Машка ракометна репрезентација на Бразил

Машката ракометна репрезентација на Бразил — сениорска репрезентација што го претставува Бразил на меѓународните ракометни натпреварувања во машка конкуренција. Репрезентацијата е раководена од страна на Ракометна конфедерација на Бразил.

Бразил
Податоци
Сојуз Ракометна конфедерација на Бразил
Тренер Жорди Рибера
Бои
Kit left arm brhb1112h.png
Бои на екипата
Kit body brhb1112h.png
Бои на екипата
Kit right arm brhb1112h.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Kit left arm brhb1112a.png
Бои на екипата
Kit body brhb1112a.png
Бои на екипата
Kit right arm brhb1112a.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1992)
Најдобар резултат 10-ти (2004)
Светско првенство
Настапи 12 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 13-ти (2013)
Панамериканско првенство во ракомет
Настапи 16 (првпат во 1979)
Најдобар резултат Победници (2006, 2008)
Последна поднова на податоците: непознато.

Меѓународни учестваУреди

Олимписки игриУреди

Светски првенстваУреди

Панамерикански првенстваУреди

Панамерикански игриУреди

Моментен составУреди

Ова е составот на Светското првенство во ракомет 2015.[1]

Главен тренер: Жорди Рибера

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
2 ЦБ Енрике Теишеира 27 февруари 1989 (1989-02-27) (31 г.) 1,92 м 66 102   Таубате
3 ДК Фернандо Пачеко Фиљо 25 мај 1983 (1983-05-25) (37 г.) 1,90 м 148 455   СК Пињеирос
4 ЦБ Жоао Педро Силва 29 јануари 1994 (1994-01-29) (26 г.) 1,90 м 24 40   Адемар Леон
7 ЛБ Гиљерме Гама 25 јануари 1991 (1991-01-25) (29 г.) 1,92 м 40 65   Гранољерс
9 ДК Лукас Кандидо 19 март 1989 (1989-03-19) (31 г.) 1,82 м 30 60   Таубате
10 ДБ Жозе Толедо 11 јануари 1994 (1994-01-11) (26 г.) 1,93 м 23 65   Гранољерс
13 ЦБ Diogo Hubner 30 јануари 1983 (1983-01-30) (37 г.) 1,88 м 55 95   Таубате
14 ЛБ Тијагус дос Сантош 25 јануари 1989 (1989-01-25) (31 г.) 1,98 м 74 120   Логроњо
15 ЛБ Артур Патријанова 22 април 1993 (1993-04-22) (27 г.) 1,90 m 34 71   Виља де Аранда
17 П Алехандро Поцер 21 декември 1988 (1988-12-21) (31 г.) 1,92 м 37 54   Гвадалахара
18 ЛК Фелипе Рибеиро 4 мај 1985 (1985-05-04) (35 г.) 1,85 м 169 597   Монпелје
19 ДК Фабио Киуфа 10 март 1989 (1989-03-10) (31 г.) 1.87 m 76 128   Гвадалахара
21 ДБ Густаво Кардозо 9 јануари 1982 (1982-01-09) (38 г.) 1.92 m 92 210   Таубате
25 П Винициус Теишеира 3 април 1988 (1988-04-03) (32 г.) 1,90 м 99 161   СК Пињеирос
81 Г Луис Рикардо Насименто 24 септември 1981 (1981-09-24) (38 г.) 2,00 м 103 0   Таубате
89 Г Сезар Алмеида 6 јануари 1989 (1989-01-06) (31 г.) 1,87 м 35 0   Гвадалахара

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди