Европско првенство во ракомет за жени 2008

Европското првенство во ракомет за жени 2008 било одржано во Република Македонија од 2 декември до 14 декември, а трофејот го освоила Норвешка по победата над Шпанија со 34–21 во финалето.

ЕХФ Европско првенство во ракомет за жени 2008
Лого на европското првенство во ракомет за жени 2008.png
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење2 декември - 14 декември
Репрезентации16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Норвешка (4 титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Русија
Четвртопласиран Германија
Статистики за првенството
Натпревари47
Дадени голови2500 (53.19 по натпр.)
Гледачи81.500 (1.734 по натпр.)
Најуспешни стрелци Лин-Кристин Ригелхут (NOR) (51 гол)
Најдобар играч Кристине Лунде (NOR)

Спортски салиУреди

Првенството се одржало во две спортски сали: „Борис Трајковски“ во Скопје и „Билјанини Извори“ во Охрид.

Скопје
Градови домаќини
Охрид
   
Спортска сала Борис Трајковски
Капацитет: 10,000
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 4,500

КвалификацииУреди

Вкупно 16 репрезентации учествувале на ова европско првенство.

Домаќин
Директно квалификувани од Европското првенство во 2006 година (ранг од 1-5)
  1.   Норвешка (Бранител на титулата)
  2.   Русија
  3.   Франција
  4.   Германија
  5.   Унгарија
Квалификувани со бараж плеј-оф[1]
Тим 1 Резултат Тим 2 1 коло 2 коло
Словачка   51 – 58   Украина 27–28 24–30
Италија   53 – 65   Австрија 27–29 26–36
Шпанија   54 – 49   Литванија 24–19 30–30
Полска   61 – 63   Португалија 37–28 24–35
Црна Гора   63 – 66   Хрватска 40–35 23–31
Исланд   46 – 70   Романија 23–37 23–33
Белорусија   54 – 50   Словенија 29–25 25–25
Шведска   54 – 44   Чешка 25–19 29–25
Турција   44 – 45   Данска 25–24 19-21
Холандија   52 – 54   Србија 24–23 28-31

Прелиминарна рундаУреди

ИзвлекувањеУреди

Извлекувањето на групите се одржало на 20 јули 2008, во Охрид

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
  Норвешка   Унгарија   Шпанија   Украина
  Русија   Шведска Предлошка:АUT   Србија
  Франција   Хрватска   Данска   Белорусија
  Германија   Португалија   Македонија   Романија

Група А (Скопје)Уреди

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Поени
  Романија 3 3 0 0 84 71 +13 6
  Данска 3 1 1 1 75 76 -1 3
  Унгарија 3 1 1 1 76 73 -3 3
  Франција 3 0 0 3 74 83 -9 0

Сите часови се по средноевропско време.

3 декември, 2008
18:15
  Унгарија 21 – 27   Романија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 1,000
Судии: Baranowski, Lemanowicz (POL)
Görbicz 5 (Извештај) Lecusanu, Manea, Neagu 5

3 декември, 2008
20:15
  Франција 23 – 24   Данска   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 800
Судии: Leandersson, Lindroos (FIN)
Spincer 6 (Извештај) Aaen 7

5 декември, 2008
18:15
  Романија 30 – 25   Франција   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 700
Судии: Brunovsky, Canda (SVK)
Ardean-Elisei 8 (Извештај) Dembele, Limal 4

5 декември, 2008
20:15
  Данска 26 – 26   Унгарија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 1,000
Судии: Maric, Masic (SBR)
Skov 6 (Извештај) Görbicz 10

7 декември, 2008
18:15
  Франција 26 – 29   Унгарија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 600
Судии: Andersen, Sodahl (NOR)
Kamto N'jitam 7 (Извештај) Görbicz 9

7 декември, 2008
20:15
  Данска 25 – 27   Романија   Спортска сала Борис Трајковски

Група Б (Охрид)Уреди

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Поени
  Норвешка 3 2 1 0 88 60 +28 5
  Шпанија 3 1 2 0 74 69 5 4
  Украина 3 1 1 1 82 81 +1 3
  Португалија 3 0 0 3 67 101 -34 0

Времето е според средноевропско време.

3 декември, 2008
17:15
  Португалија 24 – 38   Украина   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 500
Судии: Nikolovski, Kolevski (MKD)
Barbosa 9 (Извештај) Nikolayenko 9

3 декември, 2008
19:15
  Норвешка 21 – 21   Шпанија   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Maric, Masic (SRB)
Riegelhuth 5 (Извештај) Mangué 6

5 декември, 2008
17:15
  Шпанија 29 – 24   Португалија   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 500
Судии: Leifsson, Palsson (ISL)
Pinedo, Mangué 7 (Извештај) Barbosa 11

5 декември, 2008
19:15
  Украина 20 – 33   Норвешка   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Bol, Van Eck (NED)
Pidpalova, Nikolayenko 5 (Извештај) Larsen 7

7 декември, 2008
17:15
  Шпанија 24 – 24   Украина   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Brunovsky, Canda (SVK)
Beatriz 7 (Извештај) Shymkute 8

7 декември, 2008
19:15
  Норвешка 34 – 19   Португалија   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1200
Судии: Leandersson, Lindroos (FIN)
Riegelhuth 9 Barbosa 6

Група Ц (Охрид)Уреди

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Поени
  Русија 3 2 1 0 79 66 +13 5
  Шведска 3 1 2 0 64 50 +14 4
  Белорусија 3 1 1 1 77 71 +6 3
  Австрија 3 0 0 3 53 86 -33 0

Времето е според средноевропско време.

2 декември, 2008
18:15
  Шведска 21 – 21   Белорусија   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Bol, Van Eck (NED)
Ahlm, Utkovic 4 (Извештај) Kurchankova 6

2 декември, 2008
20:15
  Русија 31 – 22   Австрија   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Hlynur Leifsson, Anton Palsson (ISL)
Davydenko, Dmitrieva, Vetkova 5 (Извештај) Engel 8

4 декември, 2008
18:15
  Австрија 10 – 24   Шведска   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 500
Судии: Rakytina, Tkachuk (UKR)
Engel 4 (Извештај) Ahlm 5

4 декември, 2008
20:15
  Белорусија 25 – 29   Русија   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 700
Судии: Baranowski, Lemanowicz (POL)
Mahilina 5 (Извештај) Polenova, Poltoratskaya, Turey 4

6 декември, 2008
18:15
  Русија 19 – 19   Шведска   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1500
Судии: Dobrovits, Tajok (HUN)
Polenova 4 (Извештај) Ahlm 6

6 декември, 2008
20:15
  Австрија 21 - 31   Белорусија   Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 800
Судии: Nikolovski, Kolevski (MKD)
Acimovic 7 (Извештај) Mahilina 6

Група Д (Скопје)Уреди

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Поени
  Германија 3 3 0 0 89 80 +9 6
  Македонија 3 2 0 1 84 84 0 4
  Хрватска 3 1 0 2 86 89 -3 2
  Србија 3 0 0 3 87 93 -6 0

Времето е според средноевропско време.

2 декември, 2008
17:45
  Хрватска 30 – 26   Србија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 2000
Судии: Andersen, Sodahl (NOR)
Голубиќ, Пенезиќ 7 (Извештај) Лекиќ 9

2 декември, 2008
20:15
  Германија 25 – 22   Македонија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 4500
Судии: Brunovsky, Canda (SVK)
Краузе 11 (Извештај) Портјанко 8

4 декември, 2008
18:15
  Србија 31 – 32   Германија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 3500
Судии: Leandersson, Lindroos (FIN)
Лекиќ 8 (Извештај) Јурак 8

4 декември, 2008
20:15
  Македонија 31 – 29   Хрватска   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 6000
Судии: Dobrovits, Tajok (HUN)
Кресоја, Портјанко 8 (Извештај) Франиќ 7

6 декември, 2008
18:15
  Германија 32 – 27   Хрватска   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 1000
Судии: Rakytina, Tkachuk (UKR)
Валзик 10 (Извештај) Арсланагиќ 8

6 декември, 2008
20:15
  Македонија 31 – 30   Србија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 6000
Судии: Baranowski, Lemanowicz (POL)
Тодоровска 8 (Извештај) Лекиќ 7

Главна рундаУреди

Првите три екипи од групите формираат две нови групи и разигруваат меѓусебе. Во овие групи, екипите ги задржуваат бодовите и головите од претходните групи освен поените и головите постигнати со последнопласираната екипа од претходните групи. Првите две екипи од новоформираните групи одат во полуфинале, а додека третите пласирани разигруваат за 5 место.

Група 1 (Охрид)Уреди

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадегони голови Примени голови Гол разлика Поени
  Норвешка 5 4 1 0 156 111 +45 9
  Шпанија 5 2 2 1 117 110 +7 6
  Романија 5 3 0 2 143 141 +2 6
  Унгарија 5 1 1 3 114 134 - 20 3
  Украина 5 1 1 3 130 148 -18 3
  Данска 5 1 1 3 121 137 - 16 3

Времето е според средноевропско време.

9 декември
16:15
  Романија 18 - 26   Шпанија   Спортска сала Билјанини извори

9 декември
18:15
  Унгарија 26 - 24   Украина   Спортска сала Билјанини извори

9 декември
20:10
  Данска 19 - 31   Норвешка   Спортска сала Билјанини извори

10 декември
16:15
  Романија 40 - 32   Украина   Спортска сала Билјанини извори

10 декември
18:15
  Данска 26 - 23   Шпанија   Спортска сала Билјанини извори

10 декември
20:10
  Унгарија 20 - 34   Норвешка   Спортска сала Билјанини извори

11 декември
16:15
  Данска 25 - 30   Украина   Спортска сала Билјанини извори

11 декември
18:15
  Унгарија 21 - 23   Шпанија   Спортска сала Билјанини извори

11 декември
20:10
  Романија 31 - 37   Норвешка   Спортска сала Билјанини извори

Група 2 (Скопје)Уреди

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Поени
  Германија 5 4 1 0 145 121 +24 9
  Русија 5 3 1 1 137 116 +21 7
  Хрватска 5 2 0 3 149 146 +3 4
  Македонија 5 2 0 3 129 145 -16 4
  Шведска 5 1 2 2 110 125 -15 4
  Белорусија 5 0 2 3 133 150 -17 2

Времето е според средноевропско време.

8 декември, 2008   Русија 43 - 24   Македонија   Спортска сала Борис Трајковски

8 декември, 2008   Шведска 22 - 33   Германија   Спортска сала Борис Трајковски

8 декември, 2008   Белорусија 35 - 43   Хрватска   Спортска сала Борис Трајковски

10 декември, 2008   Русија 24 - 21   Хрватска   Спортска сала Борис Трајковски

10 декември, 2008   Белорусија 28 - 28   Германија   Спортска сала Борис Трајковски

10 декември, 2008   Шведска 24 - 23   Македонија   Спортска сала Борис Трајковски

11 декември, 2008   Шведска 24 - 29   Хрватска   Спортска сала Борис Трајковски

11 декември, 2008   Белорусија 24 - 29   Македонија   Спортска сала Борис Трајковски

11 декември, 2008   Русија 22 - 27   Германија   Спортска сала Борис Трајковски


  Полуфинале Финале
             
13 декември, 2008 - 16:30
    Норвешка 24  
    Русија 18  
 
14 декември, 2008 - 16:30
        Норвешка 34
      Шпанија 21
Бронзен медал
13 декември, 2008 - 14:00 14 декември, 2008 - 14:00
    Германија 29     Русија   24
    Шпанија 32       Германија   21

5-то/6-то местоУреди

13 декември, 2008
11:30
  Романија 36 - 33   Хрватска   Спортска сала Борис Трајковски

ПолуфиналињаУреди

13 декември, 2008
14:00
  Норвешка 24 - 18   Русија   Спортска сала Борис Трајковски

13 декември, 2008
16:30
  Германија 29 - 32   Шпанија   Спортска сала Борис Трајковски

Борба за 3 местоУреди

14 декември, 2008
16:30
  Норвешка 34 - 21   Шпанија   Спортска сала Борис Трајковски

ФиналеУреди

14 декември
16:30
  Норвешка 34 – 21   Шпанија Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 5,000
Судии: Rakytina, Tkachuk
Nøstvold 7 (13–12) Fernández, Mangué 4
  3×  (Извештај)   3× 

Конечна листаУреди

    Норвешка
    Шпанија
    Русија
4   Германија
5   Романија
6   Хрватска
7   Македонија
8   Унгарија
9   Шведска
10   Украина
11   Данска
12   Белорусија
13   Србија
14   Франција
15   Австрија
16   Португалија

Извор: EuroHandball.com

Европски првак
  Норвешка
Четврта титула

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди