48°42′58″N 21°15′41″E / 48.71611° СГШ; 21.26139° ИГД / 48.71611; 21.26139

Кошице (словачки: Košice) — град во источна Словачка. Градот се наоѓа на реката Хорнад во близина на Оре планините. Кошице е втор по големина град во Словачка со 235.000 жители. Кошице е центар на регионот Кошице.

Кошице
Košice
Град
Знаме
Земја Словачка
Регион Кошице
Округ Кошице I-IV
Окрузи Кошице I, Кошице II, Кошице III, Кошице IV
Реки Хорнад
Височина 206 м
Координати 48°42′58″N 21°15′41″E / 48.71611° СГШ; 21.26139° ИГД / 48.71611; 21.26139
Површина 242,768 км2
Население 234.596 (2006-12-31)
Првпат споменат: 1230
Управа градски совет
Градоначалник Франтишек Кнапик
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 040 00
Повикувачки бр. +421-55
Регистарски таблици KE
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Кошички крај
Местоположба во Кошички крај
Местоположба во Кошички крај
Местоположба во Кошички крај
Местоположба во Кошички крај
На Ризницата: Кошице
Košice
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.kosice.sk

Збратимени градови уреди

Кошице е збратимен со:[1]

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 „Partnership towns of the City of Košice“ (словачки). © 2007-2009 City of Košice Magistrát mesta Košice, Tr. SNP 48/A, 040 11 Košice. Архивирано од изворникот на 2009-08-17. Посетено на 2009-07-12. Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. „Sister cities of Budapest“ (унгарски). Official Website of Budapest. Архивирано од изворникот на 2005-03-09. Посетено на 2009-07-01. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. „Bursa Metropolitan Municipality Web Site; Sister Cities. Архивирано од изворникот на 2007-08-08. Посетено на 2010-05-31.
  4. „Twinnings“. Niš City Hall. Посетено на 2008-04-17.[мртва врска]
  5. Plovdiv Sister cities
  6. „Plovdiv Twinning“. Архивирано од изворникот на 2016-04-13. Посетено на 2010-05-31.
  7. „Serwis informacyjny UM Rzeszów - Informacja o współpracy Rzeszowa z miastami partnerskimi“. www.rzeszow.pl. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2010-02-02.
  8. „Saint Petersburg in figures - International and Interregional Ties“. Saint Petersburg City Government. Архивирано од изворникот на 2009-02-24. Посетено на 2008-07-14.
  9. „Mobile's Sister Cities“. City of Mobile. Посетено на 2009-11-26.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди