Светско првенство во ракомет за жени 2011

Светско првенство во ракомет за жени 2011 — 20-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Бразил во периодот од 2 до 18 декември 2011 година[1]. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации. Златниот медал го освоила репрезентацијата на Норвешка[2], победувајќи ја Франција во финалето, додека бронзениот медал го освоила Шпанија[3].

Светско првенство во ракомет за жени 2011
XX Mundial Feminino de Handebol Brasil 2011
Податотека:2011 World Women's Handball Championship.png
Податоци за турнирот
Домаќини Бразил
Датуми2–18 декември
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (2 титула)
Второпласиран Франција
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари88
Дадени голови4643 (52.76 по натпр.)
Гледачи65.750 (747 по натпр.)

Победникот се квалификувал на Олимпискиот ракометен турнир во 2012 година и Светското првенство во 2013 година, додека екипите кои завршиле од второто до седмото место, се пласирале за Олимписки квалификации[4].

Сали

уреди

Натпреварите се одржале во бразилската провинција Саун Пауло.

Четири градови биле домаќини на турнирот:

Град Сала Капацитет Натпревар
Саун Пауло Жиназио до Ибирапуера 11.000 Група Ц, осминафинале, Президент куп, Завршница
Сао Бернардо до Кампо Жиназио Адеб Мојзес Диб 7.000 Група Д, осминафинале, Президент куп
Сантос Арена Сантос 5.000 Група А, осминафинале,
Баруери Жиназио Жозе Кореја 5.000 Група Б, осминафинале,

Квалификации

уреди

Домаќин

Бранител на титулата
Квалификувани од Африканско првенство 2010.
Квалификувани од Европско првенство 2010.
Квалификувани од Азиско првенство 2010. *   Казахстан
Квалификувани од Пан-американските игри
Квалификувани од Океанско првенство 2011
Квалификувани преку Европскиот плеј-оф
Екипа 1 Резултат Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
  Чешка 52:75   Црна Гора 26:42 26:33
  Холандија 78:62   Турција 40:28 38:34
  Шпанија 58:46   Македонија 37:22 21:24
  Франција 56:39   Словенија 28:19 28:20
  Хрватска 66:56   Србија 36:25 30:31
  Исланд 61:42   Украина 37:18 24:24
  Германија 53:46   Унгарија 26:24 27:22
  Полска 35:47   Данска 16:23 19:24

Жрепка

уреди
Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
  • БР= Бранител на титулата

Прв круг

уреди

Група А

уреди
3 декември 2011
15:00
  Црна Гора 21:22   Исланд Арена Сантос, Сантос
Судии: Менезес, Пињто (BRA)
Поповиќ, Булатовиќ 6 (10:11) Кнутсдотир 6
  3×  Извештај   4×  1× 

3 декември 2011
17:15
  Норвешка 28:31   Германија Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 1.200
Судии: Губица, Милошевиќ (CRO)
Суланд 6 (14:13) Мјецнер 8
 1×  Извештај   3× 

3 декември 2011
19:30
  Ангола 30:29   Кина Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 200
Судии: Клико, Јохансон (SWE)
4 играчи по 5 (10:12) Јиакин 6
  2×  Извештај   3× 

4 декември 2011
14:30
  Германија 24:25   Црна Гора Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 400
Судии: Клико, Јохансон
Мјецнер 8 (10:12) Булатовиќ 8
  3×  Извештај   3× 

4 декември 2011
17:15
  Кина 16:43   Норвешка Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 1.000
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Чунлеи 7 (7:20) Локе 7
  3×  Извештај  3× 

4 декември 2011
19:30
  Исланд 24:28   Ангола Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 450
Судии: Губица, Милошевиќ
Сигурдадотир 7 (12:15) Кјала 6
  3×  Извештај   2× 

6 декември 2011
17:15
  Норвешка 27:14   Исланд Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 700
Судии: Клико, Јохансон
Суланд 6 (14:7) Сигурдадотир 5
  3×  Извештај   3× 

6 декември 2011
15:00
  Црна Гора 28:26   Ангола Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 350
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Поповиќ 6 (14:13) Кјала 7
  3×  Извештај   2× 

6 декември 2011
19:30
  Германија 23:22   Кина Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 400
Судии: Менезес, Пињто
Мјецнер, Лангкјат 4 (7:12) Јао 5
  3×  Извештај   3× 

7 декември 2011
15:00
  Црна Гора 42:15   Кина Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 200
Судии: Губица, Милошевиќ
Радичевиќ 9 (19:7) Чунлеи 4
  3×  Извештај   2× 

7 декември 2011
17:15
  Ангола 20:26   Норвешка Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 800
Судии: Менезес, Пињто
Кјала 7 (10:16) Суланд 10
  3×  2×  Извештај   3× 

7 декември 2011
19:30
  Исланд 26:20   Германија Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 500
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Кнутсдотир 9 (13:12) Мјецнер 8
  3×  Извештај   3× 

9 декември 2011
19:30
  Кина 16:23   Исланд Арена Сантос, Сантос
Судии: Клико, Јохансон
Јин 5 (9:12) Скуладотир 8
  4×  Извештај   4× 

9 декември 2011
15:00
  Ангола 25:22   Германија Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 400
Судии: Губица, Милошевиќ
Л. Кјала 8 (14:10) Мелбек 7
  2×  Извештај   2× 

9 декември 2011
17:15
  Норвешка 28:27   Црна Гора Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 1800
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Суланд 9 (15:11) Поповиќ, Булатовиќ 7
  3×  Извештај 10×  3× 

Плас. Екипа ’‘‘Н’’’ П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.   Норвешка 5 4 0 1 152 108 +44 8
2.   Ангола 5 3 0 2 129 129 0 6
3.   Црна Гора 5 3 0 2 143 115 +28 6
4.   Исланд 5 3 0 2 109 112 -3 6
5.   Германија 5 1 0 4 120 126 -6 4
6.   Кина 5 0 0 5 98 161 -63 0

Група Б

уреди
3 декември 2011
18:00
  Русија 39:24   Јужна Кореја Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Гједниг, Хансен
Близнова, Кмирова 6 (19:13) Ву Сун Хе 7
  3×  Извештај   2× 

3 декември 2011
15:45
  Казахстан 37:9   Австралија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Абид, Чауч
Волнукина 7 (20:6) Хадсон-Гоферс 3
  3×  Извештај   3× 

3 декември 2011
20:15
  Холандија 27:34   Шпанија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Кулибали, Диабате
ван дер Висел 6 (15:18) 3 играчи по 6
  3×  Извештај   3× 

4 декември 2011
15:45
  Јужна Кореја 31:19   Казахстан Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Кулибали, Диабате
3 играчи по 4 (16:4) Недопекина 5
  2×  Извештај   2× 

4 декември 2011
18:00
  Шпанија 22:28   Русија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Марина, Миноре
Мартин 5 (9:14) Левина 7
  4×  Извештај   2× 

4 декември 2011
20:15
  Австралија 15:53   Холандија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Гједниг, Хансен
Флечер 4 (6:27) Полман 11
  2×  1×  Извештај   2× 

6 декември 2011
15:45
  Русија 45:8   Австралија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 500
Судии: Кулибали, Диабате
Близнова 8 (21:4) Кук 2
  3×  Извештај   2× 

6 декември 2011
18:00
  Казахстан 20:325   Холандија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Марина, Миноре
Барановскаја 6 (8:18) Абинг 7
  4×  1×  Извештај   3× 

6 декември 2011
20:15
  Јужна Кореја 26:29   Шпанија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Гједниг, Хансен
Им-Јонг 8 (12:13) Манге 6
  1×  Извештај   3× 

7 декември 2011
18:00
  Казахстан 18:27   Шпанија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 450
Судии: Кулибали, Диабате
Волнукина 6 (8:11) Алонсо 6
  1×  Извештај   3× 

7 декември 2011
15:45
  Холандија 26:35   Русија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 400
Судии: Гједниг, Хансен
ван дер Висел 7 (10:18) Боднијева 7
  2×  Извештај   3× 

7 декември 2011
20:15
  Австралија 11:45   Јужна Кореја Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Абид, Чауч
Кук 5 (3:24) Хјун-Кјунг 7
  3×  Извештај   3× 

9 декември 2011
15:45
  Шпанија 39:9   Австралија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Кулибали, Диабате
Алонсо 7 (18:5) 3 играчи по 3
 3×  Извештај   2× 

9 декември 2011
18:00
  Холандија 26:38   Јужна Кореја Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 300
Судии: Марина, Миноре
Абинг 4 (10:18) Ча-Јун, Им-јонг
  4×  Извештај   3× 

9 декември 2011
20:15
  Русија 34:19   Казахстан Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 200
Судии: Абид, Чауч
Туреј 7 (13:13) Волнукина 6
  4×  Извештај 10×  2× 

Плас. Екипа ’‘‘Н’’’ П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.   Русија 5 5 0 0 181 99 +82 10
2.   Шпанија 5 4 0 1 151 108 +43 8
3.   Јужна Кореја 5 3 0 2 164 124 +40 6
4.   Холандија 5 2 0 3 164 142 +22 4
5.   Казахстан 5 1 0 4 113 133 -20 2
6.   Австралија 5 0 0 5 52 219 -167 0

Група Ц

уреди
2 декември 2011
21:00
  Бразил 37:21   Куба Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 3.000
Судии: Арнтсен, Гуалксен
да Силва 8 (17:11) Рамирес 9
  2×  Извештај   3× 

3 декември 2011
15:00
  Романија 30:28   Тунис Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 500
Судии: Ал Сувалди, Баматраф
Фјера 8 (14:15) 3 играчи по 5
  3×  Извештај   3× 

3 декември 2011
17:15
  Франција 41:22   Јапонија Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 500
Судии: Коен, Перец
Аиглон 6 (18:13) Фуџи 6
 2×  Извештај   2× 

5 декември 2011
17:15
  Тунис 17:25   Франција Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 500
Судии: Гарсија, Марин
Чеба 6 (9:12) Дероан 6
  3×  Извештај   3× 

5 декември 2011
15:00
  Куба 27:33   Романија Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 300
Судии: Лиу, Лиу
Лусон 8 (14:20) 4 играчи по 5
  2×  Извештај   3× 

5 декември 2011
19:45
  Јапонија 24:32   Бразил Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 1.500
Судии: Гателис, Мазеика
Камимачи 7 (12:16) до Наскименто 7
  2×  Извештај   3× 

6 декември 2011
17:15
  Романија 28:28   Јапонија Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 600
Судии: Гарсија, Марин
Ардеан-Елисеи 9 (13:12) Фуџи 11
  3×  Извештај   3× 

6 декември 2011
19:45
  Франција 22:26   Бразил Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 3.500
Судии: Ал Сувалди, Баматраф
Пињо 5 (17:10) Родригес 6
  3×  Извештај   1× 

6 декември 2011
15:00
  Тунис 32:29   Куба Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 200
Судии: Арнтсен, Гуалксен
Кулиди 8 (18:11) Гомес 9
  2×  Извештај   2× 

8 декември 2011
17:15
  Франција 38:18   Куба Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 1.000
Судии: Хизаки, Икебучи
Спинсер 6 (17:8) Рамирес 5
 3×  Извештај   2× 

8 декември 2011
19:45
  Бразил 33:28   Романија Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 3.000
Судии: Коен, Перец
до Наскименто 8 (14:11) Браденау, Пушкацу 5
  3×  Извештај   4× 

8 декември 2011
15:00
  Јапонија 32:31   Тунис Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 500
Судии: Гателис, Мазеика
Фуџи 11 (16:16) Туми 12
  3×  Извештај   4× 

9 декември 2011
15:00
  Куба 24:32   Јапонија Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 200
Судии: Лиу, Лиу
Фернандес 9 (9:16) Камимачи 10
  3×  Извештај   3× 

9 декември 2011
19:45
  Бразил 34:33   Тунис Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 1.500
Судии: Ал Сувалди, Баматраф
Мораеш 8 (16:20) Марзук 10
  3×  Извештај   3× 

9 декември 2011
17:15
  Романија 20:39   Франција Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 600
Судии: Гарсија, Марин
Манеа 4 (12:20) Бадуин 10
  3×  Извештај   3× 

Плас. Екипа ’‘‘Н’’’ П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.   Бразил 5 5 0 0 162 128 +34 10
2.   Франција 5 4 0 1 165 103 +62 8
3.   Романија 5 2 1 2 139 155 -16 5
4.   Јапонија 5 2 1 2 138 156 -18 5
5.   Тунис 5 1 0 4 141 150 -9 2
6.   Куба 5 0 0 5 119 172 -53 0

Група Д

уреди
3 декември 2011
13:00
  Шведска 37:11   Аргентина Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Судии: Хизаки, Икебучи
Босон, Фогелстром 5 (19:7) Мендоса 3
  4×  Извештај   2× 

3 декември 2011
15:15
  Данска 36:10   Уругвај Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 400
Судии: Лиу, Лиу
Кристијансен 7 (20:6) Фалко 3
  3×  Извештај   2× 

3 декември 2011
17:30
  Хрватска 36:20   Брег на Слоновата Коска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 400
Пенезиќ 7 (20:10) Мамбо 5
  3×  Извештај   2× 

5 декември 2011
17:45
  Аргентина 13:31   Данска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Арнтсен, Гулаксен
Салвадо 4 (5:18) Кристијансен 6
  2×  Извештај   1× 

5 декември 2011
15:15
  Брег на Слоновата Коска 25:28   Шведска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Ал Суваиди, Баматраф
Мамбо 8 (14:15) Гулден 5
  2×  Извештај   3× 

5 декември 2011
20:00
  Уругвај 15:45   Хрватска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Хизаки, Икебучи
Кастро 5 (9:21) Јоветиќ 6
  3×  Извештај  1× 

6 декември 2011
15:15
  Шведска 31:14   Уругвај Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 400
Судии: Хизаки, Икебучи
Робертс 6 (13:7) 3 играчи по 3
  2×  Извештај   3× 

6 декември 2011
17:45
  Данска 23:19   Хрватска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Гателис, Мазеика
Троелсен 6 (10:8) Пенезиќ 9
  3×  Извештај   4× 

6 декември 2011
20:00
  Аргентина 19:25   Брег на Слоновата Коска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Коен, Перец
Мендоса, Десило 5 (8:14) Гондо, Туали 5
  2×  Извештај   2× 

8 декември 2011
17:15
  Данска 38:17   Брег на Слоновата Коска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 300
Судии: Арнтсен, Гулаксен
Биле 8 (22:7) Мамбо, Курселес 3
 3×  Извештај   3× 

8 декември 2011
15:00
  Хрватска 27:26   Шведска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Гарсија, Марин
Франиќ 7 (14:12) Торстенсон 10
  4×  Извештај   4× 

8 декември 2011
19:30
  Уругвај 19:16   Аргентина Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 200
Судии: Лиу, Лиу
Кастро 6 (11:11) Мендоса 6
  2×  Извештај   3× 

9 декември 2011
15:00
  Брег на Слоновата Коска 31:24   Уругвај Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 300
Судии: Хизаки, Икебучи
Мамбо 9 (12:12) Кастро 8
  3×  Извештај   3× 

9 декември 2011
19:30
  Хрватска 23:18   Аргентина Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 400
Судии: Коен, Перец
Зебиќ 6 (9:11) Десило 4
10×  3×  Извештај   3× 

9 декември 2011
17:15
  Шведска 19:20   Данска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 1.500
Судии: Гателис, Мазеика
Алм 8 (8:9) Јоргенсен, Нергард 4
  3×  Извештај   3× 

Плас. Екипа ’‘‘Н’’’ П Н ПО ГД ГП ГР Бодови
1.   Данска 5 5 0 0 148 78 +70 10
2.   Хрватска 5 4 0 1 150 102 +48 8
3.   Шведска 5 3 0 2 141 97 +44 6
4.   Брег на Слоновата Коска 5 2 0 3 118 145 -27 4
5.   Уругвај 5 1 0 4 82 159 -77 2
6.   Аргентина 5 0 0 5 77 135 -58 0

Президент куп

уреди

Полуфинале од 21. до 24. место

уреди
11 декември
17:15
  Кина 45:11   Австралија Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 1.200
Судии: Хизаки, Икебучи
Чунлеи 11 (22:4) Кук 4
  2×  Извештај   3× 

11 декември
19:30
  Куба 25:20   Аргентина Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 100
Судии: Ал Суваиди, Баматраф
Лусон 9 (12:11) Мендоса 4
11×  2×  Извештај   3× 

Полуфинале од 17. до 20. место

уреди
11 декември
11:45
  Германија 37:14   Казахстан Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 100
Судии: Арнтсен, Гулаксен
Надгорнаја 6 (15:6) Волнукина 6
 2×  Извештај   3×  1× 

11 декември
14:30
  Тунис 34:17   Уругвај Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 100
Судии: Гарсија, Марин
Елгауи 9 (14:10) Паља 4
 3×  Извештај   3× 

Натпревар за 23. место

уреди
12 декември
11:45
  Австралија 12:30   Аргентина Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 100
Судии: Лиу, Лиу
Хадсон-Гоферс 4 (4:12) Фереа 7
  3×  Извештај   3× 

Натпревар за 21. место

уреди
12 декември
20:00
  Кина 30:29   Куба Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 200
Судии: Абид, Чауч
Јао 8 (15:13) Лусон 10
  3×  Извештај   3× 

Натпревар за 19. место

уреди
12 декември
19:45
  Казахстан 31:22   Уругвај Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 100
Судии: Менезес, Пињто
Волнукина 12 (17:9) Кастро 8
  3×  Извештај   3× 

Натпревар за 17. место

уреди
12 декември
17:15
  Германија 33:25   Тунис Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 800
Судии: Марина, Миноре
Надгорнаја 11 (16:14) Чеба 5
  2×  Извештај   3× 

Завршница

уреди
Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
11 декември            
   Русија  30
14 декември
   Исланд  19  
   Русија  23
12 декември
     Франција  25  
   Шведска  23
16 декември
   Франција  26  
   Франција  28
11 декември
     Данска  23  
   Ангола  30
14 декември
 Предлошка:Country data ЈКО  29  
   Ангола  23
12 декември
     Данска  28  
   Јапонија  22
18 декември
   Данска  23  
   Франција  24
11 декември
     Норвешка  32

<!—трето место -->

   Норвешка  34
14 декември
   Холандија  22  
   Норвешка  30
12 декември
     Хрватска  25  
   Романија  27
16 декември
   Хрватска  28  
   Норвешка  30
11 декември
     Шпанија  22   Трето место
   Шпанија  23
14 декември 18 декември
   Црна Гора  19  
   Шпанија  27    Данска  18
12 декември
     Бразил  26      Шпанија  24
   Брег на Слоновата Коска  22
   Бразил  35  


  Полуфинале За 5. место
             
16 декември
    Русија 41  
    Ангола 31  
 
18 декември
       Русија 20
     Бразил 36
За 7. место
16 декември 18 декември
    Хрватска 31    Ангола   29
    Бразил 32      Хрватска   32

Осминафинале

уреди
11 декември
14:30
  Јужна Кореја 29:30   Ангола Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 600
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Им-јонг 10 (13:13) Л. Кјала 7
  2×  Извештај   3× 

11 декември
14:30
  Русија 30:19   Исланд Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 400
Судии: Марина, Миноре
Постнова 7 (15:12) Кнутсдотир 4
  4×  Извештај   2× 

11 декември
17:15
  Норвешка 34:22   Холандија Арена Сантос, Сантос
Гледачи: 700
Судии: Менезес, Пињто
Локе 8 (15:11) ван дер Хајден, Бонт 5
  3×  Извештај  3× 

11 декември
17:15
  Црна Гора 19:23   Шпанија Жиназио Жозе Кореја, Баруери
Гледачи: 400
Судии: Гједниг, Хансен
Јовановиќ 5 (9:11) Пињедо 7
  4×  Извештај   2× 

12 декември
14:30
  Шведска 23:26   Франција Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 400
Судии: Губица, Милошевиќ
Торстенсон, Гулден 5 (15:12) Бадуин 6
  3×  Извештај   3× 

12 декември
14:30
  Романија 27:28   Хрватска Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 300
Судии: Клико, Јохансон
Соит 6 (18:15) Пенезиќ 6
  3×  Извештај   4× 

12 декември
17:15
  Данска 23:22 (пп)   Јапонија Жиназио Адеб Мојзес Диб, Сао Бернардо до Кампо
Гледачи: 500
Судии: Коен, Перец
Троелсен 6 (9:11) Фуџи 8
  4×  Извештај   3× 

12 декември
20:00
  Бразил 35:22   Брег на Слоновата Коска Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 4.000
Судии: Хизаки, Икебучи
до Наскименто 10 (15:8) Мамбо 8
  2×  Извештај   3×  1× 

Четвртфинале

уреди
14 декември
11:45
  Русија 23:25   Франција Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 2.000
Судии: Гарсија, Марин
Туреј 7 (12:13) Лакрабере 5
  3×  Извештај   3× 

14 декември
14:30
  Ангола 23:28   Данска Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 2.000
Судии: Гателис, Мазеика
Карлос 7 (11:15) Норгард 7
  1×  Извештај   4× 

14 декември
17:15
  Хрватска 25:30   Норвешка Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 1.300
Судии: Ал Сувалди, Баматраф
Пенезиќ 4 (12:16) Локе 8
  4×  1×  Извештај   3× 

14 декември
20:00
  Шпанија 27:26   Бразил Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 6.000
Судии: Гједниг, Хансен
Мартин 8 (19:17) Каваљеро, до Наскименто 7
  3×  Извештај   4× 

Пласман од 5. до 8. место

уреди
16 декември
11:45
  Русија 41:31   Ангола Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 200
Судии: Кулибали, Диабате
Шипилова 6 (17:18) Каландула 5
  1×  Извештај   3× 

16 декември
14:30
  Хрватска 31:32   Бразил Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 200
Судии: Клико, Јохансон
Пенезиќ 10 (15:14) до Наскименто 7
  3×  Извештај   3× 

Полуфинале

уреди
16 декември
17:15
  Франција 28:23   Данска Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 1.500
Судии: Губица, Милошевиќ
Лакрабере 10 (14:12) Јоргенсен 7
  3×  Извештај   2× 

16 декември
20:00
  Норвешка 30:22   Шпанија Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 2.500
Судии: Гателис, Мазеика
Локе 7 (16:9) Агилар 6
  3×  Извештај   4× 

Натпревар за пласман

уреди

Натпревар за седмо место

уреди
18 декември
11:45
  Ангола 29:32   Хрватска Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 500
Судии: Арнтсен, Гулаксен
Карлос, Кјала 7 (12:14) Зебиќ 11
  3×  Извештај   2× 

Натпревар за петто место

уреди
18 декември
09:00
  Русија 20:36   Бразил Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 1.500
Судии: Бонавентура, Бонавентура
Близнова 5 (11:18) до Наскименто 8
  3×  Извештај   2× 

Натпревар за трето место

уреди
18 декември
14:30
  Данска 18:24   Шпанија Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 2.000
Судии: Коен, Перец
Нергард 4 (9:9) Мартин 10
  4×  Извештај   3× 

Натпревар за прво место

уреди
18 декември
17:15
  Франција 24:32   Норвешка Жиназио до Ибирапуера, Саун Пауло
Гледачи: 4.000
Судии: Губица, Милошевиќ
Спинсер, Менди 4 (13:19) Лунде-Боргенсен 6
  3×  Извештај   3× 
 
2° место

 
Франција
 
Победник на Светско првенство во ракомет за жени 2011


 
Норвешка
2° титула
 
3° место

 
Шпанија

Статистика

уреди

Најдобри стрелци

уреди
р.бр. Име Голови Шутеви %
1   Бразил Александра до Наскименто 57 78 73%
2   Норвешка Лин Јорум Суланд 51 75 68%
3   Хрватска Андреа Пенезиќ 49 77 64%
4   Јапонија Шио Фуџи 46 72 64%
5   Шпанија Кармен Мартин 45 57 79%
6   Ангола Луиза Кјала 44 87 51%
  Русија Емилија Туреј 44 58 76%
8   Норвешка Хајди Локе 43 51 84%
9   Куба Сулекис Гомес 42 79 53%
  Казахстан Ксенија Волнукина 42 63 67%

Извор: IHF.info Архивирано на 31 јануари 2012 г.

Најдобри голмани

уреди
р.бр. Име % Одбрана Шутеви
1   Шпанија Силвија Наваро 46% 108 237
2   Германија Клара Волтеринг 44% 64 146
3   Норвешка Катрин Лунде Харалдсен 43% 124 290
  Данска</