Фудбалска репрезентација на Грција

Фудбалска репрезентација на Грција е национална фудбалска екипа што ја претставува Грција, кој е под водство на Фудбалска федерација на Грција (Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία).

Грција
Ελλάδα
Прекари(и)Пиратски брод (2004)
СојузEPO
СелекторМихаел Скибе
КапитенВасилис Торосидис
Најмногу настапиЈоргос Карагунис (139)
Најдобар стрелецНикос Анастопулос (29)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Грција 1 - 4 Италија
(Атина, Грција; 7 април, 1929
Најголема победа
Грција 8 - 0 Сирија
(Атина, Грција; 25 ноември, 1949
Најлош пораз
Унгарија 7 - 1 Грција
(Будимпешта, Унгарија; 25 март, 1938
Светско првенство
Учества3 (Првпат во 1994)
Најдобар резултатосминафинале (2014)
УЕФА Европско фудбалско првенство
Учества4 (Првпат во 1980)
Најдобар резултатПобедници, 2004

Наводи уреди

Надворешни врски уреди