Европско првенство во ракомет за жени 2010

Европското првенство во ракомет за жени во 2010 година — се одржало во Данска и Норвешка од 7-19 декември 2010 година. Тоа било првото Европско првенство кое било организирано од страна на две земји[1]. Норвешка го освоила својот вкупен петти златен медал, кога во финалето ја совладала Шведска. Романија го освоила бронзениот медал.

2010 Европско првенство во ракомет за жени
Податотека:Ehfeuro2010.png
Податоци за турнирот
Домаќин Данска
 Норвешка
Датуми7–19 декември
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (5 титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Романија
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2388 (50.81 по натпр.)
Гледачи215.752 (4.590 по натпр.)
Најдобар стрелец Кристина Њагу (РОМ)
(53 голови)
Најдобар играч Линеа Торстенсон (ШВЕ)

Градови

уреди

Три дански и два норвешки градови се избрани за домаќин на првенството во 2010 година. За време на прелиминарната рунда домаќини биле Алборг, Ларвик и Рандерс. Четвртфиналето се одиграло во Лилехамер, додека финалната рунда во Хернинг.[2][3]

Лилехамер
Сала Хаконс
Капацитет: 11,500
 
Ларвик Карта Алборг
Арена Ларвик
Капацитет: 4,000
Арена гигантиум
Капацитет: 7,600
   
Хернинг Орхус
Јуске Банк Боксен
Капацитет: 12,000
Арена Орхус
Capacity: 4,740
   

Формат

уреди
 • Прелиминарно коло: 16 екипи биле поделени во четири групи. Тие играле меѓусебно, така што секој тим одиграл три натпревари. За победа се доделувале два бода, додека за нерешено еден бод. Најдобрите три екипи од секоја група се пласирале во наредната главна фаза.
 • Главна фаза: 12 екипи биле поделени во две групи. Се натпреварувале меѓусебно со репрезентациите со кои претходно не се сретнале од првата фаза. Сите бодови од прелиминарната фаза, освен освоените бодови против тимот на 4-то место во прелиминарната група, биле пренесени во главната фаза. Истите правила се применувале овде како и во прелиминарната фаза. Најдобрите две екипи од секоја група се пласирале во полуфиналето, додека третопласираната екипа од секоја група се пласирала во плеј-офот за натпреварите од 5-6-то место.
 • Финална фаза: 6 екипи играат во последниот викенд на првенството. Тимовите од 3.коло од Главната фаза играле во плеј-офот од 5 до 6-то место, додека другите екипи во полуфиналето. Губитниците од полуфиналето се натпреварувале за освојување на бронзен медал, а победниците се пласирале во финалето.

Пласман во прелиминарна и главна рунда

уреди

Доколку по одиграните натпревари во групната фаза на овој турнир, две или повеќе екипи во групата имаат еднаков број на бодови, завршните позиции ќе бидат утврдени според следниве критериуми по следниот редослед:

 1. број на освоени бодови на натпреварите меѓу односните екипи
 2. гол разлика во натпреварите меѓу репрезентациите за кои станува збор
 3. број на постигнати голови на натпреварите меѓу односните екипи (ако повеќе од две екипи завршат со еднакви на бодови)
 4. гол разлика во сите натпревари во групата
 5. број на постигнати голови на сите натпревари во групата

Квалификации

уреди

Натпреварите за квалификаците се одржиле од септември 2009 до мај 2010 година[1]. По новиот систем воведен за првенството за мажи во 2010 година, сите екипи биле вклучени во квалификациите, освен домаќинот Данска и бранителот на титулата Норвешка. Тимовите биле поделени во 7 групи, и продолжувале репрезентациите кои завршиле на првите две позиции на табелата.

Квалификувани тимови

уреди
Земја Квалификуван како Дата на квалификување Претходно учество на турнирот1
  Данска 00Домаќин 005 мај 2006 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Норвешка 01Домаќин 005 мај 2006 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Унгарија 02Група 2 победник 014 април 2010 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Франција 03Група 3 победник 014 април 2010 50 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Германија 04Група 4 победник 014 април 2010 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Шпанија 05Група 5 победник 014 април 2010 50 (1998, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Црна Гора 06Група 6 победник 014 април 2010 00 (debut)
  Русија 07Второ место во Група 6 014 април 2010 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Хрватска 08Група 7 победник 014 април 2010 50 (1994, 1996, 2004, 2006, 2008)
  Романија 08Второ место во Група 1 0226 мај 2010 70 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008)
  Украина 08Група 1 победник 0226 мај 2010 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Исланд 08Второ место во Група 3 0229 мај 2010 00 (debut)
  Словенија 08Второ место во Група 4 0230 мај 2010 30 (2002, 2004, 2006)
  Холандија Второ место во Група 7 30 мај 2010 30 (1998, 2002, 2006)
  Шведска Второ место во Група 2 30 мај 2010 60 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Србија Второ место во Група 5 30 мај 2010 20 (2006, 2008)
1 Bold – шампион за годината

Состави

уреди

Секоја нација требало да достави почетен состав од 28 играчи до 3 ноември 2010 година[4], но 12 од нив останале резерви кога бил објавен последниот состав од 16 играчи еден ден пред почетокот на турнирот[5].

Судии

уреди

13 судии биле избрани за турнирот[6]

 •   Матија Губица и Борис Милошевиќ
 •   Јиржи Опава и Павел Валек
 •   Мартин Ѓединг и Мадс Хансен
 •   Марлен Кролоке и Карина Кристијансен
 •   Шарлота Бонавентура и Јулија Бонавентура
 •   Чаба Кекеш и Пал Кекеш
 •   Сломо Коен и Јорам Перетц
 •   Зигмарс Столаровс и Ренар Лицис
 •   Иван Павичевиќ и Милош Ражнатовиќ
 •   Кјерсти Арнстен и Ида Гулаксен
 •   Дијана Флореску и Анамарија Дута
 •   Валерија Гусева и Стела Вартањан
 •   Петер Бруновски и Владимир Канда

Ждрепката за завршниот турнир се одржала во 17:00 часот по средноевропско време на 5 јуни 2010 година во Оденсе.[7]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Прва фаза

уреди
     Продолжува во Главна фаза
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
  Данска 3 3 0 0 72 61 +11 6
  Романија 3 2 0 1 92 79 +13 4
  Шпанија 3 1 0 2 71 75 −4 2
  Србија 3 0 0 3 71 91 −20 0

Сите натпревари се одиграни по средноевропско време (UTC+1)

7 декември
18:15
Шпанија   26 – 30   Романија Арена Гигантиум, Алборг
Гледачи: 4,231
Судии: Арнтсен, Гулаксен (NOR)
Пења 6 (10–15) Варзару 9
  2×  Извештај   3× 

7 декември
20:45
Данска   25 – 20   Србија Арена Гигантиум, Алборг
Гледачи: 6,223
Судии: Бруновски , Канда (SVK)
Квиесгард 4 (14–6) Лекиќ 7
  3×  Извештај   3× 

9 декември
18:45
Србија   23 – 26   Шпанија Арена Гигантиум, Алборг
Гледачи: 4,625
Судии: Кекеш, Кекеш (HUN)
Лекиќ, Damnjanović 6 (9–14) Алберто 5
  2×  Извештај  

9 декември
20:45
Романија   22 – 25   Данска Арена Гигантиум, Алборг
Гледачи: 6,476
Судии: Бонавентура , Бонавентура (FRA)
Њагу 8 (15–14) Норгард 7
  4×  Извештај   3× 

11 декември
18:45
Романија   40 – 28   Србија Арена Гигантиум, Алборг
Гледачи: 5,800
Судии: Кохен, Перетц (ISR)
Њагу 7 (20–14) Крпеж 6
  1×  Извештај   3× 

11 декември
20:45
Шпанија   19 – 22   Данска Арена Гигантиум, Алборг
Гледачи: 6,607
Судии: Опава, Валек (CZE)
Манге 4 (9–12) Троелсен 6
  4×  Извештај   3× 

Група B (Орхус)

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
  Русија 3 2 0 1 82 69 +13 4
  Црна Гора 3 2 0 1 78 74 +4 4
  Хрватска 3 2 0 1 88 83 +5 4
  Исланд 3 0 0 3 69 91 –22 0

Сите натпревари се одиграни по средноевропско време (UTC+1)

7 декември
18:15
Црна Гора   24 – 22   Русија Арена Орхус, Орхус
Гледачи: 600
Судии: Кекеш, Кекеш (HUN)
Поповиќ 9 (10–15) Кузнецова, Туреј 4
  3×  1×  Извештај   3× 

7 декември
20:15
Хрватска   35 – 25   Исланд Арена Орхус, Орхус
Гледачи: 300
Судии: Кохен, Перетц (ISR)
Франиќ 9 (19–12) Стефансдотир 6
  3×  Извештај   3× 

9 декември
18:15
Исланд   23 – 26   Црна Гора Арена Орхус, Орхус
Гледачи: 1,200
Судии: Арнтсен, Гулаксен (NOR)
Скуладотир 8 (10–14) Радичевиќ, Савиќ 6
  2×  Извештај   2× 

9 декември
20:15
Русија   30 – 24   Хрватска Арена Орхус, Орхус
Гледачи: 900
Судии: Опава, Валек (CZE)
Кочетова 6 (16–11) Пушиќ, Франиќ 7
  3×  Извештај   3× 

11 декември
18:15
Русија   30 – 21   Исланд Арена Орхус, Орхус
Гледачи: 1,150
Судии: Бонавентура , Бонавентура (FRA)
Кочетова 6 (16–9) Брагадотир 5
  3×  Извештај   2× 

11 декември
20:15
Црна Гора   28 – 29   Хрватска Арена Орхус, Орхус
Гледачи: 900
Судии: Бруновски , Канда (SVK)
Поповиќ 11 (12–13) Пенезиќ 10
  3×  Извештај   2× 
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
  Шведска 3 3 0 0 85 68 +17 6
  Холандија 3 1 0 2 70 68 +2 2
  Украина 3 1 0 2 71 81 −10 2
  Германија 3 1 0 2 78 87 –9 2

Сите натпревари се одиграни по средноевропско време (UTC+1)

7 декември
17:45
Германија   25 – 27   Шведска Arena Лаврик, Лаврик
Гледачи: 1,956
Судии: Губица , Милошевиќ (CRO)
Мицнер 6 (14–12) Гулден 7
  3×  Извештај   3× 

7 декември
19:45
Украина   13 – 25   Холандија Arena Лаврик, Лаврик
Гледачи: 607
Судии: Литје, Кристијансен (DEN)
Шимкуте 5 (8–13) Висер 10
  3×  Извештај   3× 

8 декември
17:45
Шведска   33 – 25   Украина Arena Лаврик, Лаврик
Гледачи: 1,034
Судии: Флореску, Дута (ROU)
Торстенсон 7 (18–15) Ваштук 6
  3×  Извештај   2× 

8 декември
19:45
Холандија   27 – 30   Германија Arena Лаврик, Лаврик
Гледачи: 1,058
Судии: Литје, Кристијансен (DEN)
ван дер Хејден 7 (18–17) Лорпер 7
  3×  Извештај   3× 

10 декември
17:45
Шведска   25 – 18   Холандија Arena Лаврик, Лаврик
Гледачи: 1,205
Судии: Стојаровс, Лицис (LAT)
Гулден 6 (14–6) Висел 6
  3×  Извештај   2× 

10 декември
19:45
Германија   23 – 33   Украина Arena Лаврик, Лаврик
Гледачи: 894
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Јурак 6 (10–15) Манахарова 8
  3×  Извештај   3× 
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
  Норвешка 3 3 0 0 99 51 +48 6
  Унгарија 3 2 0 1 62 71 –9 4
  Франција 3 1 0 2 69 73 –4 2
  Словенија 3 0 0 3 54 89 −35 0

Сите натпревари се одиграни по средноевропско време (UTC+1)

7 декември
18:15
Унгарија   28 – 19   Словенија Сала Хаконс, Лилехамер
Гледачи: 4,300
Судии: Гусева, Вартањан (RUS)
Булат 6 (16–10) Зрнец 5
  2×  Извештај   2× 

7 декември
20:15
Норвешка   33 – 22   Франција Сала Хаконс, Лилехамер
Гледачи: 5,145
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Ригелхут 7 (19–10) Деруан 4
  3×  Извештај   3× 

8 декември
18:15
Франција   18 – 21   Унгарија Сала Хаконс, Лилехамер
Гледачи: 2,178
Судии: Стојаровс, Лицис (LAT)
Лакрабер 6 (7–12) Булат 5
  3×  Извештај   3× 

8 декември
20:15
Словенија   16 – 32   Норвешка Сала Хаконс, Лилехамер
Гледачи: 2,674
Судии: Гусева, Вартањан (RUS)
Грос 4 (6–19) Леке 7
  3×  Извештај   2× 

10 декември
18:15
Франција   29 – 19   Словенија Сала Хаконс, Лилехамер
Гледачи: 5,050
Судии: Флореску, Дута (ROU)
Сињат 7 (15–9) Јеречек 8
  3×  Извештај   3× 

10 декември
20:15
Норвешка   34 – 13   Унгарија Сала Хаконс, Лилехамер
Гледачи: 10,185
Судии: Губица , Милошевиќ (CRO)
Леке 7 (19–7) Сучански 6
  3×  Извештај   3× 

Главна фаза

уреди

Најдобрите 2 екипи од секоја група се пласираат во полуфиналето, додека третопласираната екипа од секоја група се натпреварувал во плеј-офот од 5-то до 6-то место.

     Продолжува во полуфинале
     Се натпреварува за 5 место
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
  Данска 5 4 0 1 133 110 +23 8
  Романија 5 3 0 2 126 129 −3 6
  Црна Гора 5 3 0 2 125 123 +2 6
  Русија 5 2 0 3 129 124 +5 4
  Хрватска 5 2 0 3 117 142 –25 4
  Шпанија 5 1 0 4 117 119 −2 2

Сите натпревари се одиграни по средноевропско време (UTC+1)

13 декември
16:45
Шпанија   20 – 22   Црна Гора Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 3,000
Судии: Кекеш, Кекеш (HUN)
Алберто 6 (12–12) Поповиќ 6
  2×  Извештај   3× 

13 декември
18:45
Романија   31 – 22   Хрватска Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 8,000
Судии: Опава, Валек (CZE)
Њагу, Manea 7 (14–12) Пенезиќ 6
 1×  Извештај   3× 

13 декември
20:45
Данска   26 – 20   Русија Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11,454
Судии: Бруновски , Канда (SVK)
Аугустесен 7 (11–10) Кузнецова 4
  3×  Извештај   3×  1× 

14 декември
16:45
Романија   23 – 21   Црна Гора Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 3,420
Судии: Бруновски , Канда (SVK)
Њагу 11 (13–12) Поповиќ 7
  1×  Извештај   3× 

14 декември
18:45
Шпанија   30 – 22   Русија Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 9,430
Судии: Бонавентура , Бонавентура (FRA)
Пења 8 (16–12) Давиденко, Веткова 5
  3×  Извештај   3× 

14 декември
20:45
Данска   31 – 19   Хрватска Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11,304
Судии: Кекеш, Кекеш (HUN)
Квиесгард 7 (16–10) Хорват 4
  3×  Извештај   3× 

16 декември
16:45
Романија   20 – 35   Русија Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 3,980
Судии: Арнтсен, Гулаксен (NOR)
Гајгер 6 (10–19) Сен 6
  2×  Извештај   2× 

16 декември
18:45
Шпанија   22 – 23   Хрватска Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 7,630
Судии: Опава, Валек (CZE)
три играчи по 5 (10–11) Пенезиќ 8
  3×  Извештај   3× 

16 декември
20:45
Данска   29 – 30   Црна Гора Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11,461
Судии: Бонавентура , Бонавентура (FRA)
Далби 8 (18–14) Поповиќ 8
  3×  Извештај   2× 
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
  Шведска 5 4 0 1 127 103 +24 8
  Норвешка 5 4 0 1 153 91 +62 8
  Франција 5 3 0 2 116 115 +1 6
  Холандија 5 2 0 3 104 115 –11 4
  Унгарија 5 2 0 3 98 128 –30 4
  Украина 5 0 0 5 101 147 −46 0

Сите натпревари се одиграни по средноевропско време (UTC+1)

12 декември
16:15
Холандија   21 – 23   Франција Сала Хаконс
Гледачи: 2,133
Судии: Губица , Милошевиќ (CRO)
Висер 9 (10–13) Дембеле, Деруан, Лакрабер, Сињат, Спенсер 3
  3×  Извештај   3× 

12 декември
18:15
Украина   25 – 26   Унгарија Сала Хаконс
Гледачи: 2,471
Судии: Ѓединг , Хансен (DEN)
Пидпавлова 9 (12–14) Сучански 6
  3×  Извештај   2× 

12 декември
20:15
Шведска   24 – 19   Норвешка Сала Хаконс
Гледачи: 6,535
Судии: Гусева, Вартањан (RUS)
Торстенсон 7 (13–6) Алстад 5
  2×  Извештај  2× 

14 декември
16:15
Холандија   27 – 19   Унгарија Сала Хаконс
Гледачи: 346
Судии: Стојаровс, Лицис (LAT)
ван дер Хејден, Висер 6 (15–10) Сучански 6
  3×  1×  Извештај   3×  1× 

14 декември
18:15
Шведска   21 – 22   Франција Сала Хаконс
Гледачи: 2,150
Судии: Ѓединг , Хансен (DEN)
Торстенсон 8 (9–11) Поно, Сињат 4
  1×  1×  Извештај   3× 

14 декември
20:15
Украина   19 – 32   Норвешка Сала Хаконс
Гледачи: 3,527
Судии: Флореску, Дута (ROU)
Лајук, Зорија 3 (6–13) Леке 6
  3×  Извештај   3× 

15 декември
16:15
Украина   19 – 31   Франција Сала Хаконс
Гледачи: 711
Судии: Губица , Милошевиќ (CRO)
Боршченко 7 (13–16) Поно 6
  3×  Извештај   2× 

15 декември
18:15
Шведска   24 – 19   Унгарија Сала Хаконс
Гледачи: 2,340
Судии: Флореску, Дута (ROU)
Торстенсон 8 (10–12) Сучански 8
  2×  Извештај   3× 

15 декември
20:15
Холандија   13 – 35   Норвешка Сала Хаконс
Гледачи: 5,123
Судии: Гусева, Вартањан (RUS)
Абинг 4 (9–18) Леке 7
  2×  Извештај   2× 

Финална фаза

уреди

Knockout map

уреди
  Полуфинале Финале
             
18 декември (Хернинг)
    Данска 19  
    Норвешка 29  
 
19 декември (Хернинг)
        Норвешка 25
      Шведска 20
Натпревар за бронзен медал
18 декември (Хернинг) 19 декември (Хернинг)
    Романија 23     Данска   15
    Шведска 25       Романија   16

Натпревар за 5 место

уреди
18 декември
11:30
Црна Гора   19 – 23   Франција Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 3,320
Судии: Kekes, Kekes (HUN)
Поповиќ 5 (5–12) Сињат 7
 3×  Извештај   2× 

Полуфинале

уреди
18 декември
14:30
Романија   23 – 25   Шведска Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 9,600
Судии: Бруновски , Канда (SVK)
Њагу 7 (13–14) Торстенсон 9
  3×  Извештај   3× 

18 декември
17:00
Данска   19 – 29   Норвешка Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11,411
Судии: Губица , Милошевиќ (CRO)
Сков 5 (10–14) Суланд 7
  3×  Извештај   2× 

Натпревар за бронзен медал

уреди
19 декември
14:30
Данска   15 – 16   Романија Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11,004
Судии: Бонавентура , Бонавентура (FRA)
Нергард, Сков 4 (7–9) Њагу 6
  3×  Извештај   2× 

Финале

уреди
19 декември
17:00
Норвешка   25 – 20   Шведска Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11,004
Судии: Ѓединг , Хансен (DEN)
Леке, Хамерсенг 5 (10–11) Гулден 7
  1×  Извештај   3× 

Конечна табела и статистика

уреди
Се квалификува за Светко првенство 2011

Место Екипа
    Норвешка
    Шведска
    Романија
4   Данска
5   Франција
6   Црна Гора
7   Русија
8   Холандија
9   Хрватска
10   Унгарија
11   Шпанија
12   Украина
13   Германија
14   Србија
15   Исланд
16   Словенија

Извор: EuroHandball.com

Европски шампион во ракомет за 2010 година

 
Norway
5th Title

Идеална екипа

уреди

Екипата е одбрана од официјални лица од ЕРФ: EHF-Euro.com

Останати награди

уреди

Екипата е одбрана од официјални лица од ЕРФ: EHF-Euro.com

 

Голмани

уреди
Место Име Екипа % Одбрани Шутеви
1 Катрин Лунде Харалдсен   Норвешка 47% 96 205
2 Амандине Лејнауд   Франција 44% 88 198
3 Кари Авик Гримсбо   Норвешка 42% 27 64
Сесилија Грубсторм   Шведска 57 137
Марија Сидорова   Русија 71 168
Талида Толна   Романија 95 227
7 Карин Мортенсен   Данска 41% 99 241
Клара Волтеринг   Германија 18 44
9 Силвија Наваро   Шпанија 39% 59 151
Каталин Палингер   Унгарија 70 178

Извор: SportResult.com Архивирано на 29 декември 2011 г.

Голгетери

уреди
Место Име Екипа Голови Шутеви %
1 Кристина Њагу   Романија 53 105 50%
2 Линеја Торстенсон   Шведска 48 90 53%
3 Бојана Поповиќ   Црна Гора 46 85 54%
4 Хејди Леке   Норвешка 40 47 85%
5 Изабел Гулден   Шведска 36 65 55%
Маура Висер   Холандија 65 55%
7 Зита Сучански   Унгарија 34 63 54%
8 Марија Јовановиќ   Црна Гора 31 76 41%
Андреја Пенезиќ   Хрватска 62 50%
10 Лонела Станча   Романија 28 34 82%

Извор: SportResult.com Архивирано на 29 декември 2011 г.

 

Одбранбен играч

уреди
Место Name Екипа Блокови Steals Вкупно
1 Тонје Ларсен   Норвешка 13 9 22
2 Линеја Торстенсон   Шведска 9 11 20
3 Изабел Гулден   Шведска 10 7 17
Гро Хамерсенг   Норвешка 11 6
5 Марит Малм Фрафјорд   Норвешка 7 9 16
6 Аурелија Брадану   Романија 9 5 14
Андреја Пенезиќ   Хрватска 11 3
Марија Тивадар   Романија 5 9
9 Милена Кнежевиќ   Црна Гора 5 7 12
Мете Мелгард   Данска 2 10
Алисон Пино   Франција 5 7
Маура Висер   Холандија 5 7

Извор: SportResult.com Архивирано на 29 декември 2011 г.

Асистенти

уреди
Место Име Екипа Асистенции
1 Кристина Њагу   Романија 36
2 Изабел Гулден   Шведска 30
3 Линеја Торстенсон   Шведска 26
4 Бојана Поповиќ   Црна Гора 24
5 Гро Хамерсенг   Норвешка 21
6 Маура Висер   Холандија 20
7 Тонје Ларсен   Норвешка 19
8 Трине Троелсен   Данска 18
9 Пеарл ван дер Висел   Холандија 17
10 Тонје Ностволд   Норвешка 16

Извор: SportResult.com Архивирано на 29 декември 2011 г.

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Women's EHF EURO 2010 Qualification Draw“. European Handball Federation. 19 March 2009. Архивирано од изворникот 22 March 2009. Посетено на 2009-03-23.
 2. „Spillesteder for EM 2010 er klar“ (дански). Danish Handball Association. 20 март 2009. Архивирано од изворникот на 2009-09-18. Посетено на 2009-03-23.
 3. „EM-håndball i Larvik og Lillehammer“ (норвешки). TV 2 Sporten. 19 март 2009. Посетено на 2009-03-23.
 4. Official 28 player Squad List[мртва врска]
 5. 9th Women's EHF Euro Championship Guide
 6. „EHF EURO 2010 referees“. ehf-euro.com. 2010-11-09. Посетено на 2010-12-07.
 7. Draw results

Надворешни врски

уреди