Фудбалска репрезентација на Исланд

'Фудбалската репрезентација на Исланд е официјалниот сениорски фудбалски тим раководен од Фудбалскиот Сојуз на Исланд. Исланд досега нема забележано учество на завршница на некој голем фудбалски настан. Во квалификациите за светското првеснство во ЈАР во 2012, Исланд ги загуби шансите за второто, односно првото мести после поразот од Македонија.

Светски првенства уреди

  • 1930 до 2010не се квалификувал

Европски првенства уреди

  • 1960 до 2008;– не се квалификувал

Моментален состав уреди

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Арни Гаутур Арасон 7 мај 1975(1975-05-07)(48 г.) 66 0   Odd Grenland
ГМ Гунлеифур Гунлеифсон 14 јули 1975(1975-07-14)(48 г.) 8 0   Vaduz
ОД Херман Хреидарсон 11 јули 1974(1974-07-11)(49 г.) 84 5   Portsmouth
ОД Индриди Сигурдсон 12 октомври 1981(1981-10-12)(42 г.) 44 2   Lyn Oslo
ОД Кристјан Орн Сигурдсон 7 октомври 1980(1980-10-07)(43 г.) 36 2   Brann
ОД Гретар Стеинсон 9 јануари 1982(1982-01-09)(42 г.) 31 4   Bolton Wanderers
ОД Бјарни Олафур Ериксон 28 март 1982(1982-03-28)(42 г.) 13 0   Valur
ОД Рагнар Сигурдсон 19 јуни 1986(1986-06-19)(37 г.) 11 0   IFK Göteborg
ОД Солви Отесен 18 февруари 1984(1984-02-18)(40 г.) 4 0   SønderjyskE
СР Бринјар Бјорн Гунарсон 16 октомври 1975(1975-10-16)(48 г.) 67 4   Reading
СР Стефан Гисласон ^ 15 март 1980(1980-03-15)(44 г.) 27 0   Brøndby
СР Емил Халфредсон 29 јуни 1984(1984-06-29)(39 г.) 22 1   Reggina
ОД Биркир Мар Севарсон 11 ноември 1984(1984-11-11)(39 г.) 13 0   Brann
СР Арон Гунарсон 22 април 1989(1989-04-22)(34 г.) 11 0   Coventry City
СР Палми Рафн Палмасон 9 ноември 1984(1984-11-09)(39 г.) 11 0   Stabæk
СР Хелги Валур Даниелсон 13 јули 1981(1981-07-13)(42 г.) 10 0   Elfsborg
СР Теди Бјарнсон 4 март 1987(1987-03-04)(37 г.) 9 0   Lyn Oslo
СР Егерт Јонсон 18 август 1988(1988-08-18)(35 г.) 3 0   Hearts
НП Еидур Гудјонсен 15 септември 1978(1978-09-15)(45 г.) 57 23   Barcelona
НП Хеидар Хелгусон 22 август 1977(1977-08-22)(46 г.) 43 8   Queens Park Rangers
СР Арнар Смарасон 7 септември 1988(1988-09-07)(35 г.) 5 1   Heerenveen
НП Гардар Јохансон 1 април 1980(1980-04-01)(44 г.) 1 0   Fredrikstad

Играчи со најмногу одиграни натпревари уреди

# Име Кариера Натпревари Голови
1 Рунар Кристинсон 1987-2004 104 3
2 Херман Хреидарсон 1996- 85 5
3 Гудни Бергсон 1984-2003 80 1
4 Биркир Кристинсон 1988-2004 74 0
5 Арнор Гудјонсен 1979-1997 73 14
6 Олафур Тордарсон 1984-1996 72 5
7 Арнар Гретарсон 1991-2004 71 2
8 Атли Едвалдсон 1976-1991 70 9
9 Севар Јонсон 1980-1992 69 1
10 Бринјар Бјорн Гунарсон 1997- 69 4

Голгетери уреди

# Име Кариера Голови Натп.
1 Ејдур Гудјонсен 1996- 23 58
2 Рикардур Јонсон 1947-65 17 33
3 Рикардур Дадасон 1991-2003 14 44
4 Арнор Гудјонсен 1979-97 14 73
5 Тардур Гудјонсон 1993-2004 13 58
6 Тригви Гудминдсон 1997- 12 42
7 Петур Петурсон 1978-90 11 41
8 Матијас Халгримсон 1968-77 11 45
9 Хелги Сигурдсон 1993- 10 63
10 Еијолфур Сверисон 1990-2001 10 66

Тренери уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди