Кечкемет (на унгарски: Kecskemét) — град во Централна Унгарија, административен центар на округот Бач-Кишкун. Населението му е околу 108 000 луѓе, што го рангира на 8-то место по население во земјата (според податотците од 1996 година).

Kecskemét
Театарот Јозеф Катона
Театарот Јозеф Катона
Грб на Kecskemét
Координати: 46°54′01″ N; 19°41′30″ E / 46.90037° СГШ; 19.69170° ИГД / 46.90037; 19.69170
Држава Унгарија
ОкругБач-Кишкун
Површина
 • Вкупна321,36 км2 (12,408 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно111.428
 • Густина336,96/км2 (87,270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код6000
Повик. бр.76
Мреж. местоwww.kecskemet.hu

Кечкемет претставува стојалиште на железничката линија од Будимпешта за Сегед. Непосредно кај градот поминува товарна линија која го поврзува Кечкемет со главниот град на државата Будимпешта, како и со големиот регионален град Сегед, односно со српската граница.

Надворешни врски уреди

Координати: 46°54′22″N 19°41′23″E / 46.90611° СГШ; 19.68972° ИГД / 46.90611; 19.68972