Машка ракометна репрезентација на Тунис

Машка ракометна репрезентација на Тунис (арапски: منتخب تونس لكرة اليد) — сениорска ракометна репрезентација на Тунис која ја претставува државата на меѓународните ракометни турнири. Тимот е под управа на Туниската ракометна федерација.

Тунис
Shirt badge/Association crest
Податоци
Прекар Орлите од Картагина
( نسور قرطاج )
Сојуз Туниска ракометна федерација
Тренер Франција Patrick Cazal
Помошник-тренер Мохамед Али
Капитен Макрем Мисауи
Најмногу натпревари Исам Теж (316)
Најмногу голови Исам Теж (824)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 8-мо (2012)
Светско првенство
Настапи 15 (првпат во 1967)
Најдобар резултат 4-то (2005)
Африканско првенство
Настапи 25 (првпат во 1974)
Најдобар резултат Шампион Предлошка:Afr1 (10) (1974, 1976, 1979, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2012, 2018)
Последна поднова на податоците: непознато.
Машка ракометна репрезентација на Тунис
Медали
Натпреварувач за Тунис Тунис
Ракомет
Африканско првенство
Златен медал - прво место 1974 Тунис
Златен медал - прво место 1976 Алжир
Златен медал - прво место 1979 Конго
Златен медал - прво место 1994 Тунис
Златен медал - прво место 1998 Јужна Африка
Златен медал - прво место 2002 Мароко
Златен медал - прво место 2006 Тунис
Златен медал - прво место 2010 Египет
Златен медал - прво место 2012 Мароко
Златен медал - прво место 2018 Gabon
Сребрен медал – второ место 1985 Angola
Сребрен медал – второ место 1992 Ivory Coast
Сребрен медал – второ место 1996 Benin
Сребрен медал – второ место 2004 Египет
Сребрен медал – второ место 2008 Angola
Сребрен медал – второ место 2014 Алжир
Сребрен медал – второ место 2016 Египет
Сребрен медал – второ место 2020 Тунис
Бронзен медал – трето место 1981 Тунис
Бронзен медал – трето место 1983 Египет
Бронзен медал – трето место 1987 Мароко
Бронзен медал – трето место 1989 Алжир
Бронзен медал – трето место 1991 Египет
Бронзен медал – трето место 2000 Алжир
Африкански игри
Сребрен медал – второ место 1978 Алжир Состав
Бронзен медал – трето место 1965 Бразавил Состав
Бронзен медал – трето место 2007 Алжир Состав
Средоземни игри
Сребрен медал – второ место 2001 Тунис Состав
Сребрен медал – второ место 2018 Тарагона Состав
Бронзен медал – трето место 1967 Тунис Состав
Бронзен медал – трето место 1979 Сплит Состав
Бронзен медал – трето место 2005 Алмерија Состав
Бронзен медал – трето место 2009 Пескара Состав
Пан-Арапски игри
Златен медал - прво место 1985 Рабат Состав
Бронзен медал – трето место 1992 Damascus Состав
Бронзен медал – трето место 2011 Doha Состав

Националната ракометна репрезентација на Тунис учествувала на повеќе ракометни светски првенства. Во 2005 година Тунис завршик на 4-то место, станувајќи втора неевропска екипа која стигна до полуфиналето на Светското првенство по Египет која успеала да стигне до полуфиналниот натпревар во 2001 година. Националната ракометна репрезентација на Тунис 10 пати го освоила Африканскиот куп. Тунижаните го освоиле Африканско првенство во 2018 година во Габон совладувајќи го Египет во последниот натпревар. Египет и Алжир се единствените соперници на Тунис на африканскиот континент.

Националната лига се состои од 12 екипи. Схел и Клуб Африкен преовладуваат во првенството. Постојат и други тимови како ЕС Тунис и АС Хамамет. Овие екипи имаат многу играчи во самата репрезентација, која вклучува и играчи во европските екипи. Поранешниот репрезентативец, Валид Бен Амор играл во Барселона. Повеќето од овие играчи играат во француското првенство.

Туниската ракометна лига била основана во 1953 година. Во 1957 година, Тунижаните ја основале својата ракометна федерација, која била примена во Меѓународната ракометна федерација во 1962 година.

Учества на првенства уреди

     Шампион       Финалист       трето место       Четврто место  

 • Црвените обградени полиња значат дека турнирот се одржал во Тунис.

Олимписки игри уреди

Тунис на Олимписки игри
Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика
  1936 Берлин не се квалификувал
не се одржувало од 1948 до 1968
  1972 Минхен Натпревар за 15 место 16 место од 16 екипи 5 0 0 5 72 118 −46
  1976 Монтреал Не учествувал
  1980 Москва Не се квалификувал
  1984 Лос Анџелес
  1988 Сеул
  1992 Барселона
  1996 Атланта
  2000 Сиднеј Натпревар за 9 место 10 место од 12 екипи 6 1 0 5 130 141 −11
  2004 Атина Не се квалификувал
  2008 Пекинг
  2012 Лондон Полуфинале 8 место од 12 екипи 6 2 0 4 144 150 −6
  2016 Рио Групна фаза 12 место од 12 екипи 5 0 1 4 118 145 −27
Вкупно 4/13 0 титули 22 3 1 18 464 554 −90

Светски првенства уреди

Тунис на Светските првенства во ракомет за мажи
Година Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази
  Германија 1938 Не се квалификувал
  Шведска 1954 Не се квалификувал
  Германија 1958 Не се квалификувал
  Германија 1961 Не се квалификувал
  Чехословачка 1964 Не се квалификувал
  Шведска 1967 Групна фаза 15-то место 3 0 0 3
  Франција 1970 Не се квалификувал
  Источна Германија 1974 Не се квалификувал
  Данска 1978 Не се квалификувал
  Германија 1982 Не се квалификувал
  Источна Германија 1986 Не се квалификувал
  Чехословачка 1990 Не се квалификувал
  Шведска 1993 Не се квалификувал
  Исланд 1995 Четвртфинале 15-то место 7 2 0 5
  Јапонија 1997 Четвртфинале 16-то место 6 2 0 4
  Египет 1999 Четвртфинале 12-то место 6 2 1 3
  Франција 2001 Четвртфинале 10-то место 6 3 0 3
  Португалија 2003 Четвртфинале 14-то место 7 2 0 5
  Тунис 2005 Полуфинале 4-то место 10 5 3 2
  Германија 2007 Четвртфинале 11-то место 8 3 0 5
  Хрватска 2009 Групна фаза 17-то место 9 5 0 4
  Шведска 2011 Групна фаза 20-то место 7 1 0 6
  Шпанија 2013 Четвртфинале 11-то место 6 3 0 3
  Катар 2015 Четвртфинале 15-то место 6 2 1 3
  Франција 2017 Групна фаза 19-то место 7 2 2 3
 /  Данска/Германија 2019 Прва фаза 12-то место 8 3 0 5
  Египет 2021 Претседателски куп 25-то место 7 4 1 2
 /  Полска/Шведска 2023 Ќе биде одлучено
Вкупно 15/27 97 37 7 53
 • Тунис не се натпреварувал од 1938 до 1964 година и 1970 до 1993 година.
 • Црвените обградени

Африкански првенства уреди

Тунис на Африканските првенства во ракомет за мажи
Година Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази
  Тунис 1974 Финале Шампион 3 3 0 0
  Алжир 1976 Финале Шампион 4 4 0 0
  Конго 1979 Финале Шампион 5 5 0 0
  Тунис 1981 Полуфинале 3-то место
  Египет 1983 Полуфинале 3-то место
  Ангола 1985 Финале Финалист
  Мароко 1987 Полуфинале 3-то место
  Алжир 1989 Полуфинале 3-то место
  Египет 1991 Полуфинале 3-то место
  Брег на Слонова Коска 1992 Финале Финалист
  Тунис 1994 Финале Шампион
  Бенин 1996 Финале Финалист
  Јужна Африка 1998 Финале Шампион 6 5 0 1
  Алжир 2000 Полуфинале 3-то место 6 3 1 2
  Мароко 2002 Финале Шампион 5 5 0 0
  Египет 2004 Финале Финалист 7 6 0 1
  Тунис 2006 Финале Шампион 7 7 0 0
  Ангола 2008 Финале Финалист 5 4 0 1
  Египет 2010 Финале Шампион 8 8 0 0
  Мароко 2012 Финале Шампион 8 8 0 0
  Алжир 2014 Финале Финалист 8 7 0 1
  Египет 2016 Финале Финалист 8 7 0 1
  Габон 2018 Финале Шампион 7 6 1 0
  Тунис 2020 Финале Финалист 7 6 0 1
Вкупно 24/24 10 титули

Африкански игри уреди

Тунис на Африканските игри
Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика
  1965 Бразавил Полуфинале 3-то место од 8 екипи
  1973 Лагос Не учествувал
  1978 Алжир Финале 2 место од 6 екипи
  1987 Најроби Не учествувал
  1991 Каиро Не учествувал
  1995 Хараре се повлекол
  1999 Јоханесбург Не учествувал
  2003 Абуџа Не учествувал
  2007 Алжир Полуфинале 3 место од 7 екипи
  2011 Мапуто Не учествувал
  2015 Бразавил Не учествувал
  2019 Казабланка Не учествувал
Вкупно 3/12 0 Титули

Средоземни игри уреди

Тунис на Средоземните игри
Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика
  1967 Тунис 3-то место 3 место од 3 екипи
  1971 Измир Турнирот се откажал
  1975 Алжир 4-то место 4 место од 5 екипи
  1979 Сплит 3-то место 3 место од 7 екипи
  1983 Казабланка 4-то место 4-то место од 8 екипи
  1987 Латакија Не учествувал
  1991 Атина Не учествувал
  1993 Лангдок-Русијон Не учествувал
  1997 Бари 8-мо место 8 место од 13 екипи
  2001 Тунис Финалист 2-ро место од 8 екипи
  2005 Алмерија 3-то место 3-то место од 10 екипи
  2009 Пескара 3-то место 3-то место од 9 екипи
  2013 Мерсин 7-мо место 7-мо место од 10 екипи
  2018 Тарагона Финалист 2-ро место од 13 екипи
  2021 Оран Сè уште не е квалификуван
Вкупно 9/12 0 Титули

Пан-Арапски игри уреди

Тунис на Пан-Арапските игри
Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика
  1961 Казабланка Не учествувал
  1965 Каиро Не учествувал
  1976 Дамаск Не учествувал
  1985 Рабат Финале Шампион
  1992 Дамаск Полуфинале 3-то место
  1997 Бејрут Турнирот бил откажан
  1999 Аман Не учествувал
  2004 Алжир Турнирот бил откажан
  2007 Каиро Не учествувал
  2011 Доха Полуфинале 3-то место
Вкупно 3/10 1 Титули

Останати уреди

 • сребрен медал: Светски куп :2006
 • златен медал: Жолт Куп :2007,2015,2016,2019
 • сребрен медал: Жолт Куп :2002,2003,2004,2020
 • бронзен медал: Жолт Куп :2008,2010
 • златен медал: Challenge international Georges Marrane :2008
 • сребрен медал: Париски турнир :2005
 • бронзен медал: Париски турнир :1998,2002,2007,2013
 • бронзен медал: Меѓународен турнир во Шпанија :1999,2002,2012
 • сребрен медал: Турнир на четирите нации :2015
 • сребрен медал: Куп Аир Караибас :2019

Екипа уреди

Моментален состав уреди

Состав за Светско првенство во ракомет за мажи 2019.[1]

Тренер: Тони Герона

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 GK Макрам Мусауи 14 февруари 1981(1981-02-14)(43 г.) 1.88 m 196 4   РК Динамо Букурешт
7 RW Ramzi Majdoub 9 мај 1993(1993-05-09)(31 г.) 1.88 m 21 41   РК Клуб Африкан
10 CB Камел Алуини 6 јули 1988(1988-07-06)(35 г.) 1.82 m 131 261   РК Динамо Букурешт
12 GK Маруен Магаиз 28 јули 1983(1983-07-28)(40 г.) 1.92 m 203 4   ЦСМ Букурешт
13 RW/RB Усема Хосни 17 септември 1992(1992-09-17)(31 г.) 1.92 m 102 125   РК Понто Комбо
15 CB Калед Јусеф 12 јануари 1989(1989-01-12)(35 г.) 1.89 m 88 57   РК ел-Сад
17 LB Јусеф Мараф 21 јули 1996(1996-07-21)(27 г.) 1.95 m 21 15   РК ел-Ахли
19 LB Мосбах Санаи 26 март 1991(1991-03-26)(33 г.) 1.91 m 116 342   РК ел-Наср Дубаи
20 CB Ачраф Сафи 11 август 1992(1992-08-11)(31 г.) 1.85 m 57 116   РК Етоал Спортив ду Сахел
21 LW Усма Буханми 5 февруари 1990(1990-02-05)(34 г.) 1.85 m 138 621   РК Есперанс Спортив де Тунис
39 CB/LB Мохамед Суси 17 јануари 1993(1993-01-17)(31 г.) 1.94 m 98 159   РК Монпелје
42 LB Ваел Јалуз 3 мај 1991(1991-05-03)(33 г.) 1.97 m 131 335   Фихсе Берлин
69 P Џихед Џабалах 29 јули 1989(1989-07-29)(34 г.) 2.04 m 59 111   РК Селка Ескишехир
89 LW Рафик Бача 4 декември 1989(1989-12-04)(34 г.) 1.88 m 35 113   РК Етоал Спортив ду Сахел
90 P Маруан Шуиреф 27 мај 1990(1990-05-27)(34 г.) 1.95 m 142 241   РК Трамбле ан Франс
92 LB Усема Џазири 6 ноември 1992(1992-11-06)(31 г.) 1.91 m 27 39   РК Есперанс Спортив де Тунис
93 GK Ахмед Бедуи 1 декември 1993(1993-12-01)(30 г.) 1.93 m 15 0   РК Есперанс Спортив де Тунис
96 RW Ануар Бен Адбалах 20 јуни 1996(1996-06-20)(27 г.) 1.86 m 30 39   РК Етоал Спортив ду Сахел

Наводи уреди

Надворешни врски уреди