Машка кошаркарска репрезентација на Холандија

Машката кошаркарска репрезентација на Холандија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Репрезентацијата е управувана од Холандската кошаркарска федерација, која е член на ФИБА Европа.[1] Холандија нема учество на Олимпијадата, едно учество на свтските турнири (1986) и 14 учества на Евробаскетите.

Холандија Nederland

Холандија

Ранг листа на ФИБА: T-77ма
Член на ФИБА од: 1946
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Холандска кошаркарска федерација
Тренер: Израел Гади Кедар
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества 1 (1986)
Медали нема
Евробаскет
Учества 14
Медали нема
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Состав

уреди
позиција почетни замени замени неактивни
центар Франсиско Елсон Хенк Норел Ремон ван де Харе Дан Гаџуриќ
напад Петер ван Пасен Ники Хулзебос
напад Стефан Везелс Џереми Ормскерк
бек Арвин Слагтер Самуел Џонс
бек Брајан Дефарес Рогер Јансен Арон Роје

Наводи

уреди
  1. [1] Архивирано на 4 март 2016 г., fiba.com, accessed 15 May 2011.

Поврзано

уреди