Машка ракометна репрезентација на Унгарија

Машка ракометна репрезентација на Унгарија — национална репрезентација што ја претставува Унгарија на меѓународни ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е управувана од ракометната федерација на Унгарија.

Унгарија Унгарија
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Унгарија
Тренер Шведска Љубомир Врањеш
Капитен Тимушин Шуш
Најмногу натпревари Петер Ковач (323)
Најмногу голови Петер Ковач (1797)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 8 (првпат во 1936)
Најдобар резултат 4. место (1936, 1980,
1988, 2004, 2012)
Светско првенство
Настапи 19 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 2. место (1986)
Европско првенство
Настапи 11 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 6. место (1998)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Репрезентацијата на Унгарија на Европското првенство 2016 против Данска

Најдобар резултат, репрезентацијата на Унгарија остварила на Светското првенство 1986, кога го освоила сребрениот медал.

Меѓународни учества

уреди

     Шампион       Второпласирана       Трето место       Четврто место  

Олимписки игри

уреди
Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  1936 Финална фаза 4. место 5 1 0 4 25 64 −39
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
  1972 Главна фаза 8. место 6 2 0 4 110 101 +9
  1976 Групна фаза 6. место 5 2 0 3 111 103 +8
  1980 3./4. место 4. место 6 3 2 1 114 108 +6
  1984 Не учествувала
  1988 3./4. место 4. место 6 3 0 3 125 120 +5
  1992 Групна фаза 7. место 6 3 0 3 125 127 −2
  1996 Не се квалификувала
  2000
  2004 3./4. место 4. место 8 5 0 3 219 210 +9
  2008 Не се квалификувала
  2012 3./4. место 4. место 8 3 0 5 200 221 −21
  2016 Не се квалификувала
  2020 Ќе биде одредено
Вкупно 8/12 0 титули 50 22 2 26 1,029 1,054 −25

Светски првенства

уреди
Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  1938 Не учествувала
  1954
  1958 Главна фаза 7. место 6 2 1 3 106 109 −3
  1961 Не се квалификувала
  1964 Главна фаза 8. место 6 3 0 3 93 90 +3
  1967 Четвртфинале 8. место 6 2 0 4 126 130 −4
  1970 Четвртфинале 8. место 6 3 0 3 95 84 +9
  1974 Главна фаза 7. место 6 3 0 3 114 95 +19
  1978 Групна фаза 9. место 6 4 1 1 137 117 +20
  1982 Главна фаза 9. место 7 2 4 1 152 141 +9
  1986 Финале 2. место 7 6 0 1 167 151 +16
  1990 Главна фаза 6. место 7 4 1 2 151 147 +4
  1993 Главна фаза 11. место 7 2 0 5 166 161 +5
  1995 Групна фаза 17. место 5 1 0 4 119 121 −2
  1997 3./4. место 4. место 9 6 0 3 220 207 +17
  1999 Осминафинале 11. место 6 3 0 3 157 136 +21
  2001 Не се квалификувала
  2003 Главна фаза 6. место 9 4 0 5 273 259 +14
  2005 Не се квалификувала
  2007 Главна фаза 9. место 8 5 0 3 225 224 +1
  2009 Главна фаза 6. место 9 5 1 3 254 227 +27
  2011 Главна фаза 7. место 9 6 0 3 254 243 +11
  2013 Четвртфинале 8. место 7 4 0 3 200 167 +33
  2015 Не се квалификувала
  2017 Четвртфинале 7. место 7 3 0 4 202 194 +8
   2019 Ќе биде одредено
  2021
Вкупно 19/25 0 титули 133 68 8 57 3211 3003 +208

Европски првенства

уреди
Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  1994 Групна фаза 7. место 6 3 0 3 128 131 −3
  1996 Групна фаза 10. место 6 1 1 4 144 158 −14
  1998 Групна фаза 6. место 6 3 0 3 145 154 −9
  2000 Не се квалификувала
  2002
  2004 Главна фаза 9. место 6 2 2 2 164 169 −5
  2006 Групна фаза 13. место 3 1 0 2 84 89 −5
  2008 Главна фаза 8. место 6 3 1 2 176 173 +3
  2010 Групна фаза 14. место 3 0 1 2 80 96 −16
  2012 Главна фаза 8. место 6 1 3 2 156 161 −5
  2014 Главна фаза 8. место 6 1 2 3 159 165 −6
  2016 Главна фаза 12. место 6 1 0 5 142 166 −24
  2018 Групна фаза 14. место 3 0 0 3 77 92 −15
Вкупно 11/13 0 титули 57 16 8 31 1455 1554 −99

Моментален состав

уреди

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Љубомир Врањеш

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
3 ЛК Давид Фекете 12 октомври 1996(1996-10-12)(27 г.) 1.80 m 2 1   Будакалаш
5 П Тимушин Шуш 5 јуни 1985(1985-06-05)(39 г.) 1.97 m 155 76   Веспрем
6 СБ Адам Јухас 6 јуни 1996(1996-06-06)(28 г.) 1.83 m 19 56   Татабања
7 СБ Габор Часар 16 јуни 1984(1984-06-16)(40 г.) 1.86 m 237 834   Кадетен Шафхаузен
9 ДБ Золт Балог 29 март 1989(1989-03-29)(35 г.) 1.89 m 36 72   Пик Сегед
11 ЛБ Патрик Лигетвари 13 февруари 1996(1996-02-13)(28 г.) 2.01 m 19 12   Веспрем
16 ГО Роланд Миклер 20 септември 1984(1984-09-20)(39 г.) 1.90 m 178 0   Веспрем
17 П Урош Виловски 25 февруари 1984(1984-02-25)(40 г.) 1.97 m 6 13   Одорхеи
21 ДК Петер Хорњак 4 октомври 1995(1995-10-04)(28 г.) 1.75 m 14 20   Балатонфиред
22 ЛБ Иман Џамали 11 октомври 1991(1991-10-11)(32 г.) 2.00 m 28 70   Веспрем
23 ДК Адам Оршаг 6 октомври 1989(1989-10-06)(34 г.) 1.83 m 2 1   Дабас
24 ГО Адам Борбели 22 јуни 1995(1995-06-22)(29 г.) 1.97 m 8 0   Висла Плок
27 П Бенце Банхиди 9 февруари 1995(1995-02-09)(29 г.) 2.04 m 43 93   Пик Сегед
28 П Саболш Золоси 28 јануари 1989(1989-01-28)(35 г.) 1.94 m 73 96   Татабања
32 ДБ Донат Барток 13 јули 1996(1996-07-13)(28 г.) 1.91 m 2 9   Лемго
33 ДБ Габор Анчин 27 ноември 1990(1990-11-27)(33 г.) 2.02 m 94 198   Веспрем
39 ЛБ Рихард Бодо 13 март 1993(1993-03-13)(31 г.) 2.03 m 42 125   Пик Сегед
66 СБ Мате Лекаи 16 јуни 1988(1988-06-16)(36 г.) 1.90 m 113 277   Веспрем

Статистика

уреди
   Активните играчи се маркирани со сина боја.

Најмногу натпревари

уреди

Вкупен број на одиграни официјални натпревари.

# Играч Натп Гол
1 Петер Ковач 323 1,797
2 Јанос Затмари 302 2
3 Бела Барталос 288 2
4 Герго Иванчик 270 696
5 Нандор Фазекаш 238 1
6 Габор Часар 235 832
7 Јпзеф Кенјерес 224 496
8 Истван Пастор 215 830
9 Истван Силаѓи 214 541
10 Ференц Илеш 213 501

Ажурирано на: 1 декември 2016
Извор: kezitortenelem.hu

Најмногу голови

уреди

Вкупен број на постигнати голови само на официјални натпревари.

# Играч Гол Натп Прос
1 Петер Ковач 1,797 323 5.56
2 Габор Часар 832 235 3.54
3 Истван Пастор 830 215 3.86
4 Јозеф Елез 828 179 4.58
5 Ласло Наѓ 729 199 3.66
6 Ласло Мароси 710 171 4.15
7 Герго Иванчик 696 270 2.57
8 Јанос Ѓурка 662 191 3.47
9 Михали Иванчик 623 169 3.69
10 Истван Силаѓи 541 214 2.53

Ажурирано на: 1 декември 2016
Извор: kezitortenelem.hu

Наводи

уреди
  1. „Состав за Европското првенство 2018“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-24.

Надворешни врски

уреди