Општина Јесенице

општина во Словенија

Општина Јесенице (словенечки: Občina Jesenice) — општина во северозападна Словенија. Седиште на општината е населбата Јесенице. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 21.340 жители.[1]

Општина Јесенице
Občina Jesenice
општина
Грб на Општина Јесенице
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЈесенице
Управа
 • ГрадоначалникБлаж Рачич
Површина
 • Вкупна75,8 км2 (293 ми2)
Надм. вис.&10000000000005763000000576,3 м
Население (2020)[1]
 • Вкупно21.340
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоjesenice.si Уредете го ова на Википодатоците

Населени места

уреди

Покрај општинското седиште Јесенице, општината ги опфаќа и следните населени места:

Географија

уреди

Местото лежи во Горносавската Долина. Се граничи со венецот Караванки и Австрија на север и планината Межкала на југ.[2] Од австриска страна е округот Клагенфурт-Околина (Целовец-Дежела).

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Jesenice municipal website

Надворешни врски

уреди