Ракометот на Летните олимписки игри 2012

Ракометниот турнир на Летните олимписки игри 2012 се одржа од 28 јули до 12 август 2012. Натпреварите во групната фаза, и во четвртфиналето беа одиграни во салата Копер Бокс која е со капацитет од 7.000 места. Полуфиналето и натпреварите за медал ќе се одиграат во поголемата кошаркарска арена.

Ракомет на
Летните олимписки игри 2012
Податоци за турнирот
Домаќини Обединето Кралство
Датуми28 јули – 9 август 2012
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Франција (мажи)
 Норвешка (жени)
Второпласиран Шведска (мажи)
 Црна Гора (жени)
Третопласиран Хрватска (мажи)
 Шпанија (жени)
Четвртопласиран Унгарија (мажи)
 Јужна Кореја (жени)

Титулата олимписки шампион успешно ја одбранија репрезентациите на Франција во машка конкуренција и Норвешка во женска конкуренција.

Судии уреди

Извршниот комитет на Меѓународната ракометна федерација именувал седумнаесет судиски двојки:[1]

 •   Шарлот Бонавентура и Џули Бонавентура
 •   Диана-Кармен Флореску и Анамарија Дута
 •   Карлос Марија Маријана and Даниел Леонел Миноре
 •   Јалатима Кулибали и Мамаду Диабате
 •   Матија Губица И Борис Милошевиќ
 •   Вачлав Хорачек И Јири Новотни
 •   Пер Олсен и Ларс Ејби Педерсен
 •   Оскар Ралуј И Анхел Сабросо
 •   Нодрин Лазар и Лорент Реверет
 •   Брајан Бартлет и Алан Стоукс
 •   Ларс Геипел и Маркус Хеибиг
 •   Ѓорѓи Начевски и Славе Николов
 •   Кенет Абрахамсен и Арне М. Кристиансен
 •   Мансур Абдула Ал-Суваиди and Салех Јаман Бамуртеф
 •   Ненад Крстич и Петар Љубиќ
 •   Ненад Николиќ И Душан Стојковиќ
 •   Омар Мухамед Зубаер Ал-Марзуки и Мухамед Рашид Мухамед Ал-Нуалми

Учесници уреди

На турнирот учествуваат по 12 репрезентации во двете конкуренции, вкупно 24 репрезентации.

Мажи уреди

Датум Турнир Бр. на места Квалификувани
Домаќин 1   Обединето Кралство
Светско првенство 2011 13—30 јануари 2011.   Шведска 1   Франција
Пан Американски игри 2011 16—24 октомври 2011.   Мексико 1   Аргентина
Азиски квалификации 2011 23. окт—2. нов 2011.   Јужна Кореја 1   Јужна Кореја
Африканско првенство 2012 10—21 јануари 2012.   Мароко 1   Тунис
Европско првенство 2012 15—29 јануари 2012.   Србија 1   Данска
Светски квалификации #1 6—8 април 2012.   Шпанија 2   Шпанија
  Србија
Светски квалификации #2 6—8 април 2012.   Шведска 2   Шведска
  Унгарија
Светски квалификации #3 6—8 април 2012.   Хрватска 2   Хрватска
  Исланд
Вкупно 12

Жени уреди

Датум Турнир Бр. на места Квалификувани
Домаќин 1   Обединето Кралство
Европско првенство 2010 7—19 декември 2010.   Данска и   Норвешка 1   Шведска
Азиски квалификации 2011 12—21 октомври 2011.   Кина 1   Јужна Кореја
Пан Американски игри 2011 15—23 октомври 2011.   Мексико 1   Бразил
Светско првенство 2011 2—18 декември 2011.   Бразил 1   Норвешка
Африканско првенство 2012 10—21 јануари 2012.   Мароко 1   Ангола
Светски квалификации #1 25—27 мај 2012.   Франција 2   Франција
  Црна Гора
Светски квалификации #2 25—27 мај 2012.   Шпанија 2   Шпанија
  Хрватска
Светски квалификации #3 25—27 мај 2012.   Данска 2   Русија
  Данска
Вкупно 12

Бидејќи Норвешка, како победник на Светското првенство 2011 обезбедила директен пласман на игрите, автоматски пласман обезбедила и репрезентацијата на Шведска, која била второпласирана на Европското првенство 2010 (по Норвешка).

Ждреб уреди

Ждребот за олимпискиот турнир во ракомет е одржан на 30 мај 2012 година во Лондон.[2] Вкупно 12 репрезентации во двете конкуренции се поделени во две групи од по 6 екипи. По групната фаза, најдобрите четирипласирани репрезентации го продолжуваат натпреварувањето во елиминационата фаза од турнирот.

Машки турнир
Група A Група Б
Женски турнир
Група A Група Б

Освојувачи на медали уреди

Медалисти уреди

Конкуренција Злато Сребро Бронза
Машки турнир   Франција (FRA)
Жером Фернандес
Дидје Динар
Хавиер Бараше
Гијом Жил
Бертранд Жил
Даниел Нарсис
Гијом Жоли
Самуел Хонрубија
Дауда Карабуе
Никола Карабатиќ
Тиери Омејер
Вилијам Акамбре
Лик Абало
Седрик Сорендо
Микаел Гигу
  Шведска (SWE)
Матијас Андерсон
Матијас Густафсон
Ким Андерсон
Јонас Калман
Магнус Јернемир
Никлас Екберг
Далибор Додер
Јонас Лархолм
Тобијас Карлсон
Јохан Јакубсон
Јохан Шестранд
Фредрик Петерсен
Ким Екдал ду Риц
Матијас Закрисон
Андреас Нилсон
  Хрватска (CRO)
Венио Лозерт
Ивано Балиќ
Домагој Дувњак
Блаженко Лацковиќ
Марко Копљар
Игор Вори
Јаков Гојун
Златко Хорват
Драго Вуковиќ
Дамир Бичаниќ
Денис Бунтиќ
Мирко Алиловиќ
Мануел Штрлек
Иван Чупиќ
Иван Нинчевиќ
Женски турнир   Норвешка (NOR)
Кари Алвик Гримсбо
Ида Алштад
Хајди Локе
Тоње Нестволд
Каролина Дуре Брајванг
Кристин Лунде-Боргерсен
Кари Мете Јохансен
Марит Малм Фрафјорд
Лин Јерум Суланд
Катрин Лунде Харалдсен
Лин-Кристин Ригелхут Корен
Герил Снореген
Аманда Куртовиќ
Камила Херем
  Црна Гора (MNE)
Марина Вукчевиќ
Радмила Миљаниќ
Јованка Радичевиќ
Ана Ѓокиќ
Марија Јовановиќ
Ана Радовиќ
Анџела Булатовиќ
Соња Барјактаровиќ
Маја Савиќ
Бојана Поповиќ
Сузана Лазовиќ
Катарина Булатовиќ
Мајда Мехмедовиќ
Милена Кнежевиќ
  Шпанија (ESP)
Андреа Барно
Кармен Мартин*
Нели Гарсија Алберто
Беатриз Фернандес
Вероника Квадрадо
Марта Манге
Макарена Агиљар
Силвија Наваро
Џесика Алонсо
Елизабет Пинедо
Бегоња Фернандес
Ванеса Амороз
Патриција Елорза
Михаела Чобану
Марта Лопес*

Табела на медали уреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Франција 1 0 0 1
  Норвешка 1 0 0 1
3   Црна Гора 0 1 0 1
  Шведска 0 1 0 1
5   Хрватска 0 0 1 1
  Шпанија 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Наводи уреди

 1. „London 2012 Olympic Handball Tournaments – 17 referee couples nominated“. Меѓународна Ракометна Федерација. 27 февруари 2012. Архивирано од изворникот на 2014-05-19. Посетено на 17 март 2012.
 2. "Seeding List completed". Архивирано на 3 август 2012 г. Меѓународна Ракометна федерација. 8 април 2012.

Надворешни врски уреди