Европско првенство во фудбал 2012

Евро 2012 или Европското првенство во фудбал во 2012 во Украина и Полска, (полски: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, украински: Чемпіонат Європи з футболу 2012) — 14. Европско првенство во фудбал, кое се одржа во Полска и Украина од 8 јуни до 1 јули 2012. Цермонијата на отвoрањето се одржа во Варшава, а финалето на првенството ќе се одигра во Киев.

Европско првенство во фудбал 2012
UEFA Euro 2012
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012
(полски)
Чемпіонат Європи з футболу 2012
(украински)'
Европско првенство во фудбал 2012
Општо за првенството
Домаќин(и)  Полска
 Украина
      градови 8
      стадиони 8
Период на одржување 8 јуни1 јули 2012
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Spain.svg Шпанија (3. титула)
Silver medal.svg Второ место Flag of Italy.svg Италија
Статистички податоци за првенството
Посетеност 1.440.896  (46.481 по натпревар)
Одиграно натпревари 31
Дадено голови 76  (2.45 по натпревар)
Најдобар стрелец Русија Алан Џагоев
Германија Марио Гомез
Хрватска Марио Манџукиќ
Португалија Кристијано Роналдо
Италија Марио Балотели
Шпанија Фернандо Торес (3 гола)
Најдобар играч Шпанија Андрес Инјеста

На првенството учествуваа 16 европски фудбалски репрезенатции.

СтадиониУреди

 
Официјалните маскоти на “Евро 2012“ - Славек и Славко
  Полска
  Варшава   Познањ   Вроцлав   Гдањск
Национален стадион
Капацитет: 58 145[1]
Градски стадион
Капацитет: 43 098
Градски стадион
Капацитет: 42 771
Балтик Арена
Капацитет: 40,818
       
Церемонија на свечено отворање,
2 натпревари (1/4 и 1/2)
3 натпревари 3 натпревари 3 натпревари и 1/4
 
  Украина
  Киев   Донецк   Лавов   Харков
НСК Олимписки
Капацитет: 70 050
Донбас Арена
Капацитет: 51 504
Нов стадион
Капацитет: 34 915
Стадион Металист
Капацитет: 38 633
  Податотека:Стадіон «Металіст» 23-09-2009.jpg
3 натпревари, 1/4 и Финале 3 натпревари, 1/4 и 1/2 3 натпревари 3 натпревари

КвалификацииУреди

Извлекувањето на квалификациските групи се одржа во Полска на 7 февруари 2010[2]

Натпревари по групиУреди

Сите натпревари во Полска се играат според Средноевропско летно време (Central European Summer Time) (UTC+2), а во Украина според Источноевропско летно време (Eastern European Summer Time) (UTC+3).

Група AУреди

Тим Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Чешка 3 2 0 1 4 5 -1 6
  Грција 3 1 1 1 3 3 0 4
  Русија 3 1 1 1 5 3 +2 4
  Полска 3 0 2 1 2 3 -1 2

Грција е пласирана пред Русија поради победата од 1-0 во меѓусебниот двобој.


8 јуни 2012
Полска   1 – 1   Грција
Русија   4 – 1   Чешка
12 јуни 2012
Грција   1 – 2   Чешка
Полска   1 – 1   Русија
16 јуни 2012
Чешка   1 – 0   Полска
Грција   1 – 0   Русија

Група BУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Германија 3 3 0 0 5 2 +3 9
  Португалија 3 2 0 1 5 4 +1 6
  Данска 3 1 0 2 4 5 -1 3
  Холандија 3 0 0 3 2 5 -3 0
9 јуни 2012
Холандија   0 – 1   Данска
Германија   1 – 0   Португалија
13 јуни 2012
Данска   2 – 3   Португалија
Холандија   1 – 2   Германија
17 јуни 2012
Португалија   2 – 1   Холандија
Данска   1 – 2   Германија

Група CУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Шпанија 3 2 1 0 6 1 +5 7
  Италија 3 1 2 0 4 2 +2 5
  Хрватска 3 1 1 1 4 3 +1 4
  Ирска 3 0 0 3 1 9 -8 0
10 јуни 2012
Шпанија   1 – 1   Италија
Ирска   1 – 3   Хрватска
14 јуни 2012
Италија   1 – 1   Хрватска
Шпанија   4 – 0   Ирска
18 јуни 2012
Хрватска   0 – 1   Шпанија
Италија   2 – 0   Ирска

Група DУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Англија 3 2 1 0 5 3 +2 7
  Франција 3 1 1 1 3 3 0 4
  Украина 3 1 0 2 2 4 -2 3
  Шведска 2 1 0 2 5 5 0 3

Украина е пласирана пред Шведска поради победата од 2-1 во меѓусебниот двобој.


11 јуни 2012
Франција   1 – 1   Англија
Украина   2 – 1   Шведска
15 јуни 2012
Украина   0 – 2   Франција
Шведска   2 – 3   Англија
19 јуни 2012
Англија   1 – 0   Украина
Шведска   2 – 0   Франција

Фаза на елиминацииУреди

четвртфинале полуфинале финале
                   
21 јуниВаршава        
   Чешка  0
27 јуниДонецк
   Португалија  1  
   Португалија  0 (2)
23 јуниДонецк
       Шпанија  0 (4)  
   Шпанија  2
1 јулиКиев
   Франција  0  
   Шпанија  4
22 јуниГдањск    
     Италија  0
   Германија  4
28 јуниВаршава
   Грција  2  
   Германија  1
24 јуниКиев
       Италија  2  
   Англија  0 (2)
   Италија  0 (4)  
 

ЧетвртфиналеУреди

21 јуни 2012
20:45 UTC+2
  Чешка 0 - 1   Португалија Национален стадион Варшава, Варшава
Гледачи: 55.590[3]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Извештај Роналдо   79'

22 јуни 2012
20:45 UTC+2
  Германија 4 - 2   Грција Балтик Арена, Гдањск
Гледачи: 38.751[4]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Лам   39'
Кедира   61'
Клозе   68'
Ројс   74'
Самарас   55'
Салпигидис   89' (пен..)

23 јуни 2012
21:45 UTC+3
  Шпанија 2 - 0   Франција Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 47.000[5]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Чаби Алонсо   19'90+1' (пен..) Report

24 јуни 2012
21:45 UTC+3
  Англија 0 - 0
(2 – 4 пен.)
  Италија НСК Олимписки, Киев
Гледачи: 64.340[6]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Извештај
  Пенали  
Џерард  
Руни  
Јанг  
Кол  
2 – 4   Балотели
  Монтоливо
  Пирло
  Ночерино
  Дијаманти

ПолуфиналеУреди

27 јуни 2012
21:45 UTC+3
  Португалија 0 - 0
(2 – 4 пен.)
  Шпанија Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 48.000[7]
Судија: Џунејт Чакир (Турција)
Извештај
  Пенали  
Мутињо  
Пепе  
Нани  
Алвеш  
2 – 4   Алонсо
  Инјеста
  Пике
  Рамос
  Фабрегас

28 јуни 2012
20:45 UTC+2
  Германија 1 - 2   Италија Национален стадион Варшава, Варшава
Гледачи: 55.540[8]
Судија: Стефан Ланоа (Франција)
Озил   90+2' (пен..) Извештај Балотели   20'36'

ФиналеУреди

1 јули 2012
21:45 UTC+3
  Шпанија 4 - 0   Италија НСК Олимписки, Киев
Гледачи: 63.170[9]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Силва   14'
Алба   41'
Торес   84'
Мата   88'
Извештај
Шампион на Евро 2012
 
Шпанија
3. титула

ДисциплинаУреди

Суспендирани играчи како резултат на добиен црвен картон или како последица на акумулација на два жолти:

Играч Прекршок Суспензија Белешки
  име на играч   на натпревар со ? Група ? - ?
Група ? - ?
Суспензија поради добиен црвен картон
  име на играч   во Група ? - ? Група ? - ?

НаводиУреди

  1. „Press Kit: Logo and Slogan unveiling“ (PDF). UEFA. 14 декември 2009.
  2. Chaplin, Mark (30 јануари 2009). „UEFA lays out priorities for 2009“. uefa.com. Union of European Football Associations.
  3. „Full-time report Czech Republic-Portugal“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 јуни 2012.
  4. „Full-time report Germany-Greece“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 22 јуни 2012.
  5. „Full-time report Spain-France“ (PDF). Union of European Football Associations. 23 јуни 2012.
  6. „Full-time report England-Italy“ (PDF). Union of European Football Associations. 24 јуни 2012.
  7. „Full-time report Portugal-Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 27 јуни 2012.
  8. „Full-time report Germany-Italy“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 јуни 2012.
  9. „Full-time report Spain-Italy“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 1 јули 2012.

Надворешни врскиУреди