Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018


Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018 било фудбалско напреварување кое се состоело од серија на турнири организирани од шестте конфедерации на ФИФА, во кое 210 репрезентации членки на ФИФА се натпреварувале за 31 место кое овозможува настап на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Последното 32-ро место на првенство било за репрезентацијата на Русија која како домаќин имала обезбеден директен пласман на првенството.[1] Првпат во историјата на квалификациите за Светското првенство сите членки на ФИФА имале право на учество. Меѓутоа, Зимбабве и Индонезија дополнително биле дисквалификувани пред самиот почеток на квалификациите.[2][3] Бутан, Јужен Судан, Гибралтар и Косово за првпат во историјата учествувале во квалификациите.

Квалификации за Светско првенство 2018
2018 FIFA World Cup qualification
Податоци за првенството
Датум на одржување12 март 2015 – 15 ноември 2017
Екипи210 (од 6 конфедерации)
Статистики на првенството
Број на натпревари872
Постигнати голови2454 (2.81 по натпревар)
Гледачи18.720.691 (21.469 по натпревар)
ГолгетерПолска Роберт Левандовски
Саудиска Арабија Мохамад Ал-Сахлави
Обединети Арапски Емирати Ахмед Калил
(Сите по 16 гола)
2014
2022

Квалификувани екипи уреди

 
  Репрезентација која се квалификувала на Светско првенство 2018
  Репрезетентација која не се квалификувала на Светско првенство 2018
  Репрезентација дисквалификувана од страна на ФИФА
  Репрезентација која не е членка на ФИФА


Репрезентација Се квалификвале како: Дата на квалификување Број на настапи Последно учество
на СП
Најголем успех
на СП
ФИФА ранг листа
(јуни 2018)
  Русија Домаќин 2 декември 2010 3 2014 Групна фаза (1994, 2002 и 2014)
  Бразил Победник на КОНМЕБОЛ квалификациите 28 март 2017 21 2014 Победник (1958, 1962, 1970, 1994 и 2002)
  Иран Победник на групата А во АФК квалификациите 12 јуни 2017 5 2014 Групна фаза (1978, 1998, 2006 и 2014)
  Јапонија Победник на групата Б во АФК квалификациите 31 август 2017 6 2014 Осминафинале (2002 и 2010)
  Мексико Победник на 5. круг во КОНКАКАФ квалификациите 1 септември 2017 16 2014 Четвртфинале (1970 и 1986)
  Белгија Победник на групата Х во УЕФА квалификациите 3 септември 2017 13 2014 Четврто место (1986)
  Јужна Кореја Второпласирани во групата А на АФК квалификациите 5 септември 2017 10 2014 Четврто место (2002)
  Саудиска Арабија Второпласирани во групата Б во АФК квалификациите 5 септември 2017 5 2006 Осминафинале (1994)
  Германија Победник на групата Ц во УЕФА квалификациите 5 октомври 2017 19 2014 Победник (1954, 1974, 1990 и 2014)
  Англија Победник на групата Ф во УЕФА квалификациите 5 октомври 2017 15 2014 Победник (1966)
  Шпанија Победник на групата Г во УЕФА квалификациите 6 октомври 2017 15 2014 Победник (2010)
  Нигерија Победник на групата Б во третата рунда на КАФ квалификациите 7 октомври 2017 6 2014 Осминафинале (1994, 1998 и 2014)
  Костарика Второпласирани во 5. круг во КОНКАКАФ квалификациите 7 октомври 2017 5 2014 Четвртфинале (2014)
  Полска Победник на групата Е во УЕФА квалификациите 8 октомври 2017 8 2006 Трето место (1974, 1982)
  Египет Победник на групата Е во третата рунда на КАФ квалификациите 8 октомври 2017 3 1990 Групна фаза (1990)
  Исланд Победник на групата И во УЕФА квалификациите 9 октомври 2017 1 -
-
  Србија Победник на групата Д во УЕФА квалификациите 9 октомври 2017 124 2010 Четврто место (1930, 1962)5
  Португалија Победник на групата Б во УЕФА квалификациите 10 октомври 2017 7 2014 Трето место (1966)
  Франција Победник на групата А во УЕФА квалификациите 10 октомври 2017 15 2014 Победник (1998)
  Уругвај Второпласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 10 октомври 2017 13 2014 Победник (1930, 1950)
  Аргентина Третопласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 10 октомври 2017 17 2014 Победник (1978, 1986)
  Колумбија Четвртопласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 10 октомври 2017 6 2014 Четвртфинале (2014)
  Панама Третопласирани во 5. круг во КОНКАКАФ квалификациите 10 октомври 2017 1 -
-
  Сенегал Победник на групата Д во третата рунда на КАФ квалификациите 11 ноември 2017 2 2002 Четвртфинале (2002)
  Мароко Победник на групата Ц во третата рунда на КАФ квалификациите 11 ноември 2017 5 1998 Осминафинале (1986)
  Тунис Победник на групата А во третата рунда на КАФ квалификациите 11 ноември 2017 5 2006 Групна фаза (1978, 1998, 2002, 2006)
  Швајцарија Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 12 ноември 2017 11 2014 Четвртфинале (1934, 1938, 1954)
  Хрватска Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 12 ноември 2017 5 2014 Трето место (1998)
  Шведска Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 13 ноември 2017 12 2006 Финале (1958)
  Данска Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 14 ноември 2017 5 2010 Четвртфинале (1998)
  Австралија Победник во плејофот КОНКАКАФ - АФК 15 ноември 2017 5 2014 Осминафинале (2006)
  Перу Победник во плејофот ОФК - КОНМЕБОЛ 15 ноември 2017 5 1982 Четвртфинале (1970)

Квалификации уреди

АФК уреди

Последна фаза на натпреварување (3. круг) уреди

Група А уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Иран 10 6 4 0 10 2 +8 22
2.   Јужна Кореја 10 4 3 3 11 10 +1 15
3.   Сирија 10 3 4 3 9 8 +1 13
4.   Узбекистан 10 4 1 5 6 7 −1 13
5.   Кина 10 3 3 4 8 10 −2 12
6.   Катар 10 2 1 7 8 15 −7 7
             
Иран   1–0 2–2 2–0 1–0 2–0
Јужна Кореја   0–0 1–0 2–1 3–2 3–2
Сирија   0–0 0–0 1–0 2–2 3–1
Узбекистан   0–1 0–0 1–0 2–0 1–0
Кина   0–0 1–0 0–1 1–0 0–0
Катар   0–1 3–2 1–0 0–1 1–2
Група Б уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.

  Јапонија

10 6 2 2 17 7 +10 20
2.   Саудиска Арабија 10 6 1 3 17 10 +7 19
3.   Австралија 10 5 4 1 16 11 +5 19
4.   ОАР 10 4 1 5 10 13 −3 13
5.   Ирак 10 3 2 5 11 12 −1 11
6.   Тајланд 10 0 2 8 6 24 −18 2
 

 

         

Јапонија  

2–1 2–0 1–2 2–1 4–0
Саудиска Арабија   1–0 2–2 3–0 1–0 1–0
Австралија   1–1 3–2 2–0 2–0 2–1
ОАР   0–2 2–1 0–1 2–0 3–1
Ирак   1–1 1–2 1–1 1–0 4–0
Тајланд   0–2 0–3 2–2 1–1 1–2
Плејоф за 5.место (4. круг) уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Сирија   2–3   Австралија 1–1 1–2 (прод.)

Австралија се квалификувала за интерконфедерациски плејоф, против четвртопласираната репрезентација во КОНКАКАФ квалификациите.

КАФ уреди

Последна фаза на натпреварување (3. круг) уреди

Група А уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Тунис 6 4 2 0 11 4 0+7 14
2.   ДР Конго 6 4 1 1 14 7 0+7 13
3.   Либија 6 1 1 4 4 10 0-6 4
4.   Гвинеја 6 1 0 5 6 14 0-8 3
         
Тунис   2–1 0–0 2–0
ДР Конго   2–2 4–0 3–1
Либија   0–1 1–2 1–0
Гвинеја   1–4 1–2 3–2
Група Б уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Нигерија 6 4 1 1 11 6 0+5 13
2.   Замбија 6 2 2 2 8 7 0+1 8
3.   Камерун 6 1 4 1 7 9 0-2 7
4.   Алжир 6 1 1 4 6 10 0-4 4
         
Нигерија   1–0 4–0 3–1
Замбија   1–2 2–2 3–1
Камерун   1–1 1–1 2–0
Алжир   3–0 0–1 1–1
Група Ц уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Мароко 6 3 3 0 11 0 0+11 12
2.   Брег. на Слон. Коска 6 2 2 2 7 5 0+2 8
3.   Габон 6 1 3 2 2 7 0-5 6
4.   Мали 6 0 4 2 1 9 0-8 4
         
Мароко   0–0 3–0 6–0
Брег. на Слон. Коска   0–2 1–2 3–1
Габон   0–0 0–3 0–0
Мали   0–0 0–0 0–0
Група Д уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Сенегал 6 4 2 0 10 3 0+7 14
2.   Буркина Фасо 6 2 3 1 10 6 0+4 9
3.   Зелен ’Рт 6 2 0 4 4 12 0-8 6
4.   Јужноафриканска Реп. 6 1 1 4 7 10 0-3 4
         
Сенегал   0–0 2–0 2–1
Буркина Фасо   2–2 4–0 1–1
Зелен ’Рт   0–2 0–2 2–1
Јужноафриканска Реп.   0–2 3–1 1–2
Група Е уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Египет 6 4 1 1 8 4 0+4 13
2.   Уганда 6 2 3 1 3 2 0+1 9
3.   Гана 6 1 4 1 7 5 0+2 7
4.   Конго 6 0 2 4 5 12 0-7 2
         
Египет   1–0 2–0 2–1
Уганда   1–0 0–0 1–0
Гана   1–1 0–0 1–1
Конго   1–2 1–1 1–5

КОНКАКАФ уреди

Последна фаза на натпреварување (5. круг) уреди

  Репрезентацијата се пласирала директно на ФИФА СП 2018.
  Репрезентацијата се квалификувала за интерконфедерациски плејоф.
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Мексико 10 6 3 1 16 7 +9 21
2.   Костарика 10 4 4 2 14 8 +6 16
3.   Панама 10 3 4 3 9 10 −1 13
4.   Хондурас 10 3 4 3 13 19 −6 13
5.   САД 10 3 3 4 17 13 +4 12
6.   Тринидад и Тобаго 10 2 0 8 7 19 −12 6
             
Мексико   2–0 1–0 3–0 1–1 3–1
Костарика   1–1 0–0 1–1 4–0 2–1
Панама   0–0 2–1 2–2 1–1 3–0
Хондурас   3–2 1–1 0–1 1–1 3–1
САД   1–2 0–2 4–0 6–0 2–0
Тринидад и Тобаго   0–1 0–2 1–0 1–2 2–1

КОНМЕБОЛ уреди

  Репрезентацијата се пласирала директно на ФИФА СП 2018.
  Репрезентацијата се квалификувала за интерконфедерациски плејоф.

Завршна табела уреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Бразил 18 12 5 1 41 11 +30 41
2.   Уругвај 18 9 4 5 32 20 +12 31
3.   Аргентина 18 7 7 4 19 16 +3 28
4.   Колумбија 18 7 6 5 21 19 +2 27
5.   Перу 18 7 5 6 27 26 +1 26
6.   Чиле 18 8 2 8 26 27 −1 26
7.   Парагвај 18 7 3 8 19 25 −6 24
8.   Еквадор 18 6 2 10 26 29 −3 20
9.   Боливија 18 4 2 12 16 38 −22 14
10.   Венецуела 18 2 6 10 19 35 −16 12
                     
Бразил   2–2 3–0 2–1 3–0 3–0 3–0 2–0 5–0 3–1
Уругвај   1–4 0–0 3–0 1–0 3–0 4–0 2–1 4–2 3–0
Аргентина   1–1 1–0 3–0 0–0 1–0 0–1 0–2 2–0 1–1
Колумбија   1–1 2–2 0–1 2–0 0–0 1–2 3–1 1–0 2–0
Перу   0–2 2–1 2–2 1–1 3–4 1–0 2–1 2–1 2–2
Чиле   2–0 3–1 1–2 1–1 2–1 0–3 2–1 3–0 3–1
Парагвај   2–2 1–2 0–0 0–1 1–4 2–1 2–1 2–1 0–1
Еквадор   0–3 2–1 1–3 0–2 1–2 3–0 2–2 2–0 3–0
Боливија   0–0 0–2 2–0 2–3 0–3 1–0 1–0 2–2 4–2
Венецуела   0–2 0–0 2–2 0–0 2–2 1–4 0–1 1–3 5–0


ОФК уреди

УЕФА уреди

Прв круг на натпреварување; Фаза по групи уреди

  Репрезентацијата се пласирала директно на ФИФА СП 2018.
  Репрезентацијата се квалификувала за бараж.
Група А уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Франција 10 7 2 1 18 6 +12 23
2.   Шведска 10 6 1 3 26 9 +17 19
3.   Холандија 10 6 1 3 21 12 +9 19
4.   Бугарија 10 4 1 5 14 19 −5 13
5.   Луксембург 10 1 3 6 8 26 −18 6
6.   Белорусија 10 1 2 7 6 21 −15 5
             
Франција   2–1 4–0 4–1 0–0 2–1
Шведска   2–1 1–1 3–0 8–0 4–0
Холандија   0–1 2–0 3–1 5–0 4–1
Бугарија   0–1 3–2 2–0 4–3 1–0
Луксембург   1–3 0–1 1–3 1–1 1–0
Белорусија   0–0 0–4 1–3 2–1 1–1
Група Б уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Португалија 10 9 0 1 32 4 +28 27
2.   Швајцарија 10 9 0 1 23 7 +16 27
3.   Унгарија 10 4 1 5 14 14 00 13
4.   Фарски Острови 10 2 3 5 4 16 −12 9
5.   Латвија 10 2 1 7 7 18 −11 7
6.   Андора 10 1 1 8 2 23 −21 4
             
Португалија   2–0 3–0 5–1 4–1 6–0
Швајцарија   2–0 5–2 2–0 1–0 3–0
Унгарија   0–1 2–3 1–0 3–1 4–0
Фарски Острови   0–6 0–2 0–0 0–0 1–0
Латвија   0–3 0–3 0–2 0–2 4–0
Андора   0–2 1–2 1–0 0–0 0–1
Група Ц уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Германија 10 10 0 0 43 4 +39 30
2.   Северна Ирска 10 6 1 3 17 6 +11 19
3.   Чешка 10 4 3 3 17 10 +7 15
4.   Норвешка 10 4 1 5 17 16 +1 13
5.   Азербејџан 10 3 1 6 10 19 −9 10
6.   Сан Марино 10 0 0 10 2 51 −49 0
             
Германија   2–0 3–0 6–0 5–1 7–0
Северна Ирска   1–3 2–0 2–0 4–0 4–0
Чешка   1–2 0–0 2–1 0–0 5–0
Норвешка   0–3 1–0 1–1 2–0 4–1
Азербејџан   1–4 0–1 1–2 1–0 5–1
Сан Марино   0–8 0–3 0–6 0–8 0–1
Група Д уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Србија 10 6 3 1 20 10 +10 21
2.   Ирска 10 5 4 1 12 6 +6 19
3.   Велс 10 4 5 1 13 6 +7 17
4.   Австрија 10 4 3 3 14 12 +2 15
5.   Грузија 10 0 5 5 8 14 −6 5
6.   Молдавија 10 0 2 8 4 23 −19 2
             
Србија   2–2 1–1 3–2 1–0 3–0
Ирска   0–1 0–0 1–1 1–0 2–0
Велс   1–1 0–1 1–0 1–1 4–0
Австрија   3–2 0–1 2–2 1–1 2–0
Грузија   1–3 1–1 0–1 1–2 1–1
Молдавија   0–3 1–3 0–2 0–1 2–2
Група Е уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Полска 10 8 1 1 28 14 +14 25
2.   Данска 10 6 2 2 20 8 +12 20
3.   Црна Гора 10 5 1 4 20 12 +8 16
4.   Романија 10 3 4 3 12 10 +2 13
5.   Ерменија 10 2 1 7 10 26 −16 7
6.   Казахстан 10 0 3 7 6 26 −20 3
             
Полска   3–2 4–2 3–1 2–1 3–0
Данска   4–0 0–1 1–1 1–0 4–1
Црна Гора   1–2 0–1 1–0 4–1 5–0
Романија   0–3 0–0 1–1 1–0 3–1
Ерменија   1–6 1–4 3–2 0–5 2–0
Казахстан   2–2 1–3 0–3 0–0 1–1
Група Ф уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Англија 10 8 2 0 18 3 +15 26
2.   Словачка 10 6 0 4 17 7 +10 18
3.   Шкотска 10 5 3 2 17 12 +5 18
4.   Словенија 10 4 3 3 12 7 +5 15
5.   Литванија 10 1 3 6 7 20 −13 6
6.   Малта 10 0 1 9 3 25 −22 1
             
Англија   2–1 3–0 1–0 2–0 2–0
Словачка   0–1 3–0 1–0 4–0 3–0
Шкотска   2–2 1–0 1–0 1–1 2–0
Словенија   0–0 1–0 2–2 4–0 2–0
Литванија   0–1 1–2 0–3 2–2 2–0
Малта   0–4 1–3 1–5 0–1 1–1
Група Г уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Шпанија 10 9 1 0 36 3 +33 28
2.   Италија 10 7 2 1 21 8 +13 23
3.   Албанија 10 4 1 5 10 13 −3 13
4.   Израел 10 4 0 6 10 15 −5 12
5.   Македонија 10 3 2 5 15 15 00 11
6.   Лихтенштајн 10 0 0 10 1 39 −38 0
             
Шпанија   3–0 3–0 4–1 4–0 8–0
Италија   1–1 2–0 1–0 1–1 5–0
Албанија   0–2 0–1 0–3 2–1 2–0
Израел   0–1 1–3 0–3 0–1 2–1
Македонија   1–2 2–3 1–1 1–2 4–0
Лихтенштајн   0–8 0–4 0–2 0–1 0–3
Група Х уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Белгија 10 9 1 0 43 6 +37 28
2.   Грција 10 5 4 1 17 6 +11 19
3.   Босна и Херцеговина 10 5 2 3 24 13 +11 17
4.   Естонија 10 3 2 5 13 19 −6 11
5.   Кипар 10 3 1 6 9 18 −9 10
6.   Гибралтар 10 0 0 10 3 47 −44 0
             
Белгија   1–1 4–0 8–1 4–0 9–0
Грција   1–2 1–1 0–0 2–0 4–0
Босна и Херцеговина   3–4 0–0 5–0 2–0 5–0
Естонија   0–2 0–2 1–2 1–0 4–0
Кипар   0–3 1–2 3–2 0–0 3–1
Гибралтар   0–6 1–4 0–4 0–6 1–2
Група И уреди
Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Исланд 10 7 1 2 16 7 +9 22
2.   Хрватска 10 6 2 2 15 4 +11 20
3.   Украина 10 5 2 3 13 9 +4 17
4.   Турција 10 4 3 3 14 13 +1 15
5.   Финска 10 2 3 5 9 13 −4 9
6.   Косово 10 0 1 9 3 24 −21 1
             
Исланд   1–0 2–0 2–0 3–2 2–0
Хрватска   2–0 1–0 1–1 1–1 1–0
Украина   1–1 0–2 2–0 1–0 3–0
Турција   0–3 1–0 2–2 2–0 2–0
Финска   1–0 0–1 1–2 2–2 1–1
Косово   1–2 0–6 0–2 1–4 0–1

Втор круг на натпреварување; Бараж уреди

Класификација на второпласираните репрезентации уреди
  Екипа која се квалификувала за 2. круг (бараж).
Поз. Гр. Tim П Н И ДГ ПГ ГР Б
1. Б   Швајцарија 8 7 0 1 18 6 +12 21
2. Г   Италија 8 5 2 1 12 8 +4 17
3. Е   Данска 8 4 2 2 13 6 +7 14
4. И   Хрватска 8 4 2 2 8 4 +4 14
5. A   Шведска 8 4 1 3 18 9 +9 13
6. Ц   Северна Ирска 8 4 1 3 10 6 +4 13
7. Х   Грција 8 3 4 1 9 5 +4 13
8. Д   Ирска 8 3 4 1 7 5 +2 13
9. Ф   Словачка 8 4 0 4 11 6 +5 12
Баражи уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Северна Ирска   0–1   Швајцарија 0–1 0–0
Хрватска   4–1   Грција 4–1 0–0
Данска   5–1   Ирска 0–0 5–1
Шведска   1–0   Италија 1–0 0–0

Интерконфедерациски плејоф уреди

Двете последни слободни места за учество на Светското првенство 2018 биле одлучени со двобоите во меѓуконфедерациските плејофи. Во плејофот учествувале четири екипи. Првите натпревари од плејофот биле одиграни на 10 и 11 ноември, а возвратните на 15 ноември 2017.[4][5]

Извлекувањето на паровите за меѓуконфедерациските плејофи било одржано на 25 јули 2015 во Санкт Петербург.[6]

КОНКАКАФ - АФК уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хондурас   1–3   Австралија 0–0 3–1

ОФК - КОНМЕБОЛ уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Нов Зеланд   0–2   Перу 0–0 2–0

Наводи уреди

  1. „Road to Russia with new milestone“. FIFA.com (англиски). 15 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 2017-11-14. Посетено на 16 декември 2017.
  2. „Zimbabwe expelled from the preliminary competition of the 2018 FIFA World Cup Russia“. FIFA.com (англиски). 12 март 2015. Архивирано од изворникот на 2017-11-16. Посетено на 16 декември 2017.
  3. „Kosovo and Gibraltar assigned to 2018 FIFA World Cup qualifying groups“. FIFA.com (англиски). 9 јуни 2016. Архивирано од изворникот на 2017-12-13. Посетено на 16 декември 2017.
  4. „Dates set for Socceroos-Honduras World Cup qualifier“ (англиски). SBS the World Game. 15 октомври 2017. Посетено на 20 декември 2017.
  5. „All Whites to play first leg against Peru on Saturday afternoon“. nzherald.co.nz (англиски). The New Zealand Herald. 15 октомври 2017. Посетено на 20 декември 2017.
  6. „Preliminary Draw procedures outlined“ (англиски). FIFA.com. 9 јули 2015. Архивирано од изворникот на 2015-07-12. Посетено на 20 декември 2017.

Надворешни врски уреди