Колдинг е значаен град во Данска, поточно во јужниот дел од државата. Градот се наоѓа во рамките на покрајната Јужна Данска, каде со околните населени места претставува општина, Општина Колдинг. Денес Колдинг има околу 57.000 жители во градот и скоро 90.000 во поширокото градско подрачје.

Колдинг
Град
Coat of arms of Kolding.svg
Грб
Земја Данска
Регион Јужна Данска
Височина 50 м
Координати 55°29′30″N 9°30′0″E / 55.49167° СГШ; 9.50000° ИГД / 55.49167; 9.50000
Население 57.540 (2012)
Основано 1231[1]
Градоначалник Јорн Педерсен
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Postal code 6000
Колдинг во Данска
Колдинг во Данска
Портал: http://www.kolding.dk/

Природни условиУреди

Колдинг се наоѓа во јужниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, градот е оддалечен само 230 километри западно.

РелјефУреди

Град Колдинг се наоѓа во средишниот дел на данскиот полуостров Јитланд. Градското подрачје е за типични дански услови, посебно за источните приморски подрачја на Јитланд — залив окружен од брда. Надморската височина на средиштето на градот се движи од 0 до 55 метри.

КлимаУреди

Климата во Колдинг е претежно умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

ВодиУреди

Колдинг се формирал на крајот на Колдинговиот Залив, кој претставува дел од Балтичкото Море.

ИсторијаУреди

Подрачјето Колдинг било населено уште во времето на праисторијата. Денешното население се појавило околу замокот Колдингхус, кој е изграден во 13. век. И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања, и останаа многу згради од 18-от век во градскиот центар.

НаселениеУреди

Денес Колдинг има околу 60.000 жители во градските граници и околу 95.000 со околните наслени места.

Населението на Колдинг до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Bøje, Jens Anker (2007-06-19). „Kolding - byens historie i korte træk“ (дански). kolding.dk. Архивирано од изворникот на 2007-06-07. Посетено на 2007-06-24.

Надворешни врскиУреди