49°12′N 16°37′E / 49.200° СГШ; 16.617° ИГД / 49.200; 16.617

Брно (чешки: Brno, германски: Brünn) — втор по големина град во Чешката Република. Основан е во 1243 година, иако тој реон бил населен уште во 5 век. Денес Брно има 403.304 жители и е седиште на Уставниот суд на Чешката Република, Врховниот суд, Врховниот административен суд, Државниот јавен обвинител и омбудсманот.

Брно
Brno
Град
Поглед на Брно од замокот Шпилберк.
Знаме
Земја Чешка
Крај Јужноморавски
Река Свитава, Свратка
Височина 237 м
Координати 49°12′N 16°37′E / 49.200° СГШ; 16.617° ИГД / 49.200; 16.617
Највисока точка
 - височина 425 м
Најниска точка
 - височина 190 м
Површина 230,2 км2
 - метрополска 3.170 км2
Население 366.680 (2006) [1]
 - метрополско 729.510
Основан 1243
Градоначалник Роман Ондерка
Поштенски бр. 602 00
Светско наследство на УНЕСКО
Име Вила Тугенхат
Година 2001 (#25)
Број 1052
Регион Европа и Северна Америка
Критериуми ii, iv
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
На Ризницата: Брно
Портал: www.brno.cz

Потекло на поимот

уреди

Настанокот на името Брно е оспорено. Најповеќе се смета дек потекнува од старочешкиот збор брнен, брно (brnen, brno) 'калливо, мочрливо.'[2] Алтернативно значење се бара во словенскиот глагол брнити (brniti) (оклоппува, утврдува) или од келтскиот кој бил зборуван тука сè додека не дошле словените брин (bryn). Другите имиња на градот се Brünn на германски и Bruna на латински.

Знаменитости

уреди

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
  1. Larger urban zone, Eurostat 2003
  2. E.M. Pospelov, Geograficheskie nazvaniya mira (Moscow, 1998), p. 82.

Надворешни врски

уреди