Ростов-Донруски женски ракометен клуб од градот Ростов на Дон. Клубот е основан во 1965 година, а сè до 2002 година го носел името „Ростелмаш“.

Ростов-Дон
QRF6oKxihIc.jpg
Целосен називРостов-Дон
Основан1965
ИгралиштеПалата на спортот, Ростов на Дон
Приемност3.500
Главен тренерШпанија Амброс Мартин
ЛигаСуперлига на Русија
2017–20181ви
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

Клубот е петкратен шампион на Русија (1994, 2015, 2017, 2018, 2019). Покрај тоа, Ростов го освоил и ЕХФ купот во сезоната 2016-2017, и играл финале во Лигата на шампионите во сезоната 2018-2019.

ТитулиУреди

Домашни натпреварувањаУреди

  РусијаУреди

Руско првенство

 •   Шампион (5): 1994, 2015, 2017, 2018 , 2019
 •   Вицешампион (6): 1993, 1995, 2011, 2012, 2013, 2016
 •   Трето место (10): 1975, 1996, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2010, 2014

Куп на Русија

 •   Победник (9): 2007, 2008, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

  СССРУреди

Првенство на СССР

 •   Шампион (2): 1990, 1991
 •   Вицешампион (5): 1979, 1980, 1981, 1982, 1989
 •   Трето место (2): 1976, 1988

Куп на СССР

 •   Шампион (3): 1980, 1981, 1982

Европски натпреварувањаУреди

ЕХФ Лига на шампиони:

 •   Финалист (1): 2018-2019

Куп на победниците на куповите:

 •   Шампион (1) : 1990

ЕХФ куп:

 •   Шампион (1): 2017
 •   Финалист (1): 2015

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Состав за сезоната 2019-2020:

Голмани
Леви крила
Десни крила
Пивоти

Бекови
Леви бекови
Централни бекови
Десни бекови

Надворешни врскиУреди