Фудбалска репрезентација на Иран

Фудбалската репрезентација на Иран го претставува Иран на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската федерација на Иран. Во периодот помеѓу декември 2014 година и мај 2018 година, Иран бил највисоко рангираната екипа од Азија, што е најдолгиот континуиран временски период во кој еден тим ја имал таа чест.[2]

 Иран
Грб на фудбалскиот сојуз
СојузФудбалска федерација на Иран
КонфедерацијаАФК АФК (Азија)
СелекторХрватска Драган Скочиќ
КапитенЕхсан Хаџсафи
Најмногу настапиЏавад Некунам (151)
Најдобар стрелецАли Даеи (109)
Домашен стадионАзади
ФИФА кодIRN
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално23 (23 јуни 2022)[1]
Највисок15 (август 2005)
Најнизок122 (мај 1996)
Прв меѓународен натпревар
 Иран 0 — 0 Авганистан 
(Кабул, Авганистан; 25 август 1941)
Најголема победа
 Иран 19 — 0 Гуам 
(Табриз, Иран; 24 ноември 2000)
Најлош пораз
 Турција 6 — 1 Иран 
(Истанбул, Турција; 28 мај 1950)
 Јужна Кореја 5 — 0 Иран 
(Токио, Јапонија; 28 мај 1958)
Светско првенство
Учества6 (првпат во 1978)
Најдобар резултатГрупа фаза (1978, 1998,2006, 2014, 2018)
Азиски куп
Учества15 (првпат во 1968)
Најдобар резултатШампион (1968, 1972, 1976)

Досега Иран се квалификувал на Светските првенства 6 пати (1978, 1998, 2006, 2014, 2018, 2022), првпат во 1978, а ќе играат и на претстојното во Катар 2022. Сепак, репрезентацијата никогаш не успеала да ја мине фазата по групи, забележувајќи притоа само две победи на турнирите против САД во 1998 и Мароко во 2018. Континентално, Иран освоил три Азиски купа во 1968, 1972 и 1976.

Настапи на првенствата уреди

Настапи на Светските првенства уреди

Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
  1930 Не учествувале Не учествувале
  1934
  1938
  1950
  1954
  1958
  1962
  1966
  1970
  1974 Не се квалификувале 8 5 1 2 9 6
  1978 Групна фаза 14 3 0 1 2 2 8 12 10 2 0 20 3
  1982 Се откажале Се откажале
  1986 Дисквалификувани Дисквалификувани
  1990 Не се квалификувале 6 5 0 1 12 5
  1994 11 5 3 3 23 13
  1998 Групна фаза 20 3 1 0 2 2 4 17 8 6 3 57 17
    2002 Не се квалификувале 14 9 3 2 36 9
  2006 Групна фаза 25 3 0 1 2 2 6 12 9 1 2 29 7
  2010 Не се квалификувале 14 5 8 1 15 9
  2014 Групна фаза 28. 3 0 1 2 1 4 16 10 4 2 30 7
  2018 Групна фаза 18. 3 1 1 1 2 2 18 12 6 0 36 5
  2022 Квалификувани 18 14 1 3 49 8
    2026 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно 6/22 15 2 4 9 9 24 146 92 35 19 316 89

Настапи на Азискиот куп уреди

Азиски куп
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
  1956 Се повлекле
  1960 Не се квалификувале
  1964 Се повлекле
  1968 Шампион 1 4 4 0 0 11 2
  1972 Шампион 1 5 5 0 0 12 4
  1976 Шампион 1 4 4 0 0 13 0
  1980 Полуфинале 3 6 3 2 1 16 6
  1984 Полуфинале 4 6 2 4 0 8 3
  1988 Полуфинале 3 6 2 2 2 3 4
  1992 Групна фаза 5 3 1 1 1 2 1
  1996 Полуфинале 3 6 3 2 1 14 6
  2000 Четвртфинале 5 4 2 1 1 7 3
  2004 Полуфинале 3 6 3 3 0 14 8
        2007 Четвртфинале 5 4 2 2 0 6 3
  2011 Четвртфинале 5 4 3 0 1 6 2
  2015 Четвртфинале 6. 4 3 1 0 7 3
  2019 Полуфинале 3 6 4 1 1 12 3
  2023 Квалификувани
  2027 To be determined
Вкупно 15/18 68 41 19 8 131 48

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Алиреза Бејраванд 12 септември 1992(1992-09-12)(31 г.) 50 0     Персеполис
12 ГМ Хосеин Хосеини 30 мај 1992(1992-05-30)(31 г.) 4 0     Естеглал
22 ГМ Амир Абедзаде 26 април 1993(1993-04-26)(30 г.) 10 0     Понферадина
2 ОД Садег Мохарами 24 март 1996(1996-03-24)(28 г.) 19 0     Динамо Загреб
4 ОД Ареф Голами 23 април 1997(1997-04-23)(26 г.) 1 0     Естеглал
5 ОД Салех Хардани 14 септември 1998(1998-09-14)(25 г.) 2 0     Естеглал
13 ОД Ареф Агаси 2 јануари 1997(1997-01-02)(27 г.) 1 0     Фулад
16 ОД Аболфазл Џалали 26 јуни 1998(1998-06-26)(25 г.) 1 0     Естеглал
19 ОД Маџид Хосеини 20 јуни 1996(1996-06-20)(27 г.) 17 0     Кајсериспор
21 ОД Омид Норафкан 9 април 1997(1997-04-09)(27 г.) 13 0     Сепахан
3 СР Ехсан Хаџсафи   25 февруари 1990(1990-02-25)(34 г.) 119 7     АЕК Атина
6 СР Саид Езатолахи 1 октомври 1996(1996-10-01)(27 г.) 45 1     Вајле
7 СР Алиреза Јаханбахш 11 август 1993(1993-08-11)(30 г.) 62 13     Фејенорд
8 СР Ахмад Нуролахи 2 јануари 1993(1993-01-02)(31 г.) 24 3     Ал Ахли
14 СР Омид Ебрахими 15 септември 1987(1987-09-15)(36 г.) 53 0     Ал-Вакра
15 СР Амирхосеин Хосеинзаде 30 октомври 2000(2000-10-30)(23 г.) 3 0     Шарлероа
17 СР Али Голизаде 10 март 1996(1996-03-10)(28 г.) 24 6     Шарлероа
18 СР Милад Сарлак 26 март 1995(1995-03-26)(29 г.) 9 0     Персеполис
23 СР Мехди Мехдипур 18 февруари 1994(1994-02-18)(30 г.) 3 0     Естеглал
9 НП Мехди Тареми 18 јули 1992(1992-07-18)(31 г.) 58 27     Порто
10 НП Алахјар Сајадманеш 29 јуни 2001(2001-06-29)(22 г.) 7 1     Хал Сити
11 НП Али Алипур 11 ноември 1995(1995-11-11)(28 г.) 3 0     Жил Висенте
20 НП Сардар Азмун 1 јануари 1995(1995-01-01)(29 г.) 63 40     Бајер Леверкузен

Наводи уреди

  1. „Men's Ranking“ (англиски). Архивирано од изворникот на 23 јуни 2022. Посетено на 23 јуни 2022.
  2. „Iran: FIFA/Coca-Cola World Ranking“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 4 June 2007. Посетено на 23 December 2016.

Надворешни врски уреди