Светско првенство во ракомет за мажи 2013

Светското првенство во ракомет за мажи 2013 било 23. издание на Светското првенство во ракомет за мажи во организација на Меѓународната ракометна федерација кое се одржало во Шпанија од 11 јануари до 27 јануари.

Светско првенство во ракомет за мажи 2013
Податоци за турнирот
Домаќини Шпанија
Датуми11–27 јануари
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 6 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шпанија (2. титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Хрватска
Четвртопласиран Словенија
Статистикa за турнирот
Натпревари84
Дадени голови4529 (53.92 по натпр.)
Најдобар стрелец Андерс Егерт (ДАН) (55 голови)
Најдобар играч Микел Хансен (ДАН)

Шпанија до сега никогаш немала организирано Светско првенство во ракомет. Се играло во шест градови: Мадрид, Барселона, Севиља, Сарагоса, Гранољерс и Гвадалахара. Полуфиналните натпревари се играле на 25 јануари во Барселона, а финалето се играло 27 јануари во салата Сант Џорди во Барселона.

Шпанија го освоила првенството, победувајќи ја Данска во финалето со 35-19.

Градови домаќини уреди

Барселона Мадрид Сарагоса Гранољерс
Палау Сант Џорди Каха Магика Пабељон Принсипе Фелипе Палау д’Еспортс де Гранољерс
Капацитет: 16.500 Капацитет: 12.442 Капацитет: 11.000 Капацитет: 5.685
       
Севиља
Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло
Капацитет: 9.500
 
Гвадалахара
Паласио Мултиусос де Гвадалахара
Капацитет: 5.479
 

Ждрепка уреди

Ждрепките за формирање на групите за 23. Светско превенство во ракомет биле одржани на 19 јули 2012 година во Мадрид.

Екипите биле поделени во шест т.н. „шешири“ по четири екипи. Групите се формирани со извлекување по една екипа од секој „шешир“ и така се формирале групи за преднатпреварување.

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
  Франција   Хрватска   Унгарија   Јужна Кореја   Црна Гора   Бразил
  Данска   Македонија   Полска   Тунис   Русија   Чиле
  Шпанија   Словенија   Исланд   Алжир   Белорусија   Саудиска Арабија
  Србија   Германија   Аргентина   Катар   Египет   Австралија

Прв круг уреди

Ждрепката била одржана на 19 јули 2012.[1] Распоредот за играње бил објавен на 5 август 2012.[2][3]

Дваесет и четири екипи биле поделени во следниве четири групи. По одигрувањето на натпреварувањето по групи, најдобрите четири екипи продолжуваат во осминафиналето. Последните две екипи во секоја група ќе играат натпревари за пласман.

Критериум за изедначување уреди

При појава на изедначување со еднаков број на бодови, одредувањето на местата ќе биде определено преку следниве критериуми во соодветен редослед:[4]

  1. број на бодови освоено во меѓусебните натпревари
  2. разлика на голови во меѓусебните натпревари
  3. број на голови забележан помеѓу меѓусебните екипи (доколку се работи за повеќе од две екипи со исти бодови)
  4. разлика на голови на сите натпревари во групата
  5. број на голови забележан на сите натпревари во групата
  6. влечење ждрепка
     Екипи кои продолжуваат во главната фаза

Група А уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Германија 5 4 0 1 148 126 +22 8
0   Франција 5 4 0 1 154 124 +30 8
0   Бразил 5 3 0 2 122 127 −5 6
0   Тунис 5 3 0 2 123 123 0 6
0   Аргентина 5 1 0 4 116 138 −22 2
0   Црна Гора 5 0 0 5 117 142 −25 0
12 јануари 2013
16:00
Германија   33 – 23   Бразил Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Гледачи: 4.000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Вајнхолф 7 (12–10) тројца играчи 4
  3×  Извештај   3× 

12 јануари 2013
18:15
Аргентина   28 – 26   Црна Гора Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Судии: Ал-Марзуки, Ал-Нуаими (ОАЕ)
Симонет 7 (13–12) Рогановиќ 6
  3×  Извештај   3×  1× 

12 јануари 2013
20:45
Франција   30 – 27   Тунис Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Гледачи: 4.500
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Фернандес, Абало 6 (13–14) Банур 7
  3×  Извештај   3× 

13 јануари 2013
15:00
Бразил   24 – 20   Аргентина Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Гледачи: 3.000
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Пачеко 8 (9–8) Фернандес, Симонет 5
  3×  Извештај   3× 

13 јануари 2013
17:20
Тунис   25 - 23   Германија Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Судии: Лефсон, Палсон (ИСЛ)
Јалоуз 8 (13–13) Кристоферсен 7
  3×  Извештај   2× 

13 јануари 2013
19:30
Црна Гора   20 - 32   Франција Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Гледачи: 5.200
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Шеваљевиќ 5 (11–17) Фернандес 6
  3×  1×  Извештај   3× 

15 јануари 2013
16:00
Тунис   27 - 25   Црна Гора Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Гледачи: 2.300
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Туми, Бен-Салах 5 (11–11) Мелиќ 6
  4×  Извештај   3× 

15 јануари 2013
18:15
Германија   31-27   Аргентина Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Винчек 5 (17–13) Симонет 9
  3×  Извештај   3× 

15 јануари 2013
20:45
Франција   27 - 22   Бразил Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Гледачи: 3.400
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Жуижу 6 (12–5) Позер 4
 2×  Извештај   3× 

16 јануари 2013
16:00
Бразил   27 - 22   Тунис Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Кандидо 5 (13–11) Алуини 6
  3×  Извештај   3×  1× 

16 јануари 2013
18:30
Германија   29 - 21   Црна Гора Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Гледачи: 3.600
Судии: Бадура, Ондогрекула (СВК)
Тојеркауф, Клајн 4 (13–11) Мелиќ 7
  4×  Извештај   4× 

16 јануари 2013
20:45
Аргентина   23 - 35   Франција Палау д’Еспортс де Гранољерс, Гранољерс
Гледачи: 2.800
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Симонет 8 (6–19) Онрубија 7
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2013
16:00
Аргентина   18 – 22   Тунис Палау Сант Жорди, Барселона
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Симоне 4 (6–7) Бен Салах 5
  3×  Извештај   4× 

18 јануариy 2013
18:15
Франција   30 – 32   Германија Палау Сант Жорди, Барселона
Гледачи: 10.000
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Карабатиќ 8 (16–16) Гроетски] 6
  4×  Извештај   3× 

18 јануари 2013
20:45
Црна Гора   25 – 26   Бразил Палау Сант Жорди, Барселона
Гледачи: 2.000
Судии: Ал-Марзуки, Ал-Нуаими (ОАЕ)
Ракчевиќ 7 (10–11) Рибеиро 7
  3×  Извештај   3×  1× 

Група Б уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Данска 5 5 0 0 184 136 +48 10
0   Русија 5 3 1 1 151 131 +20 7
0   Исланд 5 3 0 2 153 136 +17 6
0   Македонија 5 2 1 2 142 143 −1 5
0   Катар 5 1 0 4 139 166 −27 2
0   Чиле 5 0 0 5 121 178 −57 0
12 јануари 2013
15:45
Македонија   30 – 28   Чиле Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Лазаров 8 (12–10) Салинас 8
  3×  Извештај   3× 

12 јануари 2013
18:00
Исланд   25 – 30   Русија Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Сигурдсон 7 (13–14) Горбок 6
  2×  1×  Извештај   3× 

12 јануари 2013
20:15
Данска   41 – 27   Катар Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Егерт, Линдберг 8 (19–13) Абделхак, Ал-Рајес 4
  3×  Извештај   3× 

13 јануари 2013
15:45
Чиле   22 – 38   Исланд Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Фојхтман 6 (11–18) Гунарсон 7
  3×  1×  Извештај   3× 

13 јануари 2013
18:00
Катар   30 – 34   Македонија Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Касадор, Николау (ПОР)
Буменджел, Осман 5 (13–21) Лазаров 9
  3×  Извештај   3× 

13 јануари 2013
20:15
Русија   27 – 31   Данска Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Крстич, Љубич (СЛО)
Дибиров 7 (13–14) Маркусен 6
  2×  Извештај   3× 

15 јануари 2013
15:45
Катар   22 – 29   Русија Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Синен 5 (13–16) Дибиров 6
  2×  Извештај   3×  1× 

15 јануари 2013
18:00
Македонија   19 – 23   Исланд Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Манасков 5 (10–10) Сигурдсон 9
  4×  Извештај   4× 

15 јануари 2013
20:15
Данска   43 – 24   Чиле Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Касадор, Николау (ПОР)
Егерт 9 (17–13) Салинас 10
  3×  Извештај   3× 

16 јануари 2013
15:45
Македонија   29 – 29   Русија Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Касадор, Николау (ПОР)
Лазаров 10 (13–16) Дибиров 8
  4×  Извештај   4×  1× 

16 јануари 2013
18:00
Чиле   23 – 31   Катар Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Салинас 7 (9–16) Бен Азиза 8
  2×  Извештај   3× 

16 јануари 2013
20:15
Исланд   28 – 36   Данска Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Кристјансон 8 (13–16) тројца играчи 7
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2013
15:45
Русија   36 - 24   Чиле Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Касадор, Николау (ПОР)
Дибиров 11 (18–13) Фојхтман 9
  3×  Извештај   3× 

18 јануари 2013
18:00
Исланд   39 - 29   Катар Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Сигурдсон 10 (19–14) Синен 8
  3×  Извештај   4× 

18 јануари 2013
20:15
Данска   33 - 30   Македонија Паласио Мунисипал де Депортес Сан Пабло, Севиља
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Хансен 5 (13–14) К. Лазаров, Ф. Лазаров 5
  3×  Извештај   4× 

Група Ц уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Словенија 5 5 0 0 151 130 +21 10
0   Полска 5 4 0 1 134 110 +24 8
0   Србија 5 3 0 2 150 128 +22 6
0   Белорусија 5 2 0 3 135 120 +15 4
0   Саудиска Арабија 5 1 0 4 95 145 −50 2
0   Јужна Кореја 5 0 0 5 116 148 −32 0
12 јануари 2013
15:45
Србија   31 – 22   Јужна Кореја Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Судии: Ондогрекула, Бадура (СВК)
Илиќ 7 (13–9) Еом Хио-Вон 6
  3×  Извештај   2× 

12 јануари 2013
18:00
Словенија   32 – 22   Саудиска Арабија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 3.000
Судии: Лефсон, Палсон (ИСЛ)
Маргуч 6 (17–15) Ал-Обаиди, Ал-Абдулали 5
  2×  Извештај   3× 

12 јануари 2013
20:15
Полска   24 – 22   Белорусија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 3.000
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Лијевски 7 (14–9) Рутенка 9
  1×  Извештај   2× 

14 јануари 2013
15:45
Јужна Кореја   27 – 34   Словенија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 500
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Ким Се-Хо, Јеонг Ји-Киеонг 6 (13–14) Гаиќ 11
  3×  Извештај   3× 

14 јануари 2013
18:00
Белорусија   28 – 34   Србија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 1.000
Судии: Лефсон, Палсон (ИСЛ)
Рутенка 11 (13–20) тројца играчи 5
  3×  Извештај   4× 

14 јануари 2013
20:15
Саудиска Арабија   14 – 28   Полска Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 1.000
Судии: Бамутреф, Ал-Суваиди (КАТ)
Ал-Салем 4 (6–14) Бартчак, Орцеховски 5
  3×  Извештај   2× 

15 јануари 2013
15:45
Јужна Кореја   20 – 26   Белорусија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 400
Судии: Бамутреф, Ал-Суваиди (КАТ)
Еом Хио-Вон 7 (10–12) Рутенка 10
  3×  Извештај   3× 

15 јануари 2013
18:00
Србија   30 – 20   Саудиска Арабија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 700
Судии: Ал-Марцуки, Ал-Нуаими (ОАЕ)
Илиќ 8 (12–10) Ал-Абдулали 8
  4×  Извештај   3× 

15 јануари 2013
20:15
Словенија   25 – 24   Полска Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 1.500
Судии: Бадура, Ондогрекула (СВК)
Мачковшек 8 (11–14) Јурецки, Јурецки 5
  4×  Извештај   4×  1× 

17 јануари 2013
15:45
Словенија   27 - 26   Белорусија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 700
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Гаиќ 8 (12–17) Рутенка 9
  3×  Извештај   2× 

17 јануари 2013
18:00
Саудиска Арабија   24 - 22   Јужна Кореја Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 1.200
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Ал-Салем 5 (11–13) Еом Хио-Вон 6
  3×  Извештај   3× 

17 јануари 2013
20:15
Полска   25 - 24   Србија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 2.500
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Јурецки 9 (11–13) Илиќ 9
  2×  Извештај   3×  1× 

19 јануари 2013
15:45
Белорусија   33 - 15   Саудиска Арабија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 1.300
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Шилович 6 (18–5) Ал-Енбави 3
 3×  Извештај  3× 

19 јануари 2013
18:00
Полска   33 - 25   Јужна Кореја Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 3.000
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
Јурецки 10 (18–11) Јон Ци-Јоел 9
  2×  1×  Извештај   3× 

19 јануари 2013
20:15
Србија   31 - 33   Словенија Пабелјон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 4.000
Судии: Лефсон, Палсон (ИСЛ)
Вуин 7 (16–19) Гаиќ 7
  4×  Извештај   4× 

Група Д уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Хрватска 5 5 0 0 148 99 +49 10
0   Шпанија 5 4 0 1 160 98 +62 8
0   Унгарија 5 3 0 2 147 120 +27 6
0   Египет 5 1 1 3 130 123 +7 3
0   Алжир 5 1 1 3 123 126 −3 3
0   Австралија 5 0 0 5 66 208 −142 0
11 јануари 2013
19:00
Шпанија   27 – 14   Алжир Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 7.400
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Томас 8 (14–5) Мокрани 5
  3×  Извештај   3× 

12 јануари 2013
16:45
Хрватска   36 – 13   Австралија Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 2.500
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
Хорват 8 (17–4) Флечер 5
  3×  Извештај   2×  1× 

12 јануари 2013
19:00
Унгарија   32 – 23   Египет Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 2.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Цасар 8 (17–9) Мостафа 5
  4×  Извештај   3× 

14 јануари 2013
16:45
Алжир   20 – 31   Хрватска Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 1.500
Судии: Бадура, Ондогрекула (СВК)
Хичем 6 (12–15) Чупиќ 8
  2×  Извештај   2× 

14 јануари 2013
19:00
Египет   24 – 29   Шпанија Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 7.500
Судии: Крстич, Љубич (СЛО)
Мостафа 5 (11–16) Ривера 6
  3×  Извештај   3× 

14 јануари 2013
21:15
Австралија   13 – 43   Унгарија Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 1.500
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Флечер 6 (6–20) Цасар 8
  3×  Извештај   2× 

15 јануари 2013
16:45
Алжир   24 – 24   Египет Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 1.000
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
тројца играчи 5 (12–16) Мостафа 9
  4×  Извештај   3× 

15 јануари 2013
19:00
Шпанија   51 – 11   Австралија Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 4.500
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
Рокас 9 (24–6) Мунси 4
  2×  Извештај   3×  1× 

15 јануари 2013
21:15
Хрватска   30 – 21   Унгарија Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 3.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Чупиќ 8 (15–11) Селеси 5
  4×  Извештај   3× 

17 јануари 2013
16:45
Австралија   15 - 39   Алжир Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 1.000
Судии: Ал-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Калверт 6 (6–14) Чахбур 6
  3×  Извештај   2×  1× 

17 јануари 2013
19:00
Унгарија   22 - 28   Шпанија Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 10.500
Судии: Крстич, Љубич (СЛО)
Наѓ 6 (14–14) Томас, Мелијан 6
  3×  Извештај   4× 

17 јануари 2013
21:15
Хрватска   24 - 20   Египет Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 3.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
тројца играчи 4 (11–9) Мостафа 8
  3×  Извештај   3× 

19 јануари 2013
16:45
Египет   39 - 14   Австралија Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 2.500
Судии: Крстич, Љубич (СЛО)
Хишам 7 (25–8) Хеџес 5
  3×  Извештај   3× 

19 јануари 2013
19:00
Шпанија   25 - 27   Хрватска Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 10.000
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Македа 7 (13–15) Чупиќ 8
  3×  Извештај   3×  1× 

19 јануари 2013
21:15
Унгарија   29 - 26   Алжир Каха Магика, Мадрид
Гледачи: 3.000
Судии: Начевски, Николов (МКД)
тројца играчи 5 (14–8) Беркус 7
  3×  Извештај   3× 

Завршница уреди

Осминафинале уреди

20 јануари 2013
15:45
Германија   28 - 23   Македонија Палау Сант Жорди, Барселона
Гледачи: 6.000
Судии: Крстич, Љубич (СЛО)
Кнер 5 (13–9) К. Лазаров 8
  4×  Извештај   3× 

20 јануари 2013
17:30
Бразил   26 - 27   Русија Пабелон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 1.600
Судии: Лефсон, Палсон (ИСЛ)
Тексера, Рибеиро 6 (14–14) Горбок 11
  3×  1×  Извештај   3× 

20 јануари 2013
20:15
Исланд   28 - 30   Франција Палау Сант Жорди, Барселона
Гледачи: 7.000
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Олафсон 7 (14–15) Онрубија 7
  3×  Извештај  3× 

20 јануари 2013
20:15
Данска   30 - 23   Тунис Пабелон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 1.700
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Маркусен 6 (16–11) Буганми 5
  2×  Извештај   4× 

21 јануари 2013
19:00
Словенија   31 – 26   Египет Палау Сант Жорди, Барселона
Гледачи: 3.000
Судии: Бадура, Ондогрекула (СВК)
Доленец 6 (19–11) Мостафа 10
  4×  Извештај   3× 

21 јануари 2013
19:00
Србија   20 – 31   Шпанија Пабелон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 9.400
Судии: Хорачел, Новотни (ЧЕШ)
Ненадиќ 4 (12–20) Рокас 7
  4×  1×  Извештај   4×  1× 

21 јануари 2013
21:30
Унгарија   27 – 19   Полска Палау Сант Жорди, Барселона
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Иванчик 6 (10–9) Јурецки 5
  3×  Извештај   3× 

21 јануари 2013
21:30
Хрватска   33 – 24   Белорусија Пабелон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 5.600
Судии: Касадор, Николау (ПОР)
Степанчиќ 6 (21–9) четворицата играчи 4
  3×  Извештај   2× 

Четврт-финале уреди

23 јануари 2013
18:15
Русија   27-28   Словенија Палау Сант Жорди, Барселона
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Дибиров, Шелменко 6 (13–14) Жвижеј, Зорман 5
11×  4×  3×  Извештај   3× 

23 јануари 2013
19:00
Шпанија   28-24   Германија Пабелон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 10.600
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Аквинагалде, Томас 7 (12–14) Кристоферсен 6
  2×  Извештај   3× 

23 јануари 2013
20:45
Данска   28-26   Унгарија Палау Сант Жорди, Барселона
Гледачи: 8.000
Судии: Крстич, Љубич (СЛО)
Линдберг 10 (18–11) Наѓ 8
  3×  Извештај   4× 

23 јануари 2013
21:30
Франција   23-30   Хрватска Пабелон Принципе Фелипе, Сарагоса
Гледачи: 7.500
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Сорендо 5 (12–13) Дувњак 9
  4×  Извештај   4×  1× 

Полуфинале уреди

25 јануари 2013
19:15
Шпанија   26–22   Словенија Палау Сант Жорди, Барселона
Судии: Леифсон, Палсон (ИСЛ)
Кањелјас 5 (13–12) Маргуч 7
  3×  Извештај   4× 

25 јануари 2013
21:30
Данска   30–24   Хрватска Палау Сант Жорди, Барселона
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Егерт 9 (14–11) Бичаниќ 6
  3×  Извештај   3× 

За трето место уреди

26 јануари 2013
19:00
Словенија   26–31   Хрватска Палау Сант Жорди, Барселона
Гледачи: 8.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Кавтичник 4 (13–14) Дувњак, Чупиќ 8
  4×  1×  Извештај   3× 

Финале уреди

27 јануари 2013
17:15
Шпанија   35–19   Данска Палау Сант Жорди, Барселона
Судии: Крстич, Љубич (СЛО)
Кањелјас, Ривера 6 (18–10) Сендергард, Мелгард 4
  3×  Извештај   3× 

Статистики уреди

Краен пласман уреди

Место Екипа
    Шпанија
    Данска
    Хрватска
4   Словенија
5   Германија
6   Франција
7   Русија
8   Унгарија
9   Полска
10   Исланд
11   Србија
12   Бразил
13   Тунис
14   Македонија
15   Белорусија
16   Египет
17   Алжир
18   Аргентина
19   Саудиска Арабија
20   Катар
21   Јужна Кореја
22   Црна Гора
23   Чиле
24   Австралија

Шампиони на Светското првенство во ракомет за мажи 2013

 
Шпанија
Втора титула

Состав

Арпад Штербик, Хосе Мануел Сиера, Алберто Ентрериос, Алберт Рокас, Хорхе Македа, Виктор Томас, Дани Сармиенто, Јулен Агинагалде, Јоан Канелас, Анхел Монторо, Виран Морос, Карлос Руесга, Антонио Гарсија, Валеро Ривера, Аитор Анињо, Гедеон Гвардиола.
Главен тренер: Валеро Ривера.

Најдобри стрелци уреди

Место Име Екипа Голови Шутови % Одиграни
1 Андерс Егерт   Данска 55 65 85% 9
2 Иван Чупиќ   Хрватска 50 70 71% 9
3 Тимур Дибиров   Русија 46 68 67% 7
4 Сијархеи Рутенка   Белорусија 46 69 66% 6
5 Кирил Лазаров   Македонија 44 75 58% 6
6 Ахмед Мостафа   Египет 42 77 54% 6
7 Гудјон Валур Сигурдсон   Исланд 41 70 58% 6
8 Домагој Дувњак   Хрватска 41 72 57% 9
9 Емил Лудвиг Фојхтман   Чиле 40 65 61% 7
10 Јуре Доленец   Словенија 39 51 76% 9

Source: IHF.info Архивирано на 23 јануари 2013 г.

Наводи уреди

  1. „Ждрепка за 23. Светско првенство на 19 јули во Шпанија“. ihf.info. 25 јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2012-10-21. Посетено на 2013-01-17.
  2. „Match Schedule for XXIII Men's WCh in Spain online“. ihf.info. 5 август 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-20. Посетено на 2013-01-16.
  3. „Match Schedule“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 2013-01-16.
  4. ihf.info Архивирано на 13 ноември 2011 г.; IHF info brochure, Tiebreaking criteria, page 49. Пребарано на 21 јануари 2011. (англиски)

Надворешни врски уреди