Машка ракометна репрезентација на Норвешка

Машка ракометна репрезентација на Норвешка — национална репрезентација која ја претставува Норвешка на меѓународните ракометни натпревари. Репрезентацијата е управувана од ракометната федерација на Норвешка.

Норвешка
Податоци
Сојуз Норвешка ракометна
федерација
Тренер Кристијан Берге
Помошник-тренер Берге Лунд
Капитен Бјарте Мирхол
Најмногу натпревари Стеинар Еге (262)
Најмногу голови Роџер Кјендален (930)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 1 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 9. место (1972)
Светско првенство
Настапи 14 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 2. место (2017)
Европско првенство
Настапи 8 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 4. место (2016)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Машка ракометна репрезентација на Норвешка
Медали
Светски првенства
Сребрен медал – второ место 2017 Франција

Меѓународни учества уреди

Олимписки игри уреди

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  1936 Не се квалификувала
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
  1972 9./10. место 9. место 5 3 1 1 90 87 +3
  1976 Не се квалификувала
  1980
  1984
  1988
  1992
  1996
  2000
  2004
  2008
  2012
  2016
Вкупно 1/13 0 титули 5 3 1 1 90 87 +3

Светски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1938 Не се квалификувала
  1954
  1958 5./6. место 6. место 6 3 0 3 118 102
  1961 7./8. место 7. место 6 2 0 4 73 85
  1964 Групна фаза 11. место 3 1 0 2 37 47
  1967 Групна фаза 13. место 3 0 0 3 44 58
  1970 Групна фаза 13. место 3 0 0 3 23 28
  1974 Не се квалификувала
  1978
  1982
  1986
  1990
  1993 Групна фаза 13. место 3 0 1 2 51 57
  1995 Не се квалификувала
  1997 Осминафинале 12. место 6 1 2 3 132 141
  1999 Групна фаза 13. место 6 2 1 3 156 162
  2001 Осминафинале 14. место 6 2 1 3 139 155
  2003 Не се квалификувала
  2005 7./8. место 7. место 9 6 1 2 258 219
  2007 13./14. место 13. место 6 4 0 2 181 137
  2009 9./10. место 9. место 9 6 0 3 280 232
  2011 9./10. место 9. место 9 5 0 4 259 255
  2013 Не се квалификувала
  2015
  2017 Финале 2. место 9 7 0 2 274 234
   2019 Ќе биде одредено
Вкупно 14/25 0 титули 84 39 6 39 2025 1912

Европски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1994 Не се квалификувала
  1996
  1998
  2000 7./8. место 8. место 6 1 1 4 133 144
  2002 Не се квалификувала
  2004
  2006 Главна фаза 11. место 6 2 0 4 178 177
  2008 5./6. место 6. место 7 3 2 2 196 185
  2010 Главна фаза 7. место 6 3 0 3 169 164
  2012 Групна фаза 13. место 3 1 0 2 80 87
  2014 Групна фаза 14. место 3 0 1 2 77 84
  2016 3./4. место 4. место 8 4 1 3 235 233
  2018 Главна фаза 7. место 6 4 0 2 191 172
    2020 Квалификувана
Вкупно 9/13 0 титули 45 18 5 22 1259 1246

Моментален состав уреди

Состав за Европското првенство 2018.[1][2]

Тренер: Кристијан Берге

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
5 СБ Сандер Сагосен 14 септември 1995(1995-09-14)(28 г.) 1.95 m 74 290   Париз Сен-Жермен
7 П Јоаким Хикеруд 10 февруари 1986(1986-02-10)(38 г.) 1.94 m 79 71   Драмен
8 П Бјарте Мирхол 29 мај 1982(1982-05-29)(41 г.) 1.94 m 217 666   Скјерн
9 П Хенрик Јакобсен 16 декември 1992(1992-12-16)(31 г.) 1.96 m 22 19   ГОГ Гудме
15 ДБ Кент Робин Тонесен 5 јуни 1991(1991-06-05)(32 г.) 1.96 m 91 229   Веспрем
16 ГО Еспен Кристијансен 17 јуни 1985(1985-06-17)(38 г.) 1.90 m 80 2   Минден
17 ЛК Магнус Јондал 7 февруари 1988(1988-02-07)(36 г.) 1.87 m 117 321   ГОГ Гудме
19 ДК Кристијан Бјорнсен 10 јануари 1989(1989-01-10)(35 г.) 1.91 m 91 435   Вецлар
21 П Магнус Гулеруд 13 ноември 1991(1991-11-13)(32 г.) 1.96 m 95 109   Минден
22 СБ Јоран Сорхеим 24 јуни 1990(1990-06-24)(33 г.) 1.83 m 50 38   Драмен
23 ЛБ Јоран Јоханесен 26 април 1994(1994-04-26)(30 г.) 1.94 m 41 72   ГОГ Гудме
24 СБ Кристијан О'Саливен 22 август 1991(1991-08-22)(32 г.) 1.90 m 88 126   Магдебург
25 ДБ Еивинд Танген 4 мај 1993(1993-05-04)(31 г.) 1.95 m 62 91   Скјерн
27 ДБ Харалд Реинкинд 17 август 1992(1992-08-17)(31 г.) 2.01 m 74 150   Рајн-Некар Левен
30 ГО Торбјорн Бергеруд 16 јули 1994(1994-07-16)(29 г.) 1.99 m 47 0   Холстебро
89 ЛБ Еспен Ли Хансен 1 март 1989(1989-03-01)(35 г.) 1.96 m 138 422   Нант
77 ДБ Магнус Абелвик Род 7 јули 1997(1997-07-07)(26 г.) 2.04 m 28 33   Фленсбург-Хандевит
96 ГО Кристијан Саверос 22 јуни 1996(1996-06-22)(27 г.) 1.99 m 4 0   Малме

Статистика уреди

  Активните играчи се маркирани со сина боја

Најмногу натпревари уреди

Вкупен број на одиграни официјални натпревари.[3]

# Играч Натп Гол
1 Стеинар Еге 262 1
2 Јан Томас Лауритцен 254 557
3 Роџер Кјендален 242 930
4 Бјарте Мирхол 217 666
5 Берге Лунд 216 390
6 Ховард Тведтен 208 809
7 Пребен Вилдален 201 312
8 Јони Јенсен 200 288
9 Фроде Хаген 188 574
10 Остин Хаванг 187 717

Ажурирано на: 24 јануари 2018
Извор: handball.no

Најмногу голови уреди

Вкупен број на постигнати голови само на официјални натпревари.[4]

# Играч Гол Натп Прос
1 Роџер Кјендален 930 242 3,84
2 Ховард Тведтен 809 208 3,88
3 Остин Хаванг 717 187 3,83
4 Бјарте Мирхол 666 217 3,07
5 Франк Леке 646 186 3,47
6 Кристијан Кјелинг 615 159 3,86
7 Фроде Хаген 574 188 3,05
8 Јан Томас Лауритцен 557 254 2,19
9 Оле Густав Гјекстад 548 149 3,68
10 Руне Ерланд 474 129 3,67

Ажурирано на: 24 јануари 2018
Извор: handball.no

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „EM-troppen“. Norwegian Handball Federation. Посетено на 19 December 2017.
  2. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-22.
  3. „Statistics – Matches“ (норвешки). Норвешка Ракометна Федерација. Посетено на 19 August 2012.
  4. „Statistics – Goals“ (норвешки). Норвешка Ракометна Федерација. Посетено на 19 August 2012.

Надворешни врски уреди