Машка ракометна репрезентација на Словачка

Машка ракометна репрезентација на Словачка — државна репрезентација на Словачка која ја претставува земјата во овој спорт во машка конкуренција на меѓународните натпревари.

Словачка
Податоци
Сојуз Словачка Ракометна Унија
Тренер Золтан Хајстер
Ранг бр. 14 (68.5 бод.)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 2 (првпат во 2009)
Најдобар резултат 10-та, 2009
Европско првенство
Настапи 3 (првпат во 2006)
Најдобар резултат 16-та, 2006, 2008
Последна поднова на податоците: непознато.

Резултати

уреди

Светско првенство во ракомет за мажи

  • 2009: 10-то место
  • 2011: 17-то место

Европско првенство во ракомет за мажи

  • 2006: 16-то место
  • 2008: 16-то место
  • 2012: 16-то место

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди