Русе (бугарски: Русе) е град во североисточниот дел на Бугарија, административен центар на Русенска област. Градот е петти по големина во земјата. Русе е град-пристаниште и има 146.609 жители. Градот се наоѓа во јужниот дел на Дунавската Низина, на бреговите на Дунав. Започнува да се развива како голем економски центар дури во текот на 19 век.

Русе
Град
Знаме на РусеГрб на Русе
Прекар(и): Мала Виена
Малката Виена  (бугарски)
Русе is located in Бугарија
Русе
Русе
Location of Ruse
Координати: 43°49′23″N 25°57′14″E / 43.82306° СГШ; 25.95389° ИГД / 43.82306; 25.95389
ДржаваБугарија
Управа
 • ГрадоначалникПенчо Милков
Надм. вис.&1000000000000004500000045 м
Население (2022)
 • Вкупно143 417
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Postal Code7000
Повик. бр.+359 82
Мреж. местоruse-bg.eu/setlang/en/

Наводи

уреди


Галерија

уреди