Женска ракометна репрезентација на Холандија

Женската ракометна репрезентација на Холандија е репрезентација кој ја претставува Холандија на меѓународните ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е под контрола на Холандската Ракометна Федерација.

Холандија Холандија
Податоци
Сојуз Холандска Ракометна Федерација
Тренер Франција Емануел Мајонад
Капитен Даник Снелдер
Најмногу натпревари Лаура Робен (320)
Најмногу голови Олга Асинк (954)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 1 (првпат во 2016)
Најдобар резултат 4-то, 2016
Светско првенство
Настапи 12 (првпат во 1971)
Најдобар резултат 2-ро, 2015
Европско првенство
Настапи 7 (првпат во 1998)
Најдобар резултат 2-ро, 2016
Последна поднова на податоците: 26 ноември 2018.

Најголемиот успех на холандската женска ракометна репрезентација е освојувањето на Светското првенство 2019. Покрај тоа тие играле во финалето на Светското првенство 2015 и Европското првенство 2016, кога и во двата случаи биле поразени од Норвешка. Холандија има и бронза од Светското првенство 2017 и Европското првенство 2018.

Во своето единствено учество досега на Олимписките игри го освоиле четвртото место во Рио де Жанеиро во 2016.

РезултатиУреди

Летни олимписки игриУреди

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/-
  2016 4-то 8 2 2 4 216 218 −2
Вкупно 1/11 8 2 2 4 216 218 −2

Светско првенствоУреди

Од нивното прво појавување во 1971, Холандија учествувала на 12 Светски првенства.

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/–
  1957 Не се квалификувале
  1962 Не се квалификувале
  1965 Не се квалификувале
  1971 8-мо 4 1 0 3 31 46 –15
  1973 12-то 5 0 0 5 33 81 –48
  1975 Не се квалификувале
  1978 9-то 5 1 0 4 87 97 –10
  1982 Не се квалификувале
  1986 10-то 7 2 0 5 127 163 –36
  1990 Не се квалификувале
  1993 Не се квалификувале
   1995 Не се квалификувале
  1997 Не се квалификувале
   1999 10-то 6 4 0 2 140 127 +13
  2001 16-то 6 1 1 4 138 144 –6
  2003 Не се квалификувале
  2005 5-то 9 6 1 2 262 242 +20
  2007 Не се квалификувале
  2009 Не се квалификувале
  2011 15-то 6 2 0 4 186 176 +10
  2013 13-то 6 2 0 4 170 150 +20
  2015 2-ро   9 7 1 1 298 217 +81
  2017 3-то   9 6 1 2 252 214 +38
  2019 1-во   10 7 0 3 328 280 +48
  2021 TBD
Вкупно 11/23 72 32 4 36 1724 1657 +67

Европско првенствоУреди

Од нивното прво појавување во 1998, Холандија учествувала на пет Европско првенство.

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/–
  1994 Не се квалификувале
  1996 Не се квалификувале
  1998 10-то 6 1 0 5 126 153 –27
  2000 Не се квалификувале
  2002 14-то 3 0 0 3 73 80 –7
  2004 Не се квалификувале
  2006 15-то 3 0 0 3 65 84 –19
  2008 Не се квалификувале
   2010 8-мо 6 2 0 4 131 145 –14
  2012 Се повлекле
   2014 7-мо 6 2 1 3 161 158 +3
  2016 2-ро   8 6 0 2 227 201 +26
  2018 3-то   8 6 0 2 207 196 +11
   2020 TBD
Вкупно 7/13 32 11 1 20 783 821 –38

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Состав за Светското првенство 2019.

Тренер:   Емануел Мајонад

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
5 LB Џеси Крамер 16 февруари 1990 (1990-02-16) (32 г.) 1.78 m 132 98     Тулон
6 RB Лаура ван дер Хејден 27 јуни 1990 (1990-06-27) (32 г.) 1.72 m 203 626     Битигхајм
7 RW Деби Бонт 9 декември 1990 (1990-12-09) (32 г.) 1.75 m 158 316     Копенхаген
8 LB Лоис Абинг 13 август 1992 (1992-08-13) (30 г.) 1.77 m 142 613     Ростов-Дон
9 CB Лариса Нусер 8 февруари 2000 (2000-02-08) (22 г.) 1.75 m 11 14     Копенхаген
10 P Даник Снелдер 22 мај 1990 (1990-05-22) (32 г.) 1.78 m 164 385     ФТЦ-Раил Карго
12 LW Бо ван Ветеринг 10 мај 1999 (1999-05-10) (23 г.) 1.72 m 5 19     Мецинген
14 CB Делаила Амега 21 септември 1997 (1997-09-21) (25 г.) 1.72 m 20 33     Мецинген
18 LB Кели Дулфер 21 март 1994 (1994-03-21) (28 г.) 1.85 m 105 104     Борусија Дортмунд
19 P Мерел Фрерикс 6 јануари 1998 (1998-01-06) (25 г.) 1.75 m 21 26     Борусија Дортмунд
20 LB Ингер Смитс 17 септември 1994 (1994-09-17) (28 г.) 1.79 m 23 17     Борусија Дортмунд
24 LW Мартине Сметс 5 мај 1990 (1990-05-05) (32 г.) 1.72 m 98 177     Молде
26 RW Анџела Малештајн 31 јануари 1993 (1993-01-31) (30 г.) 1.70 m 135 287     Битигхајм
30 GK Ринка Дујиндам 6 август 1997 (1997-08-06) (25 г.) 1.78 m 17 0     Борусија Дортмунд
33 GK Тес Вестер 19 мај 1993 (1993-05-19) (29 г.) 1.78 m 97 8     Оденсе
48 RB Дионе Хушер 26 септември 1999 (1999-09-26) (23 г.) 1.80 m 12 23     Никобинг Фалстер
79 CB Еставана Полман 5 август 1992 (1992-08-05) (30 г.) 1.73 m 134 488     Тим Есбјерг

Играчи рекордериУреди

  Означува сè уште активни играчи

Најмногу одиграни натпревариУреди

Вкупен број на натпревари одиграни за сениорската репрезентација.[1][2]

# Играч Натпревари Голови
1 Лаура Робен 320 10
2 Диане Ламен 302 623
3 Моник Фејен 246 591
4 Карла Клеинтјенс 225 756
5 Перл ван дер Висел 217 560
6 Диане Роелофсен 212 300
7 Настасја Бургерс 209 559
8 Лаура ван дер Хејден 204 626
9 Олга Асинк 203 954
10 Марике ван дер Вал 196 0

Последено ажурирање: 29 ноември 2019

Најмногу постигнати головиУреди

Вкупен број на постигнати голови за сениорската репрезентација.[1][2]

# Играч Голови Натпревари Просек
1 Олга Асинк 954 203 4.69
2 Карла Клеинтјенс 756 225 3.36
3 Саскија Мулдер 627 176 3.56
4 Лаура ван дер Хејден 626 203 3.08
5 Диане Ламен 623 302 2.06
6 Лоис Абинг 613 142 4.32
7 Моник Фејен 591 246 2.40
8 Перл ван дер Висел 560 221 2.58
9 Настасја Бургерс 559 209 2.67
10 Еставана Полман 488 134 3.64

Последено ажурирање: 29 ноември 2019

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди