Темишвар — град во Романија. Тој е најголем град во Банат.

Темишвар
Timișoara
Град
Грб на Темишвар
Прекар(и): Little Vienna, City of Roses
(романски: Mica Vienă, Orașul Rozelor)[1]
Темишвар is located in Романија
Темишвар
Темишвар
Местоположба на Темишвар во Романија
Координати: 45°45′35″N 21°13′48″E / 45.75972° СГШ; 21.23000° ИГД / 45.75972; 21.23000

Население уреди

Според пописот од 2011 година во Темишвар живееле 319,279 жители.

Од нив, 86.79% биле Романци, 5.12% биле Унгарци, 1.37% Германци, 1.3% Срби, 0.69% Роми, 0.18% Украинци, 0.17% Словаци, 0.11% Евреи и 0.76% други.[2]

Наводи уреди

  1. http://issuu.com/rudolfstrutz/docs/ro03-en-temeschwarpark_8756eae930dc33
  2. „Ethno-demographic Structure of Romania“. The Ethnocultural Diversity Resource Center. Посетено на April 15, 2011.