Машка кошаркарска репрезентација на Латвија

Машката кошаркарска репрезентација на Латвија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Репрезентацијата е предводена од Латвискиот кошаркарски сојуз, кој е член на ФИБА Европа. Латвија учествувала самостојно од 1932 до 1939, но од 1939 до 1990 била дел од СССР. Од 1991 Латвија повторно е самостојно член на ФИБА. Латвија има 11 учества на Евробаскетот и освоила злато во 1935 и 1939, едно учество на олимписките турнири и нема учества на светските првенства.

Латвија Latvija

Латвија

Ранг листа на ФИБА: 38ма
Член на ФИБА од: 1932 (еден од основачите)
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Латвиски кошаркарски сојуз
Тренер: Аинарс Багатскис
Олимписки игри
Учества 1 (1936)
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 11 (1935, 1937, 1939, 1993, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011)
Медали злато: 1935
сребро: 1939
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Поврзано уреди

Надворешни врски уреди