Котор е крајбрежен град во југоисточниот дел на Црна Гора. Населението на градот е 13 510. Градот е еден од објектите на светското наследство на УНЕСКО. Помеѓу 1420 и 1797 Котор и околината бил под власт на Венецијанската Република и од овие причини на овие простори се среќава и архитектурата од овие народи.

Котор
Kotor
Cattaro
Град
Поглед на Котор
Саат-кулата
Катедралата Свети Трифун
Тврдината Сан Џовани
Општинската зграда
Кула Кампана
Поморски музеј
Знаме на КоторГрб на Котор
Држава Црна Гора
Општина Котор
Основан5ти век п.н.е.
Површина
 • Општина335 км2 (129 ми2)
Население (2011)
 • Густина68/км2 (180/ми2)
 • Градскo12,583
 • Селска10,018
 • Општина22,601
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код85330
Повикувачки број+382 32
ISO 3166-2 codeME-10
Car platesKO
Мреж. местоopstinakotor.com
Светско наследство на УНЕСКО
Дел одПриродно и културно-историски регион Котор
Критериумкултурно: (i)(ii)(iii)(iv)
Навод125ter
Запис1979 (III заседание)
Дополнувања2012, 2015

Котор како тема во уметноста

уреди
  • Нападот на Мехмед-паша на Котор (Удар Мехмед-паше на Котор) - бугарштица.[1]
  • Битката на Пераштаните и Котораните со новските Турци (Бој Пераштана и Которана с новским Турцима) - бугарштица.[2]

Наводи

уреди
  1. Бугарштице. Београд: Рад, 1979, стр. 116-123.
  2. Бугарштице. Београд: Рад, 1979, стр. 124-127.