Скадар

град во северозападна Албанија

Скадар (албански: Shkodër; турски: İşkodra или Arnavut İskenderiyesi) — град и центар на истоимената област во северозападна Албанија покрај Скадарското езеро. Тој е еден од најстарите и најзначајните градови во Албанија, богат со историско и културно наследство. Скадар го карактеризираат прекрасна клима и природа. Низ него минуваат три реки: Дрим, Буна и Кир. Во Скадар живеат околу 90.000 жители. Населението е мешано, христијани и муслимани.

Скадар
Shkodër
Град
Градот и Албанските Алпи гледани од замокот Розафа
Градот и Албанските Алпи гледани од замокот Розафа
Знаме на СкадарАмблем на Скадар
Амблем
Скадар is located in Албанија
Скадар
Скадар
Координати: 42°04′N 19°30′E / 42.067° СГШ; 19.500° ИГД / 42.067; 19.500
Држава Албанија
ОбластСкадар
ОкругСкадар
Основан4 век п.н.е.
Управа
 • ГрадоначалникЛоренц Лука
Површина
 • Град16,46 км2 (636 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001300000013 м
Население (2011)
 • Град95,907
 • Густина0,058/км2 (0,15/ми2)
 • Метро217,375
Час. појасCentral European Time (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број4001-4007
Повик. бр.(+355) 22
ТаблициSH, AA
Мреж. местоwww.bashkiashkoder.gov.al
Скадар

Име уреди

  • Според едни, денешниот албански назив за градот Shkodra (Шкодра), споменуван и во верзиите Scutari или Skutari доаѓа од латинскиот збор scutarii што во буквален превод значи заштитници, а тоа се однесува на римската легија која ја основал Царот Константин Велики.
  • Според други, денешниот албански назив Shkodra потекнува од Shkodrin (shko - оди; Drin - Дрим) објаснувајќи го тоа со фактот што низ Скадар тече т.е. оди реката Дрим.