Машка кошаркарска репрезентација на Израел

Машката кошаркарска репрезентација на Израел е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународни турнири. Репрезентацијата е предводена од Израелскиот кошаркарски сојуз и член на ФИБА Европа. Израел учествувал 25 пати на Евробаскетот, има едно учество на олимписките турнири и две учества на светските. Најдобар успех е сребрен медал на Евробаскетот во 1979 година.[1]

Израел ישראל

Израел

Ранг листа на ФИБА: 27ма
Член на ФИБА од: 1939
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: איגוד הכדורסל בישראל (Израелски кошаркарски сојуз)
Тренер: Арик Шивек
Олимписки игри
Учества 1
Медали 0
Светско првенство
Учества 2
Медали 0
Евробаскет
Учества 25
Медали 1979
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Состав

уреди
позиција почетни замени замени резерва
центар Јаниц Грин Ури Кукија Роберт Ротбарт
напад Лиор Елијаху Давид Блу Елишај Кадир
напад Омри Каспи Гај Пнини
бек Јотам Халперин Тал Бурштајн Равив Лимонад Афик Нисем
бек Јогев Охајон Јувал Наими Гал Мекел

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „FIBA World Rankings“. Архивирано од изворникот на 2010-09-14. Посетено на 2011-09-02.