Европско првенство во ракомет за жени 2016

Европското првенство во ракомет за жени 2016 било 12-тото издание на Европското првенство во ракомет за жени. Првенството се одржало во Шведска од 4 до 18 декември 2016 година. Тоа било вторпат Шведска да биде домаќин на турнирот, откако оваа земја била домаќин и на Европското првенство во 2006.

2016 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Шведска
Датуми4–18 декември
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка
(7 титула)
Второпласиран Холандија
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2309 (49.13 по натпр.)
Гледачи148.800 (3.166 по натпр.)
Најдобар стрелецНорвешка Нора Морк
(53 гола)
Најдобар играчХоландија Корнелија Грот[1]

Организацијата на турнирот и била доделена на Шведска од страна на ЕХФ на Конгресот во Монако на 23 јуни 2012 година.[2]

Првенството завршило со победа на Норвешка, која во финалето ја победила Холандија со 30-29 и ја освоила својата седма титула.[3] Франција го освоила бронзениот медал, со победата од 25-22 над Данска.[4]

Градови домаќини

уреди
Стокхолм Гетеборг Малме Кристианстад Хелсингборг
Ховет
Капацитет: 8,094
Скандинавиум
Капацитет: 12,312
Спортска сала во Малме
Капацитет: 5,339
Кристијанстад Арена
Капацитет: 4,700
Хелсингборг Арена
Капацитет: 4,700
Група A Група 1
Нокаут фаза
Група Ц Група Б Група Д
Група 2
         

Квалификации

уреди

Квалификувани репрезентации

уреди
Репрезентација Начин на квал. Датум на квал. Претходни учества на првенството
  Шведска 00Домаќин 0023 јуни 2012 90 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Русија 00Победник на групата 6 0012 март 2016 110 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Франција 00Победник на групата 7 0012 март 2016 80 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Унгарија 00Победник на групата 5 001 јуни 2016 110 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Норвешка 00Победник на групата 1 001 јуни 2016 110 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Романија 00Второпласирани во групата 1 001 јуни 2016 100 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Србија 00Победник на групата 2 001 јуни 2016 80 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Чешка 00Второпласирани во групата 2 001 јуни 2016 40 (1994, 2002, 2004, 2012)
  Холандија 00Победник на групата 3 001 јуни 2016 50 (1998, 2002, 2006, 2010, 2014)
  Шпанија 00Второпласирани во групата 3 001 јуни 2016 80 (1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Полска 00Второпласирани во групата 5 001 јуни 2016 40 (1996, 1998, 2006, 2014)
  Германија 00Второпласирани во групата 7 001 јуни 2016 110 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Црна Гора 00Победник на групата 4 002 јуни 2016 30 (2010, 2012, 2014)
  Хрватска 00Второпласирани во групата 4 002 јуни 2016 80 (1994, 1996, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Данска 00Второпласирани во групата 6 002 јуни 2016 110 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Словенија 00Најдобра третопласирана екипа 005 јуни 2016 40 (2002, 2004, 2006, 2010)
 • Болдирани се репрезентациите кое го освоиле Европско првенство таа година. Во италик се репрезентациите домаќини таа година.

Ждрепка

уреди

Ждрепката била извлечена на 10 јуни 2016 во 13:00 часот по месно време во Гетеборг, Шведска.[5][6]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Судии

уреди

14 судиски пара биле номинирани за судење на Европското првенство на 17 јуни 2016, од кој 12 суделе на турнирот.[7][8] Од овие 7 пара биле женски, а 5 машки.

Судии
  Далибор Јуриновиќ
Марко Мрвица
  Карина Кристиансен
Лине Хансен
  Петер Хорват
Балаж Мартон
  Викторија Кијаускаите
Аушра Жалине
  Кјерсти Арнцен
Гуро Рен
  Јоана Бремер
Агњешка Сковронек

Судии
  Дијана Кармен Флореску
Анамарија Стоиа
  Викторија Алпаидзе
Татјана Березкина
  Вања Антиќ
Јелена Јаковљевиќ
  Петер Бруновски
Владимир Чанда
  Андре Марин
Игнасио Гарсија
  Мирза Куртагиќ
Матијас Ветервик

Групна фаза

уреди

Распоредот бил објавен на 16 јуни 2016.[9][10]

Сите времиња се локални (UTC+1).

     Се пласира понатаму
     Испаѓа

Група А

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Србија 3 2 1 0 91 87 +4 5
2   Шведска 3 1 1 1 78 74 +4 3
3   Шпанија 3 1 0 2 72 68 +4 2
4   Словенија 3 1 0 2 77 89 −12 2
4 декември 2016
15:15
Србија   36–34   Словенија Ховет, Стокхолм
Гледачи: 6,000
Судии: Арнтсен, Рен (NOR)
Радосављевиќ 8 (17–16) Мавсар 9
  2×  извештај   2× 
4 декември 2016
18:00
Шведска   25–19   Шпанија Ховет, Стокхолм
Гледачи: 7,900
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (CRO)
Алм, Хегман 5 (14–10) Мартин 7
  2×  Извештај   4× 

6 декември 2016
18:30
Шпанија   23–25   Србија Ховет, Стокхолм
Гледачи: 2,700
Судии: Кристијансен, Хансен (DEN)
Мартин 6 (8–11) Крпеж Слезак 6
  4×  Извештај   2× 
6 декември 2016
20.45
Словенија   25–23   Шведска Ховет, Стокхолм
Гледачи: 3,700
Судии: Флорореску, Стоиа (ROU)
Мавсар 6 (13–13) Гулден 10
  3×  Извештај   2× 

8 декември 2016
18:30
Шпанија   30–18   Словенија Ховет, Стокхолм
Гледачи: 3,100
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Пена 6 (14–5) Мавсар 5
  3×  Извештај   3× 
8 декември 2016
20:45
Шведска   30–30   Србија Ховет, Стокхолм
Гледачи: 5,200
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
Санд 8 (15–18) три играчи 5
  2×  Извештај   2× 

Група Б

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Германија 3 2 0 1 73 71 +2 4
2   Франција 3 2 0 1 70 60 +10 4
3   Холандија 3 2 0 1 75 68 +7 4
4   Полска 3 0 0 3 65 84 −19 0
4 декември 2016
18:30
Холандија   27–30   Германија Кристианстад Арена, Кристианстад
Гледачи: 2,026
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Абинг, Грот 5 (14–13) Хубер 7
  3×  1×  Report   3× 
4 декември 2016
20:45
Франција   31–22   Полска Кристианстад Арена, Кристианстад
Гледачи: 1,750
Судии: Кристиансен, Хансен (DEN)
три играчи 5 (15–9) Гжиб 6
  3×  Извештај   3× 

6 декември 2016
18:30
Полска   21–30   Холандија Кристианстад Арена, Кристианстад
Гледачи: 2,105
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
Војтас 5 (11–14) Абинг, Гос 5
  2×  Извештај   3× 
6 декември 2016
20:45
Германија   20–22   Франција Кристианстад Арена, Кристианстад
Гледачи: 1,805
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (CRO)
Huber 6 (11–11) Нзе Минко 5
  4×  Извештај  2× 

8 декември 2016
18:30
Германија   23–22   Полска Кристианстад Арена, Кристианстад
Гледачи: 1,875
Судии: Флореску, Стоиа (ROU)
Хубер 7 (12–10) Ачрук 7
  2×  Извештај   3× 
8 декември 2016
20:45
Холандија   18–17   Франција Кристианстад Арена, Кристианстад
Гледачи: 1,730
Судии: Арнтсен, Рен (NOR)
Висер 5 (7–12) Нзе Минко 5
  1×  Извештај   3× 

Група Ц

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Данска 3 3 0 0 78 69 +9 6
2   Чешка 3 1 0 2 83 83 0 2
3   Унгарија 3 1 0 2 62 64 −2 2
4   Црна Гора 3 1 0 2 63 70 −7 2
5 декември 2016
18:30
Унгарија   22–27   Чешка Спортска сала во Малме, Малме
Гледачи: 753
Судии: Кијаускаите, Жалиене (LTU)
Ковач 7 (10–13) Хрбкова, Мала 5
  2×  Извештај   3× 
5 декември 2016
20:45
Црна Гора   21–22   Данска Спортска сала во Малме, Малме
Гледачи: 1,674
Судии: Бруновски, Чанда (SVK)
Кнежевиќ 7 (11–14) Јоргенсен 9
  2×  Извештај   3× 

7 декември 2016
18:30
Чешка   27–28   Црна Гора Спортска сала во Малме, Малме
Гледачи: 654
Судии: Куртаѓиќ, Ветервик (SWE)
Хрбкова 6 (12–13) Јауковиќ, Мехмедовиќ 7
  3×  Извештај   3× 
7 декември 2016
20:45
Данска   23–19   Унгарија Спортска сала во Малме, Малме
Гледачи: 1,946
Судии: Бремер, Сковронек (POL)
Јоргенсен 5 (12–10) Горбич 6
  3×  Извештај   4× 

9 декември 2016
18:30
Црна Гора   14–21   Унгарија Спортска сала во Малме, Малме
Гледачи: 1,279
Судии: Марин, Гарсија (ESP)
four players 2 (6–11) Горбич 5
  3×  Извештај   3× 
9 декември 2016
20:45
Данска   33–29   Чешка Спортска сала во Малме, Малме
Гледачи: 3,124
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ (SRB)
Јоргенсен 9 (13–17) Руцкова 7
  3×  Извештај   4× 

Група Д

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Норвешка 3 3 0 0 80 58 +22 6
2   Романија 3 2 0 1 74 66 +8 4
3   Русија 3 1 0 2 70 71 −1 2
4   Хрватска 3 0 0 3 68 97 −29 0
5 декември 2016
18:30
Русија   32–26   Хрватска Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 2,571
Судии: Марин, Гарсија (ESP)
Бобровникова, Жилинскаите 6 (16–13) Пенезиќ 8
  2×  Извештај   4× 
5 декември 2016
20:45
Норвешка   23–21   Романија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 1,278
Судии: Бремер, Сковронек (POL)
Морк 7 (13–11) Њагу 6
  3×  Извештај   3× 

7 декември 2016
18:30
Романија   22–17   Русија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 1,279
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ (SRB)
Бучески, Њагу 7 (11–9) Постнова 4
  3×  Извештај   2× 
7 декември 2016
20:45
Хрватска   16–34   Норвешка Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 1,375
Судии: Киаускаите, Жалиене (LTU)
Пенезиќ 4 (9–15) Фрафјорд 6
  2×  1×  Извештај   3× 

9 декември 2016
18:30
Романија   31–26   Хрватска Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 2,435
Судии: Куртагиќ, Ветервик (SWE)
Њагу 10 (15–13) Пенезиќ 8
  4×  Извештај   2× 
9 декември 2016
20:45
Норвешка   23–21   Русија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 2,493
Судии: Бруновски, Чанда (SVK)
Кристиансен, Морк 5 (11–11) три играчи 3
  2×  Извештај   2× 

Втор круг

уреди

Бодовите освоени во двобоите со квалификуваните тимови од истата група се пренесуваат.

     Се пласира понатаму
     Натпревар за 5. место
     Испаѓа

Група 1

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Холандија 5 4 0 1 142 128 +14 8
2   Франција 5 4 0 1 111 100 +11 8
3   Германија 5 3 1 1 124 110 +14 7
4   Шведска 5 1 1 3 126 131 −5 3
5   Србија 5 1 1 3 122 142 −20 3
6   Шпанија 5 0 1 4 108 122 −14 1
10 декември 2016
16:15
Србија   19–26   Германија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 4,212
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Георгијев 7 (10–14) Хубер, Хубингер 4
  3×  Report   2× 
10 декември 2016
18:30
Шведска   30–33   Холандија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 6,102
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (CRO)
Гулден 8 (13–14) Грот 7
  2×  Извештај   3×  1× 
10 декември 2016
20:45
Шпанија   22–23   Франција Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 3,702
Судии: Кристијансен, Хансен (DEN)
Пена 5 (14–10) Пино 9
  4×  Извештај   2× 

12 декември 2016
16:15
Шпанија   20–20   Германија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 1,697
Судии: Арнцен, Рен (NOR)
Пена 7 (12–9) Хубингер 5
  3×  Извештај   4× 
12 декември 2016
18:30
Србија   27–35   Холандија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 3,663
Судии: Флореску, Стоиа (ROU)
Стоиљковиќ 8 (12–17) Абинг, Брох 6
  3×  Извештај   2× 
12 декември 2016
20:45
Шведска   19–21   Франција Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 5,279
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
Робертс 5 (10–12) Нзе Минко 6
  3×  Извештај   2×  1× 

14 декември 2016
16:15
Шпанија   24–29   Холандија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 1,896
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
Мартин 6 (13–15) Полман 10
  3×  Извештај   2× 
14 декември 2016
18:30
Шведска   22–28   Германија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 5,031
Судии: Бруновски, Чанда (SVK)
Хегман, Алм 4 (9–12) Белк 5
  1×  Извештај   2× 
14 декември 2016
20:45
Србија   21–28   Франција Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 2,243
Судии: Кристијансен, Хансен (DEN)
Стоиљковиќ 6 (12–15) Еглон, Нзе Минко 6
  3×  Извештај   2× 

Група 2

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Норвешка 5 5 0 0 127 109 +18 10
2   Данска 5 4 0 1 123 113 +10 8
3   Романија 5 3 0 2 119 110 +9 6
4   Русија 5 1 2 2 116 121 −5 4
5   Чешка 5 1 0 4 132 146 −14 2
6   Унгарија 5 0 1 4 111 129 −18 1
11 декември 2016
16:15
Чешка   24–26   Русија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 1,021
Судии: Бремер, Сковронек (POL)
Ручкова 5 (12–14) Сен 4
 2×  Извештај   3× 
11 декември 2016
18:30
Унгарија   21–29   Романија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 2,236
Судии: Бруновски, Чанда (SVK)
четири играчи 3 (9–15) Њагу 10
  3×  Извештај   3× 
11 декември 2016
20:45
Данска   20–22   Норвешка Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 2,553
Судии: Марин, Гарсија (ESP)
три играчи 4 (9–14) Морк 5
  2×  Извештај   2× 

13 декември 2016
16:15
Чешка   28–30   Романија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 773
Судии: Кијаускаите, Жалиене (LTU)
Лузумова 7 (14–17) Њагу 10
  4×  Извештај   3× 
13 декември 2016
18:30
Унгарија   23–24   Норвешка Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 1,402
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (CRO)
Горбич, Ковач 5 (9–11) Морк 6
  2×  Извештај   3× 
13 декември 2016
20:45
Данска   26–26   Русија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 1,672
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ (SRB)
Јоргенсен 7 (13–11) Судакова 6
  3×  Извештај   4× 

14 декември 2016
16:15
Унгарија   26–26   Русија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 732
Судии: Куртагиќ, Ветервик (SWE)
Ковач 6 (14–13) Дмитријева 7
  3×  Извештај   2×  1× 
14 декември 2016
18:30
Данска   21–17   Романија Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 1,582
Судии: Марин, Гарсија (ESP)
Хансен 9 (12–10) Бучески 4
  3×  1×  Извештај   3× 
14 декември 2016
20:45
Чешка   24–35   Норвешка Хелсингборг Арена, Хелсингборг
Гледачи: 853
Судии: Бремер, Сковронек (POL)
Хрбкова 7 (17–18) Морк 6
  2×  Извештај   3× 

Нокаут фаза

уреди
  Полуфинале Финале
             
16 декември
   Холандија 26  
   Данска 22  
 
16 декември
       Холандија 29
     Норвешка 30
Трето место
16 декември 16 декември
   Франција 16    Данска  22
   Норвешка 20      Франција  25

Полуфинале

уреди
16 декември 2016
18:15
Холандија   26–22   Данска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 9,853
Судии: Бруновски, Чанда (SVK)
Полман 7 (13–13) Јоргенсен 6
  2×  Извештај   3× 

16 декември 2016
20:45
Франција   16–20   Норвешка Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 9,908
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (CRO)
Лакрабер 6 (9–11) Морк 7
  2×  Извештај   3× 

Натпревар за 5. место

уреди
16 декември 2016
15:45
Германија   22–23   Романија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 2,210
Судии: Арнцен, Рен (NOR)
Хубер 5 (11–11) Замфир 6
  3×  Извештај   2× 

Натпревар за 3. место

уреди
18 декември 2016
15:30
Данска   22–25   Франција Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 8,391
Судии: Флореску, Стоиа (ROU)
Јоргенсен 6 (9–14) Нзе Минко 5
  2×  1×  Извештај   2× 

Финале

уреди
18 декември 2016
18:00
Холандија   29–30   Норвешка Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 11,037
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
Снелдер 6 (15–15) Морк 12
  3×  Извештај   2× 

Победник

уреди
Европски првак за 2016 г.

 
Норвешка
7. титула

Состав на екипата победник

1.Кари Олвик Гримсбо, 3.Емили Арнцен, 4.Вероника Кристиансен, 7.Стине Скогранд, 8.Вилде Ингстад, 9.Нора Морк, 10.Стине Бредал Офтедал, 11.Малин Ауне, 12.Сиље Солберг, 13.Марит Малм Фрафјорд, 15.Сиље Воде,
19.Кјерстин Боге Сулас, 22.Аманда Куртовиќ, 23.Камила Херем, 24.Сана Солберг, 26.Марта Томац
Селектор: Торир Хергеирсон

Краен поредок и статистика

уреди
Се квалификувале за Светското првенство 2017

Место Репрезентација
    Норвешка
    Холандија
    Франција
4   Данска
5   Романија
6   Германија
7   Русија
8   Шведска
9   Србија
10   Чешка
11   Шпанија
12   Унгарија
13   Црна Гора
14   Словенија
15   Полска
16   Хрватска

Ол-стар тим на првенството

уреди

Ол-стар тимот и наградите биле доделени на 18 декември 2016.[1]

Позиција Играч
Голман   Сандра Тофт Галсгор (DEN)
Лево крило   Камила Херем (NOR)
Лев бек   Кристина Њагу (ROU)
Среден бек   Корнелија Грот (NED)
Десен бек   Нора Морк (NOR)
Десно крило   Кармен Мартин (ESP)
Пивот   Ивете Брох (NED)
Најдобар одбранбен играч   Беатрис Едвиж (FRA)
Најкорисен играч   Корнелија Грот (NED)

Најдобри стрелци

уреди
Место Име Тим Голови[11] Шутеви %
1 Нора Морк   Норвешка 53 95 56
2 Стине Јоргенсен   Данска 47 81 58
3 Кристина Њагу   Романија 46 89 52
4 Еставана Полман   Холандија 39 68 57
5 Свења Хубер   Германија 35 58 60
Корнелија Грот   Холандија 53 66
Естеле Нзе Минко   Франција 59 59
8 Изабел Гулден   Шведска 31 58 53
Александра Лакрабер   Франција 59 53
10 Михаела Хрбкова   Чешка 30 56 54

Најдобри голманки

уреди
Место Име Тим % Одбрани[12] Шутеви
1 Викторија Калинина   Русија 41 39 96
Сиље Солберг   Норвешка 68 164
3 Амандин Лејно   Франција 40 41 102
4 Лора Глозе   Франција 39 66 169
Силвија Наваро   Шпанија 64 164
6 Дениса Деду   Романија 38 56 146
7 Сандра Тофт Галсгард   Данска 35 85 244
Кари Олвик Гримсбо   Норвешка 39 113
Клара Волтеринг   Германија 76 217
10 Јоана Бундсен   Шведска 34 47 138
Тес Вестер   Холандија 95 281

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „EHF EURO 2016 All-star Team announced“. swe2016.ehf-euro.com. 18 December 2016. Архивирано од изворникот на 2019-05-16. Посетено на 2016-12-21.
 2. „EHF EURO 2016 awarded to Poland and Sweden“. eurohandball.com. 23 June 2012. Архивирано од изворникот на 2014-01-12. Посетено на 2016-12-21.
 3. „Heja Norge for the seventh time“. swe2016.ehf-euro.com. 18 December 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-18. Посетено на 2016-12-21.
 4. „France survive second-half Danish rally to claim third EHF EURO bronze“. swe2016.ehf-euro.com. 18 December 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-18. Посетено на 2016-12-21.
 5. „Women's EHF EURO 2016 Draw takes place on 10 June“. eurohandball.com. 6 June 2016. Архивирано од изворникот на 2016-06-08. Посетено на 2016-12-21.
 6. „Women's EHF EURO 2016: 16 teams, one dream“. eurohandball.com. 10 June 2016. Архивирано од изворникот на 2016-06-14. Посетено на 2016-12-21.
 7. „EHF nominates referees for Women's EHF EURO“. eurohandball.com. 21 June 2016. Архивирано од изворникот на 2016-06-24. Посетено на 2016-12-22.
 8. „EHF confirms referees for EHF EURO“. swe2016.ehf-euro.com. 5 October 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-12. Посетено на 2016-12-22.
 9. „Playing times set for Women's EHF EURO“. eurohandball.com. 16 June 2016. Архивирано од изворникот на 2016-06-20. Посетено на 2016-12-21.
 10. „Schedule“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-12-02. Посетено на 2016-12-21.
 11. „Top goalscorers“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-12-21. Посетено на 2016-12-22.
 12. „Top goalkeepers“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-08-12. Посетено на 2016-12-22.