/90
 
Хипо
59-50
(29-24 / 30-26)
 
Кубањ Краснодар
 
Олтчим Валча
 
Брул
сезона
1990/91
 
ТВ Гисен-Лицелинден
43-40
(21-15 / 22-25)
 
Хипо
 
Ростемалш
 
Епиток
сезона
1991/92
 
Хипо
34-32
(15-14 / 19-18)
 
ТВ Гисен-Лицелинден
 
Олтчим Валча
 
Вале Бремен
сезона
1992/93
 
Хипо
45-25
(17-14 / 23-11)
 
Вашаш Будимпешта
 
Мар Валенсија
 
Вале Бремен

Лига на Шампиони

уреди
Година Финале Губитници во полуфиналето
Шампион Резултат Финалист
сезона
1993-1994
 
Хипо
45-39
(18-20 / 25-21)
 
Вашаш Будимпешта
 
Мар Валенсија
 
ТВ Гисен-Лицелинден
сезона
1994-1995
 
Хипо
40-36
(17-14 / 26-19)
 
Подравка Копривница
 
Мар Валенсија
 
Вале Бремен
сезона
1995-1996
 
Подравка Копривница
38-37
(17-13 / 25-20)
 
Хипо
 
Мар Валенсија
 
Ференцварош Будимпешта
сезона
1996-1997
 
Мар Валенсија
58-50
(35-26 / 24-23)
 
Виборг
 
Хипо
 
Ференцварош Будимпешта
сезона
1997-1998
 
Хипо
56-47
(28-21 / 26-28)
 
Мар Валенсија
 
Подравка Копривница
 
Будуќност Подгорица
сезона
1998-1999
 
Дунафер
51-49
(25-23 / 26-26)
 
Крим Љубљана
 
Хипо
 
Будуќност Подгорица
сезона
1999-2000
 
Хипо
52-45
(32-23 / 22-20)
 
Кометал Ѓорче Петров
 
Будуќност Подгорица
 
Волгоград Аква
сезона
2000-2001
 
Крим Љубљана
47-41
(22-22 / 25-19)
 
Виборг
 
Будуќност Подгорица
 
Ференцварош Будимпешта
сезона
2001-2002
 
Кометал Ѓорче Петров
51-49
(27-25 / 26-22)
 
Ференцварош Будимпешта
 
Ларвик
 
Будуќност Подгорица
сезона
2002-2003
 
Крим Љубљана
63-58
(30-27 / 36-28)
 
Мар Валенсија
 
Икаст
 
Виборг
сезона
2003-2004
 
Шлагелсе
61-56
(25-24 / 32-36)
 
Крим Љубљана
 
Дунафер
 
Ларвик
сезона
2004-2005
 
Шлагелсе
54-43
(27-23 / 20-27)
 
Кометал Ѓорче Петров
 
Дунафер
 
Хипо
сезона
2005-2006
 
Виборг
44-43
(22-24 / 20-21)
 
Крим Љубљана
 
Сагунто
 
Алборг
сезона
2006-2007
 
Шлагелсе
61-53
(29-29 / 32-24)
 
Лада Тољјати
 
Ѓер ЕТО
 
Хипо
сезона
2007-2008
 
Звезда Звенигород
56-53
(25-24 / 29-31)
 
Хипо
 
Ѓер ЕТО
 
Лада Тољјати
сезона
2008-2009
 
Виборг
50-49
(24-26 / 23-26)
 
Ѓер ЕТО
 
Олтчим Валча
 
Хипо
сезона
2009-2010
 
Виборг
60-52
(28-21 / 32-31)
 
Олтчим Валча
 
Ѓер ЕТО
 
Ларвик
сезона
2010-2011
 
Ларвик
47-46
(23-21 / 25-24)
 
Итчако
 
Будуќност Подгорица
 
Ѓер ЕТО
сезона
2011-2012
 
Будуќност Подгорица
54–54
(29–27 / 27–25)
 
Ѓер Ауди ЕТО
 
Олтчим Валча
 
Ларвик
сезона
2012-2013
 
Ѓер Ауди ЕТО
47–43
(21–24 / 23–22)
 
Ларвик
 
Олтчим Валча
 
Крим Љубљана
сезона
2013-2014
 
Ѓер Ауди ЕТО
27–21  
Будуќност Подгорица
 
Вардар СЦБТ
 
Митланд

сезона
2014-2015
 
Будуќност Подгорица
26–22  
Ларвик
 
Вардар
 
Динамо Волгоград

сезона
2015-2016
 
ЧСМ Букурешт
29–26  
Ѓер Ауди ЕТО
 
Вардар
 
Будуќност Подгорица

сезона
2016-2017
 
Ѓер Ауди ЕТО
29–26  
Вардар
 
ЧСМ Букурешт
 
Будуќност Подгорица

сезона
2017-2018
 
Ѓер Ауди ЕТО
27–26
(прод.)
 
Вардар
 
ЧСМ Букурешт
 
Ростов-Дон

сезона
2018-2019
 
Ѓер Ауди ЕТО
25-24  
Ростов-Дон
 
Вајперс Кристиансанд
 
Мец

сезона
2019-2020

Статистика

уреди

По клуб

уреди
Клуб Шампион Финалист година шампион година финалист
  Спартак Киев 13 2 1970, 1971, 1972, 1973, 1975, 1977, 1979, 1981, 1983, 1985, 1986, 1987, 1988 1974, 1989
  Хипо 8 5 1989, 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1998, 2000 1987, 1988, 1991, 1996, 2008
  Ѓер ЕТО 5 3 2013, 2014, 2017, 2018, 2019 2009, 2012, 2016,
  Раднички Белград 3 4 1976, 1980, 1984 1981, 1982, 1983, 1985
  Виборг 3 2 2006, 2009, 2010 1997, 2001
  Шлагелсе 3 0 2004, 2005, 2007
  Лајпциг 2 4 1966, 1974 1967, 1970, 1972, 1977
  Крим Љубљана 2 3 2001, 2003 1999, 2004, 2006
  Будуќност Подгорица 2 1 2012, 2015 2014
  Жалгирис Каунас 2 0 1967, 1968
  Вашаш Будимпешта 1 4 1982 1978, 1979, 1993, 1994
  Сагунто 1 2 1997 1998, 2003
  Кометал Ѓорче Петров 1 2 2002 2000, 2005
  Ларвик 1 2 2011 2013, 2015
  Копенхаген 1 1 1965 1966
  ТВ Гисен-Лицелинден 1 1 1991 1992
  Подравка Копривница 1 1 1996 1995
  Штинца Букурешт 1 0 1961
  Спарта Прага 1 0 1962
  Труд Москва 1 0 1963
  Рапид Букурешт 1 0 1964
  Берлин 1 0 1978
  Дунафер 1 0 1999
  Звезда Звенигород 1 0 2008
  ЧСМ Букурешт 1 0 2016
  Ференцварош 0 2 1971, 2002
  Вардар 0 2 2017, 2018
  Динамо Прага 0 1 1961
  Омладински Белград 0 1 1962
  Фредериксберг ИФ 0 1 1963
  Хелсингер ИФ 0 1 1964
  Спартакус Будимпешта 0 1 1965
  Емпор Росток 0 1 1968
  Универзитатеа Темишвар 0 1 1973
  Локомотива Загреб 0 1 1975
  Свифт Рурмонд 0 1 1976
  Интер Братислава 0 1 1980
  Баер Леверкузен 0 1 1984
  Штинца Бакау 0 1 1986
  Кубањ Краснодар 0 1 1990
  Лада Тољјати 0 1 2007
  Олтчим Валча 0 1 2010
  Итчако 0 1 2011

Најдобри стрелци

уреди

Најдобри стрелци во историјата на натпреварувањето

уреди
Место Ракометарка Голови Од сез
1   Анита Гербиц 848 14
2   Бојана Поповиќ 733 14
3   Катарина Булатовиќ 725 13
4   Лин-Кристин Ригелут 683 14
5   Андреа Пенезиќ 628 10
6   Андреа Лекиќ 625 10
7   Јованка Радичевиќ 561 13
8   Александра до Насименто 560 13
9   Хајди Локе 545 10
10   Едуарда Аморим 513 12
11   Нора Морк 480 10
12   Кристина Њагу 472 8
13   Грит Јурак 439 12
14   Људмила Постнова 401 10
15   Александрина Кабрал 398 13

Најдобри стрелци по сезони

уреди

За да ја видите листата кој се ракометарки биле најдобри стрелци во Лигата на шампионите во ракомет за жени по сезони кликнете тука.

Наводи

уреди
  • „Champions League Regulation Women“ (PDF). Европска ракометна федерација. Посетено на 5 January 2009.
  • „Women's Champions League Official site“. Европска ракометна федерација. Посетено на 5 January 2009.