Фудбалска репрезентација на Сан Марино

Националниот фубалски тим на Сан Марино е репрезентацијата на Сан Марино, контролиран од Фудбалската федерација на Сан Марино. Тимот нема постигнато некои позначаен успех, што се должи на тоа што ја ретставува најмалубројната земја во Европа.

Сан Марино
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)La Serenissima
Голем тим
СојузФудбалска федерација на Сан марино
СелекторЏампаоло Маца
КапитенАнди Селва
Најмногу настапиДамјано Ванучи (50)
Најдобар стрелецАнди Селва (8)
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално202
Највисок118 (септември 1993)
Најнизок202 (април 2009)
Прв меѓународен натпревар
 Сан Марино 0 - 4  Швајцарија
(Сераваља, Сан Марино; 14 ноември 1990)
Најголема победа
 Сан Марино 1 - 0  Лихтенштајн
(Сераваља, Сан Марино; 28 април 2004)
Најлош пораз
 Сан Марино 0 - 13  Германија
(Сераваља, Сан Марино; 6 септември 2006)
Светско првенство
Учества0
Европско Фудбалско Првенство
Учества0

Првиот официјален натпревар, фудбалската репрезентација на Сан Марино го има одиграно во 1990 против Швајцарија, во рамките на квалификациите за пласман на Европското првенство, кој завршил со пораз од 0-4. Пред тоа, тимот има загубено натпревар со 0-1 од канадскиот олимписки тим во 1986, но овој натпревар не се смета за официјален. Од 1990, тимот има учествувано на сите квалификациски турнири за пласман на Европските и Светските првенства, но нема остварено ниту една победа. Единствениата победа на фудбалската репрезентација на Сан Марино е победата над Лихтенштајн од 1-0, во пријателски натпревар, одигран на 28 април 2004.

Стадион

уреди

Натпреварите како домаќин, фудбалската репрезентација на Сан Mарино ги игра на Олимпискиот стадион во Серавања. Капацитетот на стадионот изнесува 5.387 места.[1] Метежите се ретка појава и во одредени случај патувањето е помогнато од страна на Сан Марино.[2][3]

Сан Mарино има одиграно два меча како домаќин, надвор од своите граници. Еднаш против Англија и еднаш против Холандија во 1993, кога натпреварот бил одигран на Стадионот Ренато Дал'Ара во Болоња.

Мометален состав

уреди

Следните фудбалери беа повикани за квалификацискиот натпревар за Светското првенство во 2010 против Полска, кој се одигра на 10 септември 2008.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Алдо Симончини 30 август 1986(1986-08-30)(37 г.) 6 0   Сан Марино Калчо
ГМ Федерико Валентини 22 јануари 1982(1982-01-22)(42 г.) 6 0   ФК Фонтанеле
ГМ Микеле Чеколи 4 декември 1973(1973-12-04)(50 г.) 0 0   ФК Либертас
ОД Маикол Берети 1 мај 1989(1989-05-01)(35 г.) 2 0   ФК Сантарканџело
ОД Алесандро Дела Вале 8 јуни 1982(1982-06-08)(42 г.) 26 0   Тропски Коријано
ОД Фабио Витајоли 5 април 1984(1984-04-05)(40 г.) 5 0   ФК Мурата
ОД Џанлука Болини 24 март 1980(1980-03-24)(44 г.) 4 0   ФК Мурата
ОД Давиде Симончини 30 август 1986(1986-08-30)(37 г.) 9 0   ФК Валеверде Ричионе
ОД Мауро Марани 9 март 1975(1975-03-09)(49 г.) 20 0   ФК Пенароса
ОД Матео Андреини 10 октомври 1981(1981-10-10)(42 г.) 18 0   ФК Либеертас
ОД Карло Валентини 15 март 1982(1982-03-15)(42 г.) 33 0   ФК Мурата
СР Дамјано Ванучи 30 јули 1977(1977-07-30)(46 г.) 50 0   ФК Виртус
СР Микеле Марани 16 ноември 1982(1982-11-16)(41 г.) 30 0   Сан Марино Калчо
СР Федерико Нани 22 септември 1981(1981-09-22)(42 г.) 6 0   ФК Тре Пене
СР Рикардо Мучјоли 27 август 1974(1974-08-27)(49 г.) 29 0   ФК Барако Луго 1909
СР Матео Буљи 10 март 1983(1983-03-10)(41 г.) 11 0   Секијано Калчо
НП Матео Витајоли 27 октомври 1989(1989-10-27)(34 г.) 1 0   Сан Марино Калчо
НП Мануел Марани 7 јули 1984(1984-07-07)(39 г.) 15 1   ФК Мурата
НП Анди Селва 23 мај 1976(1976-05-23)(48 г.) 44 8   Сасуоло
НП Марко де Лујџи 21 март 1978(1978-03-21)(46 г.) 18 0   ФК Јувенес/Догана

Рекорди

уреди

Најмногу голови

уреди
# Играч Период на активна игра Постигнати голови Постигнати голови по натпревар
1 Анди Селва 1998- 8 (44) 0.18

Светски првенства

уреди
  • 1930 to 2006 - не се квалификувала

Евроски првенства

уреди
  • 1960 до 2008 - не се квалификувала

Наводи

уреди
  1. „Does Size Matter?“ (PDF). Football Supporters Federation. Посетено на 2007-09-09. (pdf)
  2. „Ireland stumble past San Marino“. Irish Times. Архивирано од изворникот на 2012-10-11. Посетено на 2007-10-14.
  3. „San Marino 1-2 Rep of Ireland“. BBC. Посетено на 2007-10-14.

Надворешни врски

уреди