Мишколц (унгарски: Miskolc; словачки: Miškovec; полски: Miszkolc) — град во североисточна Унгарија, во главно во кој е сместена тешката индустрија на унгарската држава. Со населени од околу 180,000 (2001) Мишколц е третиот најголем град во Унгарија, веднаш после Будимпешта и Дебрецен. Исто така тој е и главен град на округот Боршод-Абауј-Земплен како и регионален центар на Северна Унгарија.

Miskolc
Мишколц
Плоштадот на хероите во Мишколц.
Плоштадот на хероите во Мишколц.
Знаме на Miskolc МишколцГрб на Miskolc Мишколц
Прекар(и): Градот на отворените порти
Miskolc Мишколц is located in Унгарија
Miskolc Мишколц
Miskolc
Мишколц
Координати: 48°06′15″N 20°47′30″E / 48.10417° СГШ; 20.79167° ИГД / 48.10417; 20.79167
ДржаваУнгарија
РегионСеверна Унгарија
ОкругБоршод-Абауј-Земплен
Town since1365
City since1909
Urban county since1970
Управа
 • ГрадоначалникСандор Кали
Површина
 • Вкупна236,68 км2 (9,138 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно178.950
 • Густина756/км2 (1,960/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код3500–3549
Мреж. местоwww.miskolc.hu

Градот неговото име го добил по унгарското племе Мишкоц.

Географија

уреди

Градот се наоѓа во северниот дел на Унгарија, сè на сè оддалечен е 35 км од словачката граница. Од главниот град на државата градот е оддалечен 180 километри североисточно. Со Будимпешта е поврзан со добри сообраќајни врски (современиот автопат М3).

Мишколц се наоѓа на северниот крад од Панонската низина, на надморска височина од 110-120 м. Северозападно од градот се наоѓа планината Аваш. Источно од градот тече реката Шајо. Климата во градот е умерен континентална.

Население

уреди

Мишколц денеска има околу 170,000 луѓе и е трет град по големина во државата (Дебрецин го стигнал ред 10-тина година). Градот во последните неколку години се опоравува благодарение на економијата и транспортот.

Најголем број од станарите на градот се Унгарци.

Образование

уреди

Најважна градска образовна установа во градот е Мишколачкиот универзитет, основан во 1949 година.

Галерија

уреди

Надворешни врски

уреди