Машка ракометна репрезентација на Аргентина

Машка ракометна репрезентација на Аргентина — национална ракометна репрезентација на Аргентина и е под капа на Аргентинското ракометно здружение.

Аргентина
Shirt badge/Association crest
Податоци
Сојуз Ракометна конфедерација на Аргентина
Тренер Едуардо Галардо
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 10 (првпат во 1997)
Најдобар резултат 12-ти (2011)
Панамериканско ракометно првенство
Настапи 14 (првпат во 1979)
Најдобар резултат 1-во (2000, 2002, 2004, 2010, 2012, 2014)
Последна поднова на податоците: непознато.

Резултати од натпревари уреди

Летни олимписки игри уреди

Светско првенство уреди

Година Освоено место Година Освоено место
Јапонија 1997 22-ро место Франција 2017
Египет 1999 21-во место
Франција 2001 15-то место
Португалија 2003 17-то место
Тунис 2005 18-то место
Германија 2007 16-то место
Хрватска 2009 18-то место
Шведска 2011 12-то место
Шпанија 2013 18-то место
Катар 2015 '

Панамериканско првенство уреди

Година Освоено место
Мексико 1979 5-то место
Аргентина 1981 4-то место
Бразил 1985 5-то место
Бразил 1994 4-то место
САД 1996 2-ро место
Куба 1998 2-ро место
Бразил 2000 1-во место
Аргентина 2002 1-во место
Чиле 2004 1-во место
Бразил 2006 2-ро место
Бразил 2008 2-ро место
Чиле 2010 1-во место
Аргентина 2012 1-во место
Уругвај 2014 1-во место
Вкупно 14/16

Панамерикански игри уреди

Година Освоено место
САД 1987 5-то место
Куба 1991 5-то место
Аргентина 1995 3-то место
Канада 1999 3rd place
Доминиканска Република 2003 2-ро место
Бразил 2007 2-ро место
Мексико 2011 1-во место
Вкупно 7/7

Моментален состав уреди

Станува збор за составот од Светското ракометно првенство за мажи 2013 година.

Главен тренер: Едуардо Галардо

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 Г Матијас Карлос Шулц (1982-02-12)12 февруари 1982 (воз. 30) 1.80 m 98 3 Хелветиа Анаитасуна
2 ЛК Федерико Гастон Фернандес (1989-10-17)17 октомври 1989 (воз. 23) 1.90 m 79 216 Сиудад Енкантада
3 ДК Федерико Писаро (1986-09-07)7 септември 1986 (воз. 26) 1.90 m 52 145 Седало
4 ЦБ Себастијан Симонет (1986-05-12)12 мај 1986 (воз. 26) 1.90 m 121 343 УС Иври
5 П Пабло Себастијан Портела (1980-06-21)21 јуни 1980 (воз. 32) 1.84 m 117 89 Ривер Плата
6 ЦБ Диего Естебан Симоне (1989-12-26)26 декември 1989 (воз. 23) 1.80 m 84 242 УС Иври
9 ДБ Леонардо Кверин (1982-04-17)17 април 1982 (воз. 30) 1.93 m 91 145 Унион Јури Леобен
10 ДБ Федеико Вијера (1988-07-21)21 јули 1988 (воз. 24) 1.92 m 85 231 Истрес ХБ
11 ЛБ Гуидо Рикобели (1987-11-28)28 ноември 1987 (воз. 25) 1.85 m 16 32 УНЛу
13 ЛБ Хуан Пабло Фернандес (1988-09-30)30 септември 1988 (воз. 24) 2.04 m 87 118 УНЛу
14 ЛК Агустин Видал (1987-07-08)8 јули 1987 (воз. 25) 1.73 m 117 253
15 П Гонсало Матијас Каро (1979-08-15)15 август 1979 (воз. 33) 1.79 m 165 297 Адемар Леон
16 Г Лионел Макиел (1989-01-04)4 јануари 1989 (воз. 24) 1.83 m 52 0 САГ Балестер
18 ЛК Адријан Портела (1986-03-08)8 март 1986 (воз. 26) 1.90 m 117 89 Ривер Плата
19 ДК Пабло Ваинштајн (1987-07-18)18 јули 1987 (воз. 25) 1.82 m 45 72 Колегио Вард
20 ЦБ Пабло симоне (1992-05-04)4 мај 1992 (воз. 20) 1.78 m 32 57 Сиудад Енкантада
21 ЦБ Мариано Кастро (1986-07-28)28 јули 1986 (воз. 26) 1.90 m 43 76 ЦДФЦ Митре
22 П Франциско Шиафино (1988-02-09)9 февруари 1988 (воз. 24) 1.92 m 37 41 Ривер Плата

Наводи уреди

Надворешни врски уреди