Ракомет на Летните олимписки игри 2016

Ракометните турнири на Летните олимписки игри 2016 се одржаа од 6 до 21 август 2016 година во привремената Арена на иднината која се наоѓа во Олимпискиот парк и е со капацитет од 12.000 седишта.[1]

Ракомет на
Летните олимписки игри 2016
Податоци за турнирот
Домаќини Бразил
Датуми6–21 август 2016
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Данска (мажи)
 Русија (жени)
Второпласиран Франција (мажи)
 Франција (жени)
Третопласиран Германија (мажи)
 Норвешка (жени)
Четвртопласиран Полска (мажи)
 Холандија (жени)

Квалификации уреди

Секој Национален олимписки комитет може да испрати по еден тим во машка и во женска конкуренција.[2]

Мажи уреди

Начин на квалификување Датум Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009   Копенхаген 1   Бразил
Светско првенство 2015 15 јануари – 1 февруари 2015   Катар 1   Франција
Панамерикански игри 2015 16–25 јули 2015   Торонто 1   Аргентина
Азиски квалификациски турнир 14–27 ноември 2015   Доха 1   Катар
Европско првенство 2016 15–31 јануари 2016   Полска 1   Германија
Африканско првенство 2016 21–30 јануари 2016   Каиро 1   Египет
Олимписки квалификациски турнири 8–10 април 2016   Гдањск 2   Полска
  Тунис
  Малме 2   Словенија
  Шведска
  Хернинг 2   Данска
  Хрватска
Вкупно 12

Жени уреди

Начин на квалификување Датум Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009   Копенхаген 1   Бразил
Европско првенство 2014 7–21 декември 2014 Повеќе домаќини 1   Шпанија[1]
Африканско првенство 19–21 март 2015   Луанда 1   Ангола
Панамерикански игри 2015 15–24 јули 2015   Торонто 1   Аргентина
Азиски квалификациски турнир 20–25 октомври 2015   Нагоја 1   Јужна Кореја
Светско првенство 2015 5–20 декември 2015   Данска 1   Норвешка
Олимписки квалификациски турнири 18–20 март 2016   Мец 2   Холандија
  Франција
  Архус 2   Романија
  Црна Гора
  Астрахањ 2   Русија
  Шведска
Вкупно 12

^ 1. Бидејќи Норвешка веќе била квалификувана на Олимписките игри како победник на Светското првенство 2015, автоматски пласман обезбедила и репрезентацијата на Шпанија, која била второпласирана на Европското првенство 2014.

Извлекување на групите уреди

Извлекувањето на групите се одржало на 29 април 2016 година.[3]

Машки турнир уреди

Натреварувањето се состои од две фази; групна фаза и елиминациона фаза.

Групна фаза уреди

Екипите се поделени во две групи од по 6 земји, играјќи секој против секого по еднаш. Два бода се доделуваат за победа, еден бод за рми. Првите четири екипи од двете групи се квалификуваат за четвртфиналето.

Група А уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Хрватска 5 4 0 1 147 134 +13 8
0   Франција 5 4 0 1 152 126 +26 8
0   Данска 5 3 0 2 136 127 +9 6
0   Катар 5 2 1 2 122 127 −5 5
0   Аргентина 5 1 0 4 110 126 −16 2
0   Тунис 5 0 1 4 118 145 −27 1

Група Б уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Германија 5 4 0 1 153 141 +12 8
0   Словенија 5 4 0 1 137 126 +11 8
0   Бразил (Д) 5 2 1 2 141 150 −9 5
0   Полска 5 2 0 3 139 140 −1 4
0   Египет 5 1 1 3 129 143 −14 3
0   Шведска 5 1 0 4 132 131 +1 2

Елиминациона фаза уреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
17 август - Рио де Жанеиро        
   Хрватска  27
19 август - Рио де Жанеиро
   Полска  30  
   Полска  28
17 август - Рио де Жанеиро
     Данска (прод.)  29  
   Данска  37
21 август - Рио де Жанеиро
   Словенија  30  
   Данска  28
17 август - Рио де Жанеиро
     Франција  26
   Бразил  27
19 август - Рио де Жанеиро
   Франција  34  
   Франција  29 Трето место
17 август - Рио де Жанеиро
     Германија  28  
   Германија  34    Полска  25
   Катар  22      Германија  31
21 август - Рио де Жанеиро


Женски турнир уреди

Натреварувањето се состои од две фази; групна фаза и елиминациона фаза.

Групна фаза уреди

Екипите се поделени во две групи од по 6 земји, играјќи секој против секого по еднаш. Два бода се доделуваат за победа, еден бод за рми. Првите четири екипи од двете групи се квалификуваат за четвртфиналето.

Група А уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Бразил (Д) 5 4 0 1 138 117 +21 8
2   Норвешка 5 4 0 1 141 121 +20 8
3   Шпанија 5 3 0 2 125 116 +9 6
4   Ангола 5 2 0 3 116 128 −12 4
5   Романија 5 2 0 3 108 119 −11 4
6   Црна Гора 5 0 0 5 107 134 −27 0

Група Б уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Русија 5 5 0 0 165 147 +18 10
2   Франција 5 4 0 1 118 93 +25 8
3   Шведска 5 2 1 2 150 141 +9 5
4   Холандија 5 1 2 2 135 135 0 4
5   Јужна Кореја 5 1 1 3 130 136 −6 3
6   Аргентина 5 0 0 5 101 147 −46 0

Елиминациона фаза уреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
16 август - Рио де Жанеиро        
   Бразил  23
18 август - Рио де Жанеиро
   Холандија  32  
   Холандија  23
16 август - Рио де Жанеиро
     Франција  24  
   Шпанија  26
20 август - Рио де Жанеиро
   Франција (прод.)  27  
   Франција  19
16 август - Рио де Жанеиро
     Русија  22
   Шведска  20
18 август - Рио де Жанеиро
   Норвешка  33  
   Норвешка  37 Трето место
16 август - Рио де Жанеиро
     Русија (прод.)  38  
   Русија  31    Холандија  26
   Ангола  27      Норвешка  36
20 август - Рио де Жанеиро


Медали уреди

Табела на медали уреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Данска 1 0 0 1
  Русија 1 0 0 1
3   Франција 0 2 0 2
4   Германија 0 0 1 1
  Норвешка 0 0 1 1
Вкупно 0 0 0 0

Освојувачи на медали уреди

Турнир Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
  Данска (DEN)
Никлас Ландин Јакобсен
Мадс Христијансен
Мадс Менсах Ларсен
Каспер Улрих Мортенсен
Јеспер Нодесбо
Јаник Грин
Ласе Сван Хансен
Рене Тофт Хансен
Хенрик Молгард
Каспер Сондергард
Хенрик Тофт Хансен
Микел Хансен
Мортен Олсен
Михаел Дамгард
  Франција (FRA)
Оливие Њокас
Даниел Нарсис
Винсен Жерар
Никола Карабатиќ
Кентин Мае
Матје Гребил
Тијери Омејер
Тимотеј Н'Гесан
Лик Абало
Седрик Сорендо
Михаел Гигу
Лука Карабатиќ
Лудовик Фабрегас
Адриен Дипанда
Валентин Порт
  Германија (GER)
Уве Геншајмер
Фин Лемке
Патрик Винчек
Тобијас Рајхман
Фабијан Виде
Силвио Хајневетер
Хендрик Пекелер
Стефан Вајнхолд
Мартин Штробел
Патрик Грецки
Кај Хефнер
Андреас Волф
Јулиус Кин
Кристијан Дисингер
Паул Дракс
Жени
подробно
  Русија (RUS)
Ана Седојкина
Полина Кузнецова
Дарија Дмитријева
Ана Сен
Олга Акопјан
Ана Вјахирева
Марина Судакова
Владлена Бобровникова
Викторија Жилинскаите
Екатерина Мареникова
Ирина Близнова
Екатерина Илина
Маја Петрова
Татјана Јерохина
Викторија Калинина
  Франција (FRA)
Лаура Глаусер
Бландин Дансет
Камил Ајглон
Алисон Пино
Лауриса Ландре
Грасе Зади
Мари Прувенсие
Амандин Лејно
Манон Хоует
Сираба Дембеле
Клои Булеу
Беатрис Едвиге
Естел Нзе Минко
Гнонсијан Ниомбла
Александра Лакрабер
  Норвешка (NOR)
Кари Алвик Гримзбо
Мари Молид
Емили Хег Арнцен
Ида Алштад
Вероника Кристиансен
Хајди Локе
Нора Морк
Стине Бредал Офтедал
Марит Малм Фрафјорд
Катрин Лунде
Лин-Кристин Ригелхут Корен
Аманда Куртовиќ
Камила Херем
Сана Солберг

Наводи уреди

  1. „Olympic Handball“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2016-02-24. Посетено на 7 March 2016.
  2. „Rio 2016 – IHF Handball Qualification System“ (PDF). ИХФ. Посетено на 25 December 2014.
  3. „Draw for Rio 2016 Handball Tournament“. ihf.info. 16 February 2016.

Надворешни врски уреди