Женска ракометна репрезентација на Романија

Женската ракометна репрезентација на Романија е репрезентација кој ја претставува Романија на меѓународните ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е под контрола на Романската Ракометна Федерација.

Романија Романија
Податоци
Сојуз Романска Ракометна Федерација
Тренер Амброс Мартин
(2009–)
Капитен Кристина Њагу
Најмногу натпревари Маријана Тирка (335)
Најмногу голови Маријана Тирка (2043)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1976)
Најдобар резултат 4-то, 1976
Светско првенство
Настапи 23 (првпат во 1957)
Најдобар резултат 1-во, 1962
Европско првенство
Настапи 11 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 3-ти, 2010
Последна поднова на податоците: 26 декември 2008.

Од 2017 година, таа е единствената репрезентација во светот кој се квалификувала за сите светски првенства.[1] Најголемиот успех на репрезентацијата е освојувањето на Светското првенство во 1962 година на кое биле домаќини. Покрај тоа имаат освоено уште две сребрени медали на Светското првенство во 1973 и Светското првенство во 2005 и две бронзени медали на Светското првенство во 2015 и Европското првенство 2010.

Резултати на турнирите уреди

Летни олимписки игри уреди

Година Место
  1976 4. место
  1980 Не се квалификувале
  1984 Не се квалификувале
  1988 Не се квалификувале
  1992 Не се квалификувале
  1996 Не се квалификувале
  2000 7. место
  2004 Не се квалификувале
  2008 7. место
  2012 Не се квалификувале
  2016 9. место

Светско првенство уреди

Година Место
  1957 10. место
  1962 Шампион
  1965 6. место
  1971 4. место
  1973 2. место
  1975 4. место
  1978 7. место
  1982 8. место
  1986 5. место
  1990 7. место
  1993 4. место
  /   1995 7. место
  1997 12. место
  /   1999 4. место
  2001 5. место
  2003 10. место
  2005 2. место
  2007 4. место
  2009 8. место
  2011 13. место
  2013 10. место
  2015 3. место
  2017 10. место

Европско првенство уреди

Година Место
  1994 10. место
  1996 5. место
  1998 11. место
  2000 4. место
  2002 7. место
  2004 7. место
  2006 Не се квалификувале
  2008 5. место
   2010 3. место
  2012 10. место
   2014 9. место
  2016 5. место
  2018 Се квалификувале

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Состав за Европското првенство 2018.[2]

Од 6 ноември 2018.
Тренер:   Амброс Мартин

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
GK Јулија Думанска 15 август 1996(1996-08-15)(27 г.) 1.78 m 26 0     Рамнику Валча
GK Дениса Деду 27 септември 1994(1994-09-27)(29 г.) 1.81 m 39 2     Шиофок
GK Паула Теодореску 26 март 1984(1984-03-26)(40 г.) 1.76 m 2 0     Залау
RW Анета Удриштиоју 22 јуни 1989(1989-06-22)(34 г.) 1.66 m 44 51     ЧСМ Букурешт
RW Лаура Кипер 21 август 1989(1989-08-21)(34 г.) 1.73 m 73     Корона Брашов
LW Валентина Ардеан-Елисеи 5 јуни 1982(1982-06-05)(41 г.) 1.71 m 247 898     Глорија Бистрица
LW Елена Флорика 11 мај 1992(1992-05-11)(32 г.) 1.70 m 27 15     Рамнику Валча
P Крина Пинтеа 3 април 1990(1990-04-03)(34 г.) 1.86 m 60 71     Иси Париз Ханд
P Ралука Бакаоану 2 мај 1989(1989-05-02)(35 г.) 1.77 m 8 7     Рамнику Валча
P Даниела Рациу 14 септември 1988(1988-09-14)(35 г.) 1.75 m 4 4     Глорија Бистрица
LB Кристина Њагу 26 август 1988(1988-08-26)(35 г.) 1.80 m 181 728     ЧСМ Букурешт
Габриела Периану 20 јуни 1994(1994-06-20)(29 г.) 1.88 m 46 51     Шиофок
CB Елиза Бучески 1 август 1993(1993-08-01)(30 г.) 1.77 m 67 178     Корона Брашов
CB Ана Марија Цику 23 февруари 1992(1992-02-23)(32 г.) 1.70 m 9 4     СЧМ Крајова
CB Лаура Приставица 20 јули 1989(1989-07-20)(34 г.) 1.75 m 17 11     Глорија Бистрица
CB Кристина Ласло 10 април 1996(1996-04-10)(28 г.) 1.76 m 27 17     Будуќност
RB Ана Марија Драгут 24 февруари 1990(1990-02-24)(34 г.) 1.86 m 24 29     Кишварда
RB Мелинда Гајгер 28 март 1987(1987-03-28)(37 г.) 1.77 m 105 217     Шиофок

Наводи уреди

  1. „Echipa României de handbal feminin, singura echipă din lume calificată la toate edițiile Campionatelor Mondiale“ (романски). Архивирано од изворникот на 2014-03-08. Посетено на March 8, 2014.
  2. „LOTUL NAȚIONALEI DE SENIOARE CONVOCAT PENTRU STAGIUL DE PREGĂTIRE DE LA BUCUREȘTI, 23-30.09.2018“ (романски). FFR. Посетено на 6 November 2018.

Надворешни врски уреди