Лил (француски: Lille) — град во северна Франција и е главен град на департманот Север и регионот Север-Па де Кале. Поширокото подрачје на Лил е четврт урбана зона во Франција, зад регионите на Париз, Лион и Марсеј.

Лил
Плоштадот Генерал де Гол
ЗемјаФранција
ОкругЛил
Општ. заедницаЛил Метропола
Управа
 • Градоначалник (2014-2020) Мартин Обри (Социјалистичка партија)
Население 1226.800
Час. појасCET (GMT +1)
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.
Лил Франција