Фудбалска репрезентација на Албанија

Фидбалска репрезентација на Албанија — државна фудбалска екипа на Албанија и контролиран од Фудбалскиот Сојуз на Албанија. Овој фудбалски тим не е дел од групата на јаки фудбалски тимови во Европа и светот и нема забележано настапи на завршниците на некои од куповите.

Албанската репрезентација од 2016 г.

Тимот е основан на 6 јуни 1930 година и морал да чека цели 16 години за да игра некој меѓународен натпревар. Првиот натпревар го играла против Југославија во 1946 година. Албанија била поканета да игра на светското првенство во 1934, но откажала поради недостаток на средства.

Повеќето од натпреварите, Албанија ги игра на стадионот Ќемал Стафа, изграден во 1930-тите.

Резултати на Албанија во светот

уреди
Против Одиграно Победа Нерешено Пораз ПГ ДГ ГР % победа
  Алжир 2 2 0 0 5 0 +5 100%
  Андора 2 1 0 1 3 2 +1 50%
  Ерменија 2 0 1 1 1 4 -3 0%
  Австрија 6 0 0 6 1 17 -16 0%
  Азербејџан 4 3 1 0 5 2 +3 75%
  Бахреин 1 0 0 1 0 3 -3 0%
  Белорусија 2 0 1 1 4 6 -2 0%
  Белгија 2 1 0 1 3 3 0 50%
  Босна и Херцеговина 2 1 1 0 2 0 +2 50%
  Бугарија 11 2 4 5 8 15 -7 18.18%
  НР Кина 2 0 1 1 3 4 -1 0%
  Куба 1 0 1 0 0 0 0 0%
  Кипар 3 0 1 2 3 5 -2 0%
  Чешка 5 2 0 3 6 10 -4 40%
  Данска 7 1 0 6 2 17 -15 0%
  Англија 4 0 0 4 1 12 -11 0%
  Естонија 2 1 1 0 3 1 +2 50%
  Финска 7 2 1 4 6 8 -2 28.57%
  Франција 2 0 0 2 0 6 -6 0%
  Македонија 6 1 1 4 4 10 -6 16.66%
  Грузија 10 3 1 6 8 16 -8 30%
  Германија 17 0 2 15 12 45 -33 0%
  Грција 13 4 3 6 10 13 -3 30.76%
  Унгарија 5 0 1 4 0 18 -18 0%
  Исланд 2 1 0 1 1 2 -1 50%
  Казахстан 2 2 0 0 3 1 +2 100%
  Литванија 5 0 5 0 6 6 0 0%
  Лихтенштајн 1 1 0 0 2 0 +2 100%
  Литванија 3 1 0 2 3 5 -2 33.33%
  Луксембург 3 2 1 0 5 0 +5 66.66%
  Малта 7 4 2 1 12 3 +9 57.14%
  Мексико 1 0 0 1 0 4 -4 0%
  Молдавија 2 2 0 0 6 2 +4 100%
  Холандија 4 0 0 4 1 7 -6 0%
  Северна Ирска 8 1 2 5 4 13 -9 12.5%
  Норвешка 2 0 1 1 3 4 -1 0%
  Полска 11 1 3 7 7 14 -7 9.09%
  Португалија 5 0 1 4 4 12 -8 0%
  Ирска 4 0 1 3 2 6 -4 0%
  Романија 13 2 1 10 7 38 -31 15.38%
  Русија 2 1 0 1 4 5 -1 50%
  Сан Марино 1 1 0 0 3 0 +3 100%
  Словенија 4 0 2 2 0 3 -3 0%
  Шпанија 5 0 0 5 2 24 -22 0%
  Шведска 4 1 1 2 4 6 -2 25%
  Швајцарија 4 0 1 3 3 7 -4 0%
  Турција 8 3 2 4 11 8 +3 37.5%
  Украина 4 0 1 3 2 6 -4 0%
  Виетнам 1 1 0 0 5 0 +5 100%
  Велс 2 0 1 1 1 3 -2 0%
  Југославија 5 0 1 4 4 13 -9 0%
Вкупно 231 48 47 136 195 409 -214 22.34%

Моментален состав

уреди
Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Арјан Беќај 25 август 1975(1975-08-25)(48 г.) 36 0   ФК Анортозис
ГМ Исли Хиди 15 октомври 1980(1980-10-15)(43 г.) 9 0   ФК Кривбас Кривји Рих
ГМ Самир Ујкани 5 јули 1988(1988-07-05)(36 г.) 1 0   Палермо
ОД Елвин Бечири 27 септември 1980(1980-09-27)(43 г.) 40 0   СК Влазнија Скадар
ОД Арменд Далку 16 октомври 1984(1984-10-16)(39 г.) 31 2   ФК Ворскла Полтава
ОД Дебатик Цури 28 декември 1983(1983-12-28)(40 г.) 21 1   ФК Ворскла Полтава
ОД Кристи Ванѓели 5 септември 1985(1985-09-05)(38 г.) 15 0   ФК Арис Солун
СР Алтин Лала (капитен) 18 ноември 1975(1975-11-18)(48 г.) 69 3   ФК Хановер 96
СР Ервин Скела (заменик капитен) 17 ноември 1976(1976-11-17)(47 г.) 59 10   ФК Енерџи Котбус
10 СР Клодијан Дуро 21 декември 1977(1977-12-21)(46 г.) 58 3   АЕЛ Лимасол
5 СР Лорик Цана (трет капитен) 27 јули 1983(1983-07-27)(40 г.) 36 1   Олимпик Марсеј
СР Ервин Булку 3 март 1981(1981-03-03)(43 г.) 18 0   ФК Кривбас Кривји Рих
СР Анси Аголи 11 октомври 1982(1982-10-11)(41 г.) 9 0   ФК Тирана
СР Доријан Биликбаши 8 август 1980(1980-08-08)(43 г.) 3 0   ФК Кривбас Кривји Рих
НП Ерјон Богдани 14 април 1977(1977-04-14)(47 г.) 50 10   ФК Кјево
НП Едмонд Каплани 31 јули 1982(1982-07-31)(41 г.) 23 6   ФК Аугсбург
НП Бесарт Бериша 29 јули 1985(1985-07-29)(38 г.) 14 1   ФК Барнли
НП Хамди Салихи 19 јануари 1984(1984-01-19)(40 г.) 11 1   ФК Рид

Селектори

уреди
Главен селектор   Јосип Куже
Помошник селектор   Џемал Мустеданагиќ
Селектор на голмани   Илир Божиќи
Лекар   Арбен Целику
Physios   Стијн Вабденбруке
  Или Михали

Играчи

уреди

Најмногу натпревари

уреди
Бр. Име Натпревари Голови Прв натпревар (возраст) Последен натпревар (возраст)
1 Алтин Лала 73 3 1998 3-28-2009 (33)
2 Фото Стракоша 73 0 5-30-1990 08-13-2004 (39)
3 Игли Таре 68 10 1997 7-2-2007 (33)
4 Албан Буши 67 14 1995 17-11-2007 (34)
5 Алтин Хаџи 65 3 1995 21-11-2007 (32)
6 Алтин Ракли 63 11 1992 30-3-2005 (34)
7 Rudi Vata 59 5 30-5-1990 (21) 1-9-2001 (32)
8 Ервин Скела 53 9 2000 (23) 10-9-2008 (31)
9 Клодијан Дуро 50 3 2000 (22) 10-9-2008 (31)
10 Арјан Џумба 48 0 1992 2002

Најмногу голови

уреди
Бр. Име Голови Прв нат. Последен нат.
1 Риза Лушта 30 1936 1946
2 Албан Буши 14 1995 2007
3 Алтин Ракли 11 1992 2005
4 Сокол Кушта 10 1987 1996
5 Игли Таре 10 1997 2007
6 Ервин Скела 10 2000 2009
7 Ерјон Богдани 10 1996 2009
8 Адријан Алиај 8 2002 2006
9 Лоро Борици 6 1946 1958
10 Бледар Кола 6 1994 2001
11 Едмнонд Каплани 6 2004 2008

Светски првенства

уреди
  • 1930 to 2006 - не се квалификувала

Европски првенства

уреди
  • 1960 до 2008 - не се квалификувала

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди