За реката, вид. Нитра (река).
48°18′25″N 18°05′11″E / 48.30694° СГШ; 18.08639° ИГД / 48.30694; 18.08639

Нитра (словачки: Nitra) — град во западна Словачка. Нитра се наоѓа на падините на планината Зобор, поточно во долината на реката Нитра. Со население од околу 85.000 жители, тој е петти најголем град во Словачка.[1] Нитра е исто така еден од најстарите градови во Словачка и најран политички и економски центар. Денес, Нитра е центар на регионот Нитра, како и на округот Нитра.

Нитра
Nitra
Град
Знаме
грб
Земја Словачка
Регион Нитра
Округ Нитра
Реки Река Нитра
Височина 190 м
Координати 48°18′25″N 18°05′11″E / 48.30694° СГШ; 18.08639° ИГД / 48.30694; 18.08639
Највисока точка
 - височина 587 м
Најниска точка
 - височина 138 м
Површина 100,48 км2
Население 84.800 (2006-12-31)
Првпат споменат 828
Градоначалник Јозеф Двонч
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 949 01
Повикувачки бр. +421-37
Регистарски таблички NR
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во регионот Нитра
Местоположба во регионот Нитра
Местоположба во регионот Нитра
Местоположба во регионот Нитра
Местоположба во регионот Нитра
На Ризницата: Нитра
Nitra
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.nitra.sk

Збратимени градови уреди

Нитра е збратимена со:

Наводи уреди

  • Lacika, Ján (2003). Nitra and its environs. Visiting Slovakia (1. изд.). Bratislava, Slovakia: Dajama. ISBN 80-88975-53-0. Надворешна врска во |publisher= (help)
  1. „The largest cities in Slovakia“. Slovensko.com. Архивирано од изворникот на 2009-04-14. Посетено на 2009-05-06.
  2. Zielona Góra - Partner Cities. © 2008 Urzędu Miasta Zielona Góra. Архивирано од изворникот на 2007-08-12. Посетено на 2008-12-07.

Надворешни врски уреди