Тел Авив (хебрејски: תֶּל אָבִיב-יָפוֹ, арапски: تَلْ اَبِيبْ-يَافَا Tal Abīb-Yāfā) — најголемиот град во Израел. Тој е млад град — постои околу 100 години, и се одликува со карактер на јужноевропската архитектура. Градот е објавен во текот на 2003 година од страна на УНЕСКО за светско културно наследство. Тел Авив ги вклучува и Јафо, еден од најстарите градови во Блискиот Исток. Градот е столб на израелската филмхармонија, на много музеи и располага со универзитет.

Тел Авив
хебрејски: תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ
арапски: најчесто تَلْ أَبِيبْ يَافَا
Грб на Тел Авив
Грб
Mестоположба
Координати

32°5′0″N, 34°48′0″E

Општи податоци
Име
- изворно
 
Тел Авив
  хебрејски: תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ
  арапски: најчесто تَلْ أَبِيبْ يَافَا
Основан 1909
Портал www.tel-aviv.gov.il
Управа
Земја Израел Израел
Округ Тел Авив
Градоначалник Рон Холдеј
Географија
Површина 51,8 km²
Население
Население 405 000 (2012)[1] (2006)
Мастер-план на Тел Авив во 1925 година
меѓународен саем - Оrient саем, 1934 - Британскиот павилјон
Тел Авив Баухаус музеј

Во иднина, скоро целата светска јавност, Тел Авив го гледа како главната метропола на Израел. Поради оваа причина, повеќето амбасади се наоѓаат во овој град, наместо во Ерусалим, кој според уставот на Израел е главен град на еврејската држава.

Наводи

уреди
  1. Проценка од Централното биро за статистика на Израел од 2006 (1 јули 2005). „TABLE 3.- POPULATION(1) OF LOCALITIES NUMBERING ABOVE 1,000 RESIDENTS“ (Excel). Централно биро за статистика на Израел. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Панорама

уреди