Манчестер
Информации
Население: 441.200
Надм. височина: m
Геогр. положба: 53° 28' сев. ш.

2° 14' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Градски портал

Манчестер англиски: Manchester е град во Англија и Велика Британија.

Оперската куќа во Манчестер

Спорт

уреди

Во Манчестер се наоѓа стадионот „Олд Трафорд“ на фудбалскиот клуб „Манчестер Јунајтед“, а другиот значаен градски фудбалски клуб е „Манчестер Сити“.

Манчестер како мотив во уметноста

уреди

Во песната „Молитвата на господинот когито - патникот“, полскиот поет Збигњев Херберт вели: „... во грдиот град Манчестер открив добри и разумни луѓе“.[1]

Наводи

уреди
  1. Zbignjev Herbert, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg – Čigoja štampa, 2016, стр. 150.